هنروتجربه: آیین‌نامه سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در دو بخش اصلی سینمای ایران و بین‌الملل منتشر شد.

 آیین‌نامه سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران که از تاریخ ۱۱ تا ۱۶ آذرماه ۱۳۹۵ برگزار می‌شود، در دو بخش اصلی سینمای ایران و  بین‌الملل منتشر شد. سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی جشنواره فیلم کوتاه تهران با هدف تقویت سینمای ملی، تثبیت جایگاه فیلم کوتاه به‌ عنوان سینمای مستقل و آینده، بازاریابی و عرضه اقتصادی فیلم به نفع تولیدکنندگان فیلم کوتاه و نگاه ویژه به مضامین ایمان و امید، چشم‌انداز سرزمین زیبای ما و محیط‌ زیست برگزار می‌شود.
بخش سینمای ایران در دو بخش رقابتی و جنبی برگزار می‌شود. در بخش مسابقه ایران مجموع آثار تولیدی در راستای اهداف جشنواره و در قالب‌های داستانی، مستند، تجربی و پویانمایی در این بخش پذیرفته می‌شوند.
طبق مقررات اعلام شده، حداکثر زمان برای نمایش آثار فیلم‌های بخش سینمای ایران ۳۰ دقیقه است و آن دسته از فیلم‌های داستانی، مستند، پویانمایی و تجربی پذیرفته می‍‌شود که تولید شده از سال ۱۳۹۳ تاکنون باشد و به دوره‌های سی‌و‌یکم و سی‌ودوم جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ارسال نشده باشند.
همچنین بهترین فیلم داستانی، مستند، تجربی و پویانمایی و بهترین فیلم جشنواره که موفق به دریافت تندیس در هفتمین جشنواره «نماز و نیایش به روایت دوربین» و «پنجاه و سومین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان» و هم‌چنین جشنواره‌های منطقه‌ای «سینمای جوان» در سال ۱۳۹۵ شده‌اند، به‌ این شرط که تاکنون در جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به نمایش درنیامده باشند، مستقیما به بخش مسابقه ملی راه خواهند یافت.
در بخش جوایز مسابقه سینمای ایران هم تندیس جشنواره و جوایز نقدی در نظر گرفته‌شده‌است.

سینمای بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران در سه بخش مسابقه بین‌الملل، آسیا، اسلام و صلح جهانی برگزار می‌شود. این بخش  شامل آثار فیلم‌سازان خارجی و تهیه‌کننده غیر از ایران می‌شود که آثار خود را در قالب داستانی، مستند، پویانمایی و تجربی با حداکثر زمان ۳۰ دقیقه تولید کرده‌اند. هم‌چنین آثار این بخش باید  بعد از سال ۱۳۹۳ (۲۰۱۴ میلادی) تولید شده باشد و تاکنون برای جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ارسال نشده باشند.
جوایز مسابقه بین‌الملل نیز تندیس جشنواره و جایزه نقدی است.

بخش ویدئو آرت به‌‌صورت غیررقابتی برگزار می‌شود و فیلم‌ها در کاتالوگ جشنواره معرفی و در جشنواره به نمایش درخواهند آمد.

طبق مقررات اعلام شده،ثبت‌نام در جشنواره تنها به شیوه اینترنتی امکان‌پذیر است. بنابراین لازم است درخواست‌کنندگان با مراجعه به سایت www.tisff.ir فرم تقاضای شرکت در جشنواره را تکمیل کرده و کدره‌گیری مربوطه را دریافت نمایند و سپس هنگام ارسال کپی آثار، نام فیلم خود را به نام کد ره‌گیری که از سایت دریافت کرده‌اند، تغییر نام دهند. فیلم‌سازان فقط یک بار می‌توانند فیلم خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند و امکان اصلاح و ارسال مجدد وجود ندارد.