هنروتجربه: فیلمی از لتونی برنده خرس بلورین جشنواره برلین در بخش «نسل نو» شد. «حالت دلپذیر» فیلمی از رنارس ویمبا است که گروه داوران جوان این بخش از جشنواره برلین آن را شایسته جایزه اصلی این بخش دانستند. جایزه بزرگ داوران در این بخش نیز به «گیاهان» رسید.

«حالت دلپذیر» اولین فیلم بلند کارگردانی از لتونی به نام رنارس ویمبا است که اولین اکران جهانی خود را در برلیناله تجربه کرده است. این فیلم  داستان زندگی دختری ۱۷ ساله را روایت می‌کند که که با همراهی برادر کوچک‌ترش مرگ مادربزرگ‌شان را مخفی نگه می‌دارند تا خانه‌شان را از دست ندهند. گروه داوران این فیلم را بسیار تاثیرگذار و فیلمی با قدرتی بزرگ و تصاویری احساس‌برانگیز خواند که با دیالوگ‌هایی اندک توان درگیر کردن روح را دارد.

«گیاهان» ساخته روبرتو داوریس نیز از سوی گروه داوران همرد تقدیر قرار گرفت و جایزه بزرگ بهترین فیلم را به مبلغ ۷۵۰۰ یورو دریافت کرد.

«بالکن» از توبی فل-هولدن کارگردان بریتانیایی نیز جایزه خرس کریستال را برای بهترین فیلم کوتاه برد و فیلمی با عنوان «بدن یک جای تنها است» از کارگردان سوئدی به نام ایدا لیندگرن نیز در این بخش مورد توجه قرار گرفت. گروه داوران بین‌المللی متشکل از سم دی‌یانگ، پتروس سیلوستروس و لیز واتس این فیلم را بسیار سینمایی خواند. از فیلم «سالیکا»از کارگردان آلمانی الیزا پتکووا نیز تقدیر ویژه شد.

جایزه ویژه بخش ۱۴+ نسل نو هم برای بهترین فیلم کوتاه به ارزش ۲۵۰۰ یورو به کارگردان رومانیایی برای فیلم «یک شب در توکوریکی» رسید که توسط رکسانا استرویی از رومانی ساخته شده است.

از ایران دو فیلم در این بخش حضور داشتند. «والدراما» به کارگردانی عباس امینی درباره نوجوانی آبادانی که به تهران می آید و به خاطر موهایش به والدراما (کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال کلمبیا) معروف است و «رویاهای دم صبح» ساخته مهرداد اسکویی مستندی درباره دختران کانون اصلاح و تربیت دو فیلم ایرانی شرکت کننده در این بخش بودند. بخش «نسل نو» در جشنواره برلین به فیلم هایی با موضوع کودکان و نوجوانان توجه دارد.

مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم برلین اول اسفند ماه با معرفی برنده خرس طلا و برندگان خرس نقره‌ای برگزار می‌شود.