هنر و تجربه: در دومین روز از آخرین ماه سال به رصد کردن رسانه‌های مکتوب و غیرمکتوب پرداختیم که خبرهایی پیرامون سینما هنر و تجربه در آن‌ها منتشر شده است. این خبرها در زیر از نظرتان می‌گذرد.

نادره ترکمانی، کارگردان سینما کودک در گفت‌وگو با روزنامه هنرمند گفت: «بخش‌هایی چون داستانی، هنر و تجربه، مستند و انیمیشن امسال در جشنواره فیلم فجر که جشن سینما ایران است، حضور داشت ولی سینما کودک و نوجوان در میان رنگین‌کمان فیلم‌های حاضر در این دوره از جشنواره جایی نداشت. جای خالی سینما کودک و نوجوان در جشنواره فیلم فجر در حالی به چشم می‌خورد که هیچ یک از اهالی رسانه و منتقدان درباره دلایل نبود این گونه سینمایی از مدیران سینمایی سوالی نکردند. رییس سازمان سینمایی احیای سینما هنر و تجربه را در دستور کار خود قرار داد و با جدیت احیای این گروه سینمایی را پیگیری کرد و خوشبختانه موفق هم شد و ای کاش احیای سینما کودک و نوجوان را نیز در دستور کار خود قرار دهند.»

روزنامه سینما به خبر آغاز فیلم تازه شهرام مکری پرداخته است. «هجوم» نام فیلم تازه شهرام مکری، در ژانر پلیسی – جنایی که قصه یک قتل را که در یک استادیوم بسکتبال روایت می‌کند از نیمه فروردین آغاز می‌شود. این فیلم مانند «ماهی و گربه» پلان – سکانس نیست اما شامل چند سکانس بلند است. پیش‌بینی می‌شود اوایل خرداد فیلم‌برداری این اثر سینمایی به پایان برسد.

در روزنامه امتیاز معرفی فیلم «دو» به کارگردانی سهیلا گلستانی به چشم می‌خورد. «دو» با بازی و تهیه‌کنندگی پرویز پرستویی از ۸ اسفند در گروه هنر و تجربه اکران می‌شود.م

روزنامه‌های ابتکار، جهان اقتصاد، مردم سالاری و ایلنا به خبر برگزاری نشست نقد و بررسی فیلم «جزیره رنگین» به کارگردانی خسرو سینایی پرداخته‌اند. این جلسه امروز (۲ اسفند) ساعت ۱۷ با نمایش فیلم و بعد از آن در ساعت ۱۸:۳۰ با نشست نقدوبررسی آن در پردیس چارسو برگزار می‌شود.

همچنین خبرگزاری‌های مهر، ایلنا و فارس نیز به گزارش مراسم آیین دیدار فیلم «۲۱اینچ» به کارگردانی ابوذر صفاریان پرداخته‌اند.

مردم سالاری، بانی‌فیلم و سینماپرس نیز خبر حضور فیلم «دریا و ماهی پرنده» در جشنواره زلین چک را منتشر کرده‌اند. آخرین ساخته مهرداد غفارزاده پس از حضور جشنواره های مسکو، بوسان، شارجه، لندن، هند و ویکتوریای کانادا در بخش مسابقه کودک و نوجوان جشنواره زلین جمهوری چک نیز پذیرفته شده و هشت خرداد سال آینده در این فستیوال به نمایش درخواهد آمد. البته این فیلم در جشنواره سینه کوئست آمریکا نیز حضور دارد که روز ۱۳ اسفند برگزار خواهد شد. «دریا و ماهی پرنده» پیش از این در بخش مسابقه فستیوال مسکو موفق به دریافت جایزه منتقدین این فستیوال شد.

در بانی‌فیلم و هنرمند خبر دریافت جایزه عفو بین‌الملل توسط مستند «رویاهای دم صبح» به کارگردانی مهرداد اسکویی در جشنواره برلین بازتاب‌هایی داشته است.