هنروتجربه: شصت و ششمین مراسم آیین دیدار گروه هنروتجربه اختصاص به فیلم سینمایی «۲۱ اینچ» داشت. ابوذر صفاریان این اولین فیلم دیجیتال سینمای ایران را ۱۵ سال پیش وقتی تنها ۱۹ سال داشت ساخت. این مراسم شنبه شب اول اسفندماه در محل موزه سینما برگزار شد.

ابوذر صفاریان که خود مجری‌ مراسم هم بود، با یک سوال آغاز کرد:«خیلی‌ها از من می‌پرسند چرا فیلم بعد از ۱۵ سال نمایش داده می‌شود؟ دلیل خاصی ندارد. هیچ‌ چیزی که مانع نمایش فیلم شود در ۲۱ اینچ نیست. فقط چون متفاوت بوده نتوانسته اکران شود.» ابوذر صفاریان ادامه داد: «فیلم در مورد تلویزیون است و ما از چند مجری معروف تلویزیونی دعوت کرده‌ایم مهمان ما باشند. اگر شما ناراحت نمی‌شوید من دوست دارم با این عزیزان روی صحنه عکس بگیرم. من علاقه زیادی به مجری‌های تلویزیون دارم.» بهمن هاشمی، مجید قناد، اشکان تحویلی، محسن افشانی، مهناز شیرازی، خانم دانی مجری برنامه کودک شبکه دو و فاطمه غفاری مادر کارگردان مجری‌هایی بودند که روی صحنه آمدند و عکسی به یادگار ثبت کردند.

بعد از دعوت کلیه عوامل فیلم از جمله محسن لطفعلی، مرتضی هدایی و مرتضی قیدی، بهمن دادفر، شهرام مکری مشاور فیلم‌نامه، بهمن هاشمی و… ابوذر صفاریان گفت: «وقتی بچه بودیم، در سنگریزه‌ها در ابرها و درخت‌ها کله آدم پیدا می‌کردیم. تلویزیون نماد خوبی برای کودکی ما بود و فضای متفاوتی بود که تخیل ما را فعال می‌کرد. از شما می‌خواهم با این ذهنیت فیلم را ببینید.» صفاریان از گروه هنروتجربه تشکر کرد که باعث نمایش این فیلم شده و با اشاره به حضور محمد شیروانی در سالن ابراز امیدواری کرد، هنروتجربه فضایی فراهم کند که فیلم‌های شیروانی هم دیده شود. صفاریان اضافه کرد: «متفاوت بودن گناه نیست. نه نشانه خوبی است و نه نشانه بدی.»

صفاریان از محمد شیروانی خواست روی صحنه بیاید و به شوخی گفت فقط می‌تواند یک جمله بگوید چون مجری مراسم اوست. محمد شیروانی اما از دیوید لینچ شروع کرد: «دیوید لینچ وقتی اولین فیلمش «مرد کله پاک‌کن» را ساخت با این فیلم خیلی بدرفتاری کردند. در آن سال‌ها فیلم درک نشد. وقتی کسی فیلم اولش را می‌سازد، همه وجودش را خرج آن فیلم می‌کند. درک نشدن فیلم اول با درک نشدن فیلم دهم خیلی فرق دارد. لینچ هم مستثنی نبود و بعد از این بی‌مهری فیلم «مرد فیل‌نما» را ساخت که برعکس فیلم قبلی کلاسیک است  و عملا لینچ خودش را در مرکز آن فیلم کلاسیک قرار داده و مرد فیل نما کسی نیست جز خود لینچ.»

محمد شیروانی که سینمای او را سینمای آلترناتیو توصیف می‌کنند، ادامه داد: «همیشه از ابوذر به عنوان یکی از آغازگران سینمای دیجیتال یاد می‌کنم که در ۱۹ سالگی فیلم اولش را با انرژی فراوان ساخت. ما چند فیلم‌ساز بودیم که با اشتیاق می‌خواستیم پرده چهارگوش سینمای آنالوگ را به آتش بکشیم.»

شیروانی اضافه کرد: «اما سینمای ما از یک رمانتیسیسمی عبور نکرده و انتظاری نمی‌شد از این سینما داشت که فیلم ۲۱ اینچ را تحویل بگیرد.» شیروانی رو به ابوذر صفاریان گفت: «تو الان باید لبخند بزنی ولی بعد از ۲۱ اینچ فیلمی نساختی. رفتی برای این و آن موزیک زدی. بودنِ هنروتجربه غنیمتی است. هنروتجربه محصول دولت فعلی است و احتمالا نقدهایی هم به آن هست. نقدی که من دارم این است که همه‌ هنروتجربه باید در این بخش به نمایش دربیاید و باید این دوستان برای فیلم‌ها بجنگند. ما نه در گروه آن دولت بودیم و نه در گروه این دولت. وقتی آدم موهایش سفید می‌شود، مداومتش برای دنبال نمایش فیلم دویدن کم‌تر می‌شود. ما از ساختن فیلم لذت می‌بریم و نمایش آن کار کسان دیگری است.» محمد شیروانی کارگردان «لرزاننده چربی» به حضور شهرام مکری در سالن اشاره کرد:«خود شهرام مکری در شورای سیاست‌گذاری هنروتجربه است و از یک فیلم‌ساز در این شورا انتظار بیشتری دارم. شخصا امیدواری چندانی ندارم. انتظار داشتم فیلم آخرم اکران شود که ظاهرا هنروتجربه هم نتوانست آن را اکران کند.»
ابوذر صفاریان هم با گفتن این‌که شاید نمایش «۲۱ اینچ» هم حاصل حضور شهرام مکری در هنروتجربه و جنگیدن اوست، از حاضرین خواست تا به تماشای فیلمی بنشینند که او ۱۵ سال پیش در ابتدای جوانی ساخته‌است.

شهرام مکری، محمد شیروانی، بهمن هاشمی، بهتاش صناعی‌ها، علی کریم، امیر عزیزی، مجید گرجیان، کامران ملکی، مجید قناد، محسن افشانی و مهناز شیرازی از جمله مهمانان مراسم آیین دیدار فیلم «۲۱ اینچ» بودند.

برچسب‌ها: