هنروتجربه -رضا حسینی: این دوره از جشنواره برلین هیچ چیزی کم نداشت. از همان ابتدا شروعی مسحورکننده داشت با فیلم افتتاحیه‌اش، درود بر قیصر!، که نمایش آن با همراهی کارگردانانش، جوئل و ایتن کوئن به اتفاق ستارگان فیلم از جمله جرج کلونی، تیلدا سویینتن، جاش برولین، چانینگ تاتم و… رقم خورد. این اتفاق ویژه با نمایش‌های افتتاحیه فیلم‌های مطرح دیگری ادامه یافت تا این‌که جایزه‌ خرس طلای افتخاری برای یک عمر فعالیت هنری به فیلم‌بردار افسانه‌ای سینمای آلمان، میشاییل بالهاوز اهدا شد.

ستارگان مهمان بر فرش قرمز امسال برلیناله هم بسیار بودند از جمله سوزان بیر، دانیل بروهل، نیک کانن، دان چیدل، ایزابل کواکست، جان کیوزاک، ژرار دوپاردیو، کریستن دانست، کالین فیرث، الکس گیبنی، برندان گلیسن، تام هیدلستن، ایزابل هوپر، نیک جوناس، هیو لوری، جود لا، اسپایک لی، لورا لینی، جولین مور، گای پیئرس، تیم رابینز، جیانفرانکو رزی، جیمز شاموس، مایکل شانن، الکساندر اسکارسگارد، آندره تشینه، اما تامپسن، توماس وینتربرگ و خیلی‌ها دیگر.
امسال برلیناله می‌تواند به خاطر فعالیت‌های متعددی که با هدف حمایت از پناهجویان به قاره اروپا در آن انجام شد، حسابی به خود ببالد. در یکی از این اقدام‌ها که با حمایت مرکز پناهندگان و مهاجران جوان انجام شد، هجده پناهنده فرصت دیدار از بخش‌های اداری مختلف جشنواره برلین ۲۰۱۶ را به دست آوردند. علاوه بر این، ۹۵۳ نفر در کمک‌های مربوط به این زمینه مشارکت کردند و برای اولین بار در تاریخ برلیناله، جشنواره توانست از بازدیدکنندگان و مهمانانش رقمی در حدود ۲۵ هزار یورو جمع‌آوری کند.
یکی دیگر از نقاط قوت جشنواره امسال، حفظ شهرت برلین به عنوان پرتماشاگرترین جشنواره در منطقه‌ی خودش بود. تا غروب روز پنج‌شنبه، هجدهم فوریه، ۳۱۰ هزار بلیت در این جشنواره به فروش رفته بود. در مجموع حدود ۷۲۰۰ نفر در سی رویداد مختلف این دوره شرکت کردند.
بازار فیلم اروپا دیگر موفقیت این دوره از جشنواره برلین بود. در مقایسه با سال گذشته به طور چشم‌گیری به شمار مشارکت‌ها افزوده شد و فروشندگان و خریداران از بازاری فعال لذت بردند که در جریان آن قراردادهای پرشماری هم به امضا رسید.

 

جشنواره برلین

برندگان خرس طلایی و خرس‌های نقره‌ای جشنواره برلین
مستند دلخراش «آتش در دریا» به کارگردانی جیانفرانکو رزی ایتالیایی – که درباره بحران پناهندگی در اروپا است – جایزه اول شصت‌وششمین جشنواره فیلم برلین را از هیأت داورانی به ریاست مریل استریپ دریافت کرد. این مستند نگاهی است به جریان زندگی در جزیره‌ مدیترانه‌ای لامپدوسا که هزاران پناهنده پا به آن می‌گذارند تا بتوانند به طریقی وارد یکی از کشورهای اتحادیه‌ اروپا شوند؛ رویدادی که بیش از دو دهه از آغاز آن می‌گذرد و در این مدت، هزاران نفر هم در این راه جان‌شان را از دست داده‌اند.
جیانفرانکو رزی که متولد کشور اریتره (در شمال شرقی اتیوپی و کرانه‌ی دریای سرخ) است، جایزه‌اش را به مردم جزیره‌ لامپدوسا تقدیم کرد که «با آغوش باز از دیگر مردمان استقبال می‌کنند». رزی در حالی که جایزه‌اش را از دستان مریل استریپ می‌گرفت، گفت: «امیدوارم همه از این موضوع باخبر شوند. این قابل‌قبول نیست که آدم‌هایی در حال گذر از دریا و در تلاش برای فرار از تراژدی‌هایی که در سرزمین‌های‌شان روی می‌دهد، در دریا بمیرند.»

میا هانسن‌لووه فرانسوی هم جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی را برای درام «آن‌چه در پیش است» برد که ایزابل هوپر بازیگر اصلی آن است. هانسن‌لووه با فیلم جدیدش که در آن به تفصیل به بحران زندگی استاد فلسفه‌ای می‌پردازد که شوهرش، او و بچه‌های‌شان را رها می‌کند، تماشاگران برلیناله را به وجد آورد و به تحسین واداشت.

آتش در دریا

مجد مستورا (Majd Mastoura) از تونس هم خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد را برای فیلم «هدی» (Hedi) برنده شد که راوی داستان عاشقانه‌ای پس از وقوع بهار عربی است؛ این فیلم جایزه بهترین فیلم اول را هم برنده شد. این بازیگر در هنگام دریافت جایزه چنین گفت: «این جایزه را به مردم تونس تقدیم می‌کنم، به همه‌ی کسانی که جان‌شان را در راه انقلاب از دست دادند.» او سپس این طور حرف‌هایش را ادامه داد: «امیدوارم آزادی ما ادامه داشته باشد، شادی‌مان پایدار باشد و بتوانیم آثار هنری پسندیده‌ای بسازیم.»

خرس نقره‌ای بهترین بازیگر زن هم نصیب بازیگر دانمارکی ترینه دیرهولم برای بازی در فیلم توماس وینتربرگ با عنوان «کمون» شد. داستان فیلم بر اساس نمایش‌نامه (و زندگی) خود وینتربرگ شکل گرفته است و در جامعه‌ کمون دانمارک در دهه‌ ۱۹۷۰ روی می‌دهد.

کارگردان بوسنیایی برنده اسکار، دانیس تانوویچ هم جایزه دوم هیأت داوران را برای «مرگ در سارایوو» دریافت کرد که به میراث جنگ‌های منطقه‌ی بالکان می‌پردازد.

جایزه بهترین فیلم‌نامه نیز به فیلم‌ساز لهستانی، توماژ واسیلیوسکی رسید که دوران مهمی از تاریخ کشورش در سال‌های ۱۹۸۹ تا ۹۰ را از زبان چهار زن (که نقش‌های‌شان را چهارتا از بهترین بازیگران تئاتر لهستان بازی کرده‌اند) روایت می‌کند که مسیر زندگی‌های‌شان با هم برخورد پیدا می‌کنند.

خرس نقره‌ای بهترین دستاورد هنری  هم به مارک لی پینگ-بینگ برای فیلم برداری «جریان مخالف» ساخته یانگ چائو از چین تعلق گرفت.

برلیانه در مراسم پایانی جوایز برندگان بخش مسابقه فیلم کوتاه را هم اعلام کرد.  خرس طلایی بهترین فیلم کوتاه به «سرود باتراچیان» به کارگردانی لئونور تلس رسید و خرس نقره ای را «یک مرد بازگشت» ساخته مهدی فلیفل دریافت کرد.«ورود به لنگرگاه ممنوع» به کارگردانی چیانگ وی لیانگ هم بهترین فیلم کوتاه شناخته شد.