هنروتجربه: طرح برگزاری جشنواره‌ای مستقل برای هنر و تجربه، در روزهای اخیر پررنگ‌تر از پیش شده‌است. بخش هنروتجربه دوسال است که به عنوان یکی از بخش‌های جنبی جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شود و زمزمه‌های برپایی این بخش از جشنواره به صورت مستقل و در زمانی جدای از برگزاری جشنواره فیلم فجر به گوش می‌رسد . در این‌باره با مهرزاد دانش منتقد سینمایی گفت‌وگو کردیم. دانش معتقد است مهم‌تر از برگزاری یک جشنواره دیگر، این است که فیلم‌های بهتر و محدودتری برای هنروتجربه انتخاب شود و ابتدا هدف از جشنواره و تعریف از هنرواز تجربه مشخص باشد.

در مورد برگزاری جشنواره مستقلی برای هنروتجربه در زمان و مکانی متفاوت از جشنواره فیلم فجر چه نظزی دارید.
ابتدا باید دید هدف از جشنواره برگزار کردن چیست. آیا نمایش تعدادی فیلم و جایزه دادن به چندتا از آن‌هاست؟ معادل‌هایی برای این جشنواره‌ها در دنیا وجود دارد. جشنواره‌هایی که به فیلم‌های مستقل‌تر توجه دارند و یا جشنواره‌هایی که فیلم‌ها را براساس توجه به قالب‌های جدید هنری یا فیلم ساختن جوان‌ها انتخاب می‌کنند. حالا این جشنواره‌ای که به این سبک در ایران می‌خواهد برگزار شود، چه حمایتی قرار است از این نوع سینما به عمل بیاورد و این‌که آیا تولید فیلم‌هایی از این دست جوابگوی چنین جشنواره‌ای هست؟ من مخالف با برگزاری این جشنواره نیستم. هر جشنواره‌ای یک فضای فرهنگی به وجود می‌آورد و در نفس خودش عمل مثبتی است اما سنگ اول را باید به گونه‌ای گذاشت که محکم باشد و اهداف این جشنواره برای خود جشنواره و برگزارکنندگان آن معلوم باشد و تبدیل به یکی از همین جشنواره‌های باری به هرجهت نشود. این‌طور نباشد که فقط ۱۰ تا فیلم نشان بدهیم و به دوتا از فیلم‌ها جایزه بدهیم و تمام شود.

چنین جشنواره‌ای باید بین آثار داستانی برگزار شود یا فیلم‌های کوتاه و مستند هم در این جشنواره باید بخش‌هایی مخصوص به خود داشته باشند؟
ابتدا باید تعریف از هنروتجربه را به شکل روشن بیان کنیم و بعد بگوییم آثار داستانی فقط در جشنواره حضور داشته باشند یا مستندها و فیلم‌های کوتاه و حتی انیمیشن هم در این جشنواره شرکت کنند. الان در گروه هنروتجربه همه این انواع فیلم نمایش می‌یابند. اما بعضی از فیلم‌هایی که در هنروتجربه نمایش داده می‌شوند نه با هنر ارتباطی دارند و نه با تجربه. فیلترهای انتخاب فیلم در این گروه باید بیشتر از این منقبض شوند. هرکس که دوربین دستش گرفت و فیلمی ساخت نباید مطمئن باشد فیلمش در این گروه اکران می‌شود.
در کل اول باید تعریف این گروه و تعریف هنروتجربه مشخص شود، بعد دیگر چندان فرقی نمی‌کند که تنها آثار داستانی در جشنواره شرکت کنند یا مستندها و سایر انواع سینما هم در جشنواره باشند.

پیشنهاد شما برای محل برگزاری این جشنواره چیست؟ در یک محل مشخص در تهران، یا در چند سینمای مختلف تهران یا اصلا در یکی از شهرستان‌ها؟
فکر می‌کنم تعداد فیلم‌های مناسب برای پخش در این گروه آن‌قدر زیاد نباشد که احتیاجی به تمرکززدایی و انتقال جشنواره به شهرستان باشد. محل برگزاری جشنواره می‌تواند در یک سینما یا مجتمع در تهران باشد. یک محل ویژه که مخصوص به این جشنواره باشد.