هنر و تجربه: جوایز «داک ایمپکت» (Doc Impact Awards 2016 )دیروز روی توییتر در قالب یک ویدئویزمان‌فشرده به نمایش گذاشته شد. پنج برنده‌ی این جوایز عبارتند از «همشهری شماره چهار» (لورا پویتراس، که سال گذشته برنده جایزه اسکار شد)، «معدنچیان از بین رفتند» (ریهاد دیسای، ۲۰۱۴)، «تعقیب یخ‌ها» (جف اولووسکی، ۲۰۱۲)، «زنجیره‌های غذایی» (سان‌جی راول، ۲۰۱۴) و «ویرونگا» (اورلاندو فون اینسیدل، ۲۰۱۴).
این برندگان توسط ده پیشگام در عرصه‌ی سینما و فعالیت‌های اجتماعی انتخاب شدند از جمله چند تن از اعضای بنیاد ساندنس، «چیکن اند اگز پیکچرز»، مرکز تأثیرهای رسانه و اجتماع و… هر یک از این مستندها به دلیل تعهدشان به تصویر کردن و به اشتراک گذاشتن ایده‌های مهم، پنج هزار دلاردریافت خواهند کرد.
شیلا لیدی، مدیر اجرایی «فلجلینگ فاند» که جایزه نقدی این جوایز را اهدا می‌کند در این باره چنین گفته است: «روی هم رفته فکر می‌کنم مستندها ما را متوجه تأثیر عمیقی می‌کنند که فیلم‌ها می‌توانند بر تحقق عدالت اجتماعی داشته باشند و هم‌چنین نشان می‌دهند که این تأثیر چه‌قدر می‌تواند متمایز باشد.»

این رویداد کوچک سینمایی و جوایز سالانه‌اش از سال ۲۰۱۱ به تجلیل از قدرت سینمای مستند – به عنوان محرکی برای رسیدن به تغییرها و تحول‌های لازم – پرداخته است. جوایز «داک ایمپکت» به آثاری اهدا می‌شود که علاوه بر اهمیت سینمایی و برخورداری از استانداردها، تأثیر اجتماعی چشم‌گیر و قابل‌تأملی ایجاد کرده باشند.

برچسب‌ها: