هنر و تجربه:روز گذشته به شهردار کلان‌شهر بوسان، سو بیانگ‌سو، پیشنهاد داده شد تا از سمتش به عنوان رییس کمیته‌ی سازمان‌دهی جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان (BIFF) کناره‌گیری کند؛ این در حالی است که او اعلام کرده بود قرارداد مدیر برگزاری این جشنواره، لی یانگ‌کوآن، پس از ۲۶ فوریه سال جاری تمدید نخواهد شد.
این اتفاق در پی جنجال‌هایی روی داده است که در سال ۲۰۱۴ به خاطر نمایش مستند مناقشه‌ّبرانگیز «حقیقت نباید با سوول غرق شود» و  جلوگیری از ادامه نمایش آن صورت گرفت. پس از نمایش مستند در جشنواره آن سال، مقامات شهر از لی خواستند تا از سمتش کناره‌گیری کند. با رد این پیشنهاد توسط لی، پرونده‌ای شامل اتهام‌های او در خصوص سوءتدبیرش در صرف منابع مالی جشنواره به جریان افتاد.
در سوی دیگر و در ماه‌های اخیر اقداماتی که یکی از آخرین نمونه‌هایش در جریان جشنواره بین‌المللی فیلم برلین صورت گرفت، لی و جشنواره بوسان مورد حمایت جهانی فیلم‌سازان برجسته و نمایندگان صنعت سینما قرار گرفتند. فیلم‌سازانی مانند پارک چان‌ووک و پخش‌کنندگان محلی اعلام کردند که در صورت اجبار لی به ترک سمتش از جشنواره بوسان، این رویداد سینمایی را تحریم خواهند کرد.
چهار روز پیش هم تیئری فرمو در نامه‌ای سرگشاده به نمایندگی از ۱۱۴ تن از فعالان صنعت سینما، از جمله رؤسای جشنواره‌های برلین، ونیز و تورنتو، از مقامات مسئول این شهر خواست تا استقلال جشنواره بوسان را حفظ کنند و لی را در مقام رییس جشنواره نگه دارند.
از طرف دیگر، سو در نشست خبری فوق‌العاده‌ی روز گذشته گفت که احتمالاً «ریاست کمیته‌ی سازمان‌دهی را به فردی غیردولتی واگذار خواهد کرد تا جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان شروعی دوباره و نوآورانه را تجربه کند.» او در ادامه‌ی حرف‌هایش از تاریخ پایان قرارداد همکاری با لی به عنوان نقطه‌ی شروع مناسبی برای این تغییر و تحول نام برد.

برچسب‌ها: