هنر و تجربه: در پنجمین روز از آخرین ماه سال صفحات فرهنگ و هنر مطبوعات کشور مانند همیشه به خبرهایی پیرامون گروه سینمایی هنر و تجربه پرداخته‌اند.

سامان سالور که به تازگی با «آمین خواهیم گفت» به گروه هنر و تجربه آمده، با روزنامه روزان به گفت‌وگو نشسته است. سالور در این گفت‌وگو توضیح داد: «خوشحالم که فیلم «آمین خواهیم گفت» با توجه به فضای موجود مافیایی در پخش، به همت گروه سینمایی هنر و تجربه رنگ اکران به خود دید. به اعتقاد من گروه سینمایی هنر و تجربه اولین گام رسیدن به قله رفیع سینما تحلیل‌گر و پرتوان است و فکر می‌کنم این فیلم سینمایی با وجود محدود بودن سانس‌های نمایش در این گروه سینمایی به درستی دیده می‌شود. امیدوارم روزی از راه برسد که گروه سینمایی هنر و تجربه معیار سنجش فرهیختگی سینما ایران باشد.»

«رقص خاک» فیلمی از ابوالفضل جلیلی در گروه هنر و تجربه در حال اکران است. روزنامه افکار امروز با این کارگردان گفت‌وگویی پیرامون جشنواره فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه‌ای داشته است: «همیشه دوست داشتم که در جمع بچه‌های بااستعداد کشورم درباره برخی از شاخصه‌های فیلم‌سازی حرف بزنم. اما متاسفانه یکی از معضلات اساسی کشور ما این است که کارهای فرهنگی بیش از اندازه بی برنامه و غیرمعرفتی و تا حد زیادی بی‌کارکرد و پوچ برگزار می‌شود و بهره‌ای از آن‌ها گرفته نمی‌شود. زمانی می‌دیدم در فرانسه هر ماه یک بار یک جشنواره سینمایی برگزار می‌شود و با خودم می‌گفتم کاش در ایران هم چنین شرایطی وجود داشت، الان می‌بینم در ایران هم این شرایط وجود دارد ولی این کجا و آن کجا؟! در کشور فرانسه که من تجربه حضور در آن‌جا را داشتم جشنواره‌ها با یک برنامه‌ریزی هدفمند و بسیار دقیق و پرکارکرد برگزار می‌شوند ولی متاسفم که بگویم در ایران چنین برنامه‌ریزی‌هایی وجود ندارد.»

محمد حمزه‌ای، کارگردان جوانی که در حال حاضر فیلم کوتاه «دور یا نزدیک» را در گروه هنر و تجربه در حال اکران دارد، از ساخت اولین فیلم سینمایی خود انصراف داد. حمزه‌ای علت انصراف خود از پروژه «اینجا باران صدا ندارد» را به علت عدم حمایت اعلام کرد. ساخت این فیلم که در یک سال گذشته فراهم نشده شاید به زمان دیگری موکول شود. این خبری است که روزنامه هنرمند آن را منتشر کرده است.

روزنامه‌های صبا و کائنات به خبر راه‌یابی فیلم «ممیرو» ساخته هادی محقق به جشنواره «ویلنیوس» لیتوانی اشاره کرده‌اند.

روزنامه سینما به گزارش نشست نقد و بررسی فیلم «جزیره رنگین» به کارگردانی خسرو سینایی پرداخته است.