هنروتجربه: مراسم اعطای جوایز سینمایی «سزار»  فرانسه با معرفی فیلم «فاطیما» به عنوان برنده جایزه بهترین فیلم برگزار شد.

چهل‌و‌یکمین دوره جوایز سینمایی سزار که لقب  اسکار سینمای فرانسه  هم به آن اطلاق می شود،شب گذشته (چمعه) در پاریس برگزار شد و فیلم «فاطیما» به کارگردانی «فیلیپ فاکون» سه جایزه بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش مکمل زن و فیلم نامه اقتباسی  را دریافت کرد.

«فاطیما» بر اساس زندگی نویسنده‌‌ای از آفریقای شمالی با نام فاطیما الایوبی شکل گرفته است و داستان نسل اول پناهندگان و جایگاه آن‌ها در جامعه فرانسه را روایت می‌کند. این فیلم روایتگر قصه مادری است  که برای اولین بار پا به فرانسه می‌گذارد. او باید به‌سرعت با جامعه‌ِ پیرامونش سازگار شود و از پس یادگیری زبان فرانسه، نگهداری از دو دخترش و دانشکده‌ پزشکی بربیاید. فاطیما هشتمین اثر بلند کارگردانش، فیلیپ فاکون است که پیش از این جایزه فرانسوی معتبر «لویی دلوک» را برنده شده است. این فیلم برای اولین بار در بخش دو هفته کارگردانان شصت‌وهشتمین جشنواره فیلم کن روی پرده رفت
فاطیما جایزه بهترین فیلم جوایز سزار فرانسه را در رقابت جدی با آثاری چون «روزهای طلایی من» به کارگردانی «آرنائو دسپلچین»، «مارگوئریت» از «خاویر جیانولی» و «موستانگ» نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی به نمایندگی از فرانسه ساخته «دنیز گامز ارگون» به دست آورد.
در سایر بخش‌های چهل‌و‌یکمین دوره جوایز سینمایی سزار فرانسه «آرنائو دسپلچین» برای ساخت فیلم «روزهای طلایی من» جایزه بهترین کارگردانی را کسب کرد، جایزه بهترین بازیگر زن و مرد در نقش اصلی به ترتیب به «کاترین فرات» (مارگوئریت) و «وینسنت لیندون» (اندازه یک مرد) تعلق گرفت که در جشنواره کن هم بهترین بازیگر مرد شده بود. فیلم «موستانگ» علاوه بر کسب جایزه بهترین فیلم اول این رویداد سینمایی، جایزه بهترین فیلم نامه اصلی‌، تدوین و موسیقی متن را هم دریافت کرد و انیمیشن «شازده کوچولو» که براساس رمان مشهور «آنتوان دو سنت‌اگزوپری» ساخته شده است نیز بهترین انیمیشن جوایز سزار فرانسه شد.
همچنین فیلم «مرد پرنده» ساخته «الخاندو گونزالز اینارتیو»، برنده اسکار بهترین فیلم سال ۲۰۱۵ بهترین فیلم خارجی این دوره از جوایز سزار شد.

 

برچسب‌ها: