مریم شاه‌پوری، هنر و تجربه: مستند جدید ورنر هرتسوگ با عنوان «بنگر و ببین، اوهام جهان متصل» (Lo & Behold, Reveries of the Connected World) که اولین نمایش جهانی‌اش در جشنواره فیلم ساندنس ۲۰۱۶ رقم خورد، به کاوش در سرآغاز اینترنت، هوش مصنوعی و آینده‌ی بشر در جهانی می‌پردازد که آدم‌هایش از نظر مجازی کاملاً با هم در ارتباط هستند و انگار دیگر حد و مرزی باقی نمانده است؛ و البته هرتسوگ این کار را با سبک کلاسیکش انجام داده است: گفت‌وگو با فیزیک‌دان‌ها، هکرهای مشهور و آدم‌های معمولی که تکنولوژی‌های جدید، به شیوه‌های دراماتیکی زندگی‌های آن‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. در این‌جا اوکلی اندرسن‌مور که به نمایندگی از وبلاگ «ایندیپندنت» در جلسه‌ی پرسش‌وپاسخ مستند هرتسوگ حضور داشته است، دست به استخراج این هفت نقل قول زده است که چه طرف‌دار پروپاقرص هرتسوگ باشید و چه در زمره کنجکاوان مستند جدید او قرار بگیرید، می‌توانید از این جمله‌ها و توصیه‌های تأمل‌برانگیز بهره ببرید.

۱- در واکنش به تماشاگری که در اشاره به گفت‌وگوهای فیلم از واژه‌ی «مصاحبه‌ها» استفاده کرد

«دوست نداشتم که در سؤال‌تان از کلمه‌ی مصاحبه‌گری استفاده کردید و این گفت‌وگوها و هم‌صحبتی‌ها را چنین توصیف کردید. من ژورنالیست نیستم. من فهرستی از سؤال‌ها را ندارم که از روی‌شان و طبق برنامه پیش بروم.»

۲- درباره پخش آنلاین فیلم‌ها

«اگر یک شرکت اینترنتی این فیلم را برای پخش بخرد آن وقت من دقیقاً متوجه می‌شوم که چند بار کلیک شده است و چند نفر در دقیقه‌ی دوازده فیلم از تماشای آن به طور موقت دست کشیده‌اند تا بروند و مجموعه‌ی تلویزیونی “هانی بو بو” را که یک رئالیتی شو است تماشا کنند. البته شما باید “هانی بو بو” را تماشا کنید چون باید بدانید در دنیای شما چه خبر است.»

۳- درباره اهمیت مطالعه

«بخوانید، بخوانید، بخوانید یا این‌که از جهان چیزی نخواهید فهمید و خودتان هم از قلم می‌افتید.»

۴- درباره ارتباط آیین‌ها و تکنولوژی

«درباره هر کدام از این دو باید به یک اندازه هوشیار باشید.»

۵- وقتی این سؤال مطرح شد که اگر انسان با هوش مصنوعی‌ای احاطه شود که همه‌ی نیازهایش از بدو تولد را برآورده کند، چه اتفاقی برای آرزوها و خواسته‌هایش می‌افتد و آیا آن‌ها دیگر خاستگاهی دارند

«آرزوها و امیال بشری همیشه وجود خواهند داشت و این چیزها نمی‌توانند آسیبی وارد کنند. اگر من یک زامبی شوم آن وقت احتمالاً دیگر نیازی به این چیزها ندارم.»

۶- درباره انتخاب لورنس کراوسِ فیزیک‌دان – که در مستند جدیدش حضور دارد – به عنوان یکی از بازیگران فیلم بعدی‌اش

«لورنس کراوس نقش یک آدم بد را بازی می‌کند. او از من پرسید چه‌طور می‌تواند نقش این آدم بد را بازی کند؟ و من به او گفتم خودم در هالیوود نقش آدم بد را در فیلم “جک ریچر” بازی کرده‌ام، پس می‌دانم چه‌طور می‌شود ترسناک بود.»

۷- و در پایان در برابر سؤال تماشاگری که پرسید آیا به نظر او ارتباط انسانی برای آدم‌ها ضروری است تا بتوانند شاد باشند که او چنین پاسخ داد:

«دنیایی را تصور کنید که در آن هیچ دوستی وجود نداشته باشد. چنین جهانی کاملاً تحمل‌ناپذیر خواهد بود. به اهمیت روابط انسانی و دونفره فکر کنید؛ به رایحه‌ی خوش موهای همسری که دوست دارید یا بچه‌ای که تازه چشم به جهان گشوده است. این‌ها امتیازها و مزیت‌های گرانبهایی هستند.»

هرتسوگ

برچسب‌ها: