هنر و تجربه:دستیابی سینماهای چین به فروش مجموع ۵۸۱ میلیون دلار در هفت روز اول سال نو در چین (که از هشتم فوریه آغاز شده و سال میمون است) خودش یک رکورد جهانی و البته تمام‌عیار است؛ ودر این میان فیلم «پری دریایی»در صدر پیشگامان این موفقیت بزرگ و تاریخی دیده می‌شود.
در شکل‌گیری این فروش کل حیرت‌انگیز، سه فیلم چینی مگابلاک‌باستر (این هم اصطلاح کم‌تر شنیده‌شده‌ای است!) به طور هم‌زمان از اولین روز سال نو در چین، یعنی هشتم فوریه، روی پرده رفتند تا سینمای چین شروع فوق‌العاده‌ای را در همین ابتدای سال تجربه کند.
رکوردهای متعددی در گیشه‌ی سینماهای چین شکسته شده است از جمله بالاترین فروش کل در یک روز (نزدیک به ۱۰۶ میلیون دلار)، بالاترین فروش افتتاحیه برای یک فیلم بومی و بالاترین فروش برای یک فیلم بومی در روز اول نمایش (هر دو برای «پری دریایی» با فروشی بیش از ۴۱ میلیون دلار).
به لطف یک هم‌زمانی استثنایی که باعث شد تعطیلات هفت‌روزه‌ی سال نوی چین با روز ولنتاین به پایان برسد، مجموع فروش ۵۸۱ میلیون دلاری فیلم‌ها در این کشور آسیایی توانست رکورد فروش جهانی که اخیراً در آمریکای شمالی توسط «جنگ ستارگان: فورس بیدار می‌شود» شکسته‌شده بود، دوباره شکسته شود.
با وجود رقابت شدید، کارگردان هنگ کنگی استیون چو یک بار دیگر ثابت کرد که سلطان کمدی است. او در پی آخرین فیلمش با عنوان «سفر به غرب: غلبه بر شیاطین» که سه سال پیش در سال نوی چینی‌ها به یک موفقیت چشم‌گیر بدل شده بود، «پری دریایی»را ساخته و دوباره گیشه‌ها را فتح کرده است. این فیلم تا این‌جای کار در هفت روز اول نمایشش به فروش کلی بیش از ۲۷۷ میلیون دلار دست یافته است.