هنروتجربه:یکی از خبرهایی که امروز (چهارم اسفند) در اکثر روزنامه ها مورد توجه قرار گرفته، صحبت های خسرو سینایی در جلسه نقدوبررسی فیلم «جزیره رنگین» است. این جلسه که غروب یکشنبه(دوم اسفند) در خانه هنرمندان برگزار شد، روز گذشته هم در خبرگزاری ها بازتاب خوبی داشت. روزنامه هایی نظیر اعتماد، افکار، قانون، فرهیختگان، هنرمند  و… با تیترهای متفاوتی چون «نباید خودمان را به سینما گیشه محدود کنیم»، «سینما تنها تجارت نیست» گزارشی از این جلسه منتشر کرده اند.

تا عید نوروز زمان کوتاهی باقی مانده و تا اکران فیلم های نوروزی هم زمانی کوتاه تر، به همین دلیل یک از خبرهای پرطرفدار رسانه ها، گمانه زنی های فیلم های اکران نوروزی است.

این روزها فیلم «آمین خواهیم گفت»به کارگردانی سامان سالور در گروه هنروتجربه اکران است.روزنامه‌های هنرمند و صبا نیز به همین بهانه سراغ این کارگردان رفته و با او گفت و گو کرده اند. سالور در گفت وگویش با روزنامه هنرمند که تیتر و عکس یک این روزنامه هم به آن اختصاص یافته،از بازتاب‌های اکران فیلمش ابراز خرسندی کرده است: «خوشبختانه بازتاب‌ها در اکران و در فضاهای مجازی و واقعی خوب بوده است. این فیلم شبیه هیچ فیلم ایرانی دیگری به لحاظ مضمون و ساختار نیست و همین موضوع باعث متفاوت بودن نسبت به فیلم‌های روی پرده سینماها شده است. در واقع «آمین خواهیم گفت» توانسته تا حدی نظر منتقدان بین‌المللی را هم جلب کند.»او در بخش دیگری به اکران نشدن فیلمش در سال های گذشته اشاره کرده است:« باز هم مشخص شد که طبق معمول و بار دیگر بدسلیقگی مسئولان باعث عدم اکران این فیلم بوده است. متاسفانه حضور دلواپسان سینمایی باعث می‌شود تا برخی فیلم‌ها در زمان اکران همواره با مشکل مواجه باشند.»

در بانی‌فیلم و سینما گفت‌وگو با مهرداد اسکویی کارگردان مستند «رویاهای دم صبح» به چشم می‌خورد. اسکویی در این گفت وگوها  از حال و هوای جشنواره برلین می‌گوید:« چهار فیلم از ایران در این جشنواره شرکت کردند. «لانتوری» رضا درمیشیان، «اژدها وارد می‌شود» مانی حقیقی، «والدراما» عباس امینی و فیلم من که هر چهار فیلم با استقبال خیلی خوب و گسترده مخاطبان روبه‌رو شد. همه بلیت‌ها فروخته شده بود و سالن مملو از تماشاگر بود و برای پخش این چهار فیلم، تماشاگران تا مدت‌ها فیلم‌ها و فیلم‌سازان را تشویق می‌کردند. در جشنواره برلین هفت نفر از عوامل این فیلم را دعوت کردند. من به اتفاق فیلم‌بردار، صدابردار، آهنگساز و مسئولین رنگ‌آمیزی فیلم و دستیارانم در این جشنواره حضور داشتیم. در هر نشستی روی صحنه حاضر می‌شدیم و سوالات تماشاگران را پاسخ می‌دادیم. یکی از اتفاقاتی که برایشان خیلی جالب بود، این بود که می‌گفتند مستندسازان یک یا دونفره می‌آیند اما شما هفت نفره حاضر می‌شوید.»

در روزنامه روزان گفت‌وگویی با بهتاش صناعی‌ها کارگردان فیلم «احتمال باران اسیدی» منتشر شده است. او در این گفت‌وگو پیرامون خصیصه اصلی فیلمش توضیح داد: «آن‌چه مهمترین شاخصه و ویژگی فیلم محسوب می‌شود نوع نگاه به تلخی‌های اجتماعی است. در فیلم «احتمال باران اسیدی» شما تمام این تلخی‌ها و معضلات را می‌بینید، ولی در فضایی شاعرانه و مینیمال که به مراتب تاثیرگذارتر است. یعنی شما لازم نیست برای نشان دادن مشکلات، درگیر شعار شوید. آن چیزی که در سینما اجتماعی چند سال اخیر ما نمونه‌هایش بسیار زیاد است. به نظرم این سینما ناتورالیستی اجتماعی دیگر در کشور ما تاثیرگذاری ندارد.»

در خبرگزاری مهر به اکران مستند «دره ستارگان» به کارگردانی الهام قره‌خانی و مهرتاش مهدوی در گروه هنر و تجربه اشاره شده است. این مستند درباره شهداد روحانی موسیقی دان و رهبر ارکستر معروف ایرانی است.

در روزنامه صبا به فیلمی که از جشنواره فیلم فجر باز ماند، اشاره شده است. پروانه نمایش فیلم «امتحان نهایی» به کارگردانی عادل یراقی صادر شد. گویا ۶ ماه ابتدایی سال ۹۵ را برای اکران این فیلم در نظر گرفته‌اند.

روزنامه جام‌جم و خبرگزاری سینما‌پرس به تمجید نیکی کریمی از فیلم «ایستاده در غبار» به کارگردانی محمدحسین مهدویان پرداخته‌اند. کریمی در صفحه شخصی خود نوشته است: «چقدر خوب است که آدم درباره فیلمی چیزی نداند و به یکباره با یک شاهکار رو به رو شود… و چقدر لذت بخش است دیدن این فیلم … با این دید و این زیبایی شناسی… تبریک به همه عوامل این فیلم خوب که دوباره به ما یادآور می شوند سینما زنده است و سالم و درست بدون ادا و بدون تظاهر می‌تواند تاثیرگذار باشد.»