هنروتجربه:شبکه مستند سیما در بیست‌وچهارمین قسمت از مجموعه «گنجینه» مستندهای «دندان درد» (ساخته عباس کیارستمی) و «حاج مصور ملکی» (ساخته خسرو سینایی) را پخش می‌کند.

برنامه گنجینه به پخش مستندهای برگزیده دهه‌های ۴۰، ۵۰ و ۶۰ از مستندسازان برتر ایران اختصاص دارد و مراحل مرمت این آثار در حال انجام است. برخی از این مستندها تا به‌حال از تلویزیون پخش نشده‌اند و در قالب «گنجینه» با اجرای پریوش نظریه برای نخستین بار روی آنتن می‌روند.

این برنامه این هفته «حاج مصور ملکی» ساخته خسرو سینایی را روی آنتن می‌فرستد. این مستند درباره محمدحسین مصورالملکی معروف به حاج مصورالملکی طراح، نقاش، نگارگر، تذهیب‌کار، قلمدان‌ساز و شاعر بلندآوازه اصفهانی است که در نقاشی و مینیاتور به اوج کمال رسید. او شیوه‌های مختلف نقاشی آشنایی کامل داشت و علاوه بر مینیاتور و طراحی و قلم‌گیری و تشعیر و تذهیب، تابلوهای رنگ روغن و نقشه‌های بسیار زیبای فرش هم می‌ساخت. او همچنین از اولین مرمت کنندگان نقاشی‌های چهل‌ستون در دهه ۲۰ شمسی بود.

در ادامه این قسمت «گنجینه» مستند «دندان درد» ساخته عباس کیارستمی که در سال ۱۳۵۹ آن را کارگردانی کرده‌است، پخش می‌شود؛ فیلمی آموزشی درباره توجه به رعایت بهداشت دهان و دندان که با داستان کم توجهی محمدرضا عسگری، دانش آموز کلاس دوم دبستان، به این مساله و در نتیجه دندان درد او شکل می‌گیرد و در نهایت با مراجعه به دندان پزشک و به کار بستن توصیه‌های او به پایان می‌رسد.

مجموعه «گنجینه» ساعت ۲۱ روز چهارشنبه، پنجم اسفند ماه از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.