هنر و تجربه: حمید امجد، محمد رحمانیان، محمد چرم‌شیر و شهرام زرگر روز چهارشنبه ۱۲ اسفند در موزه هنرهای معاصر تهران درباره تام استوپارد نمایشنامه نویس بریتانیایی صحبت می‌کنند. این جلسه با نمایش تنها فیلم این چهره تئاتری انگلستان «روزنکرانتز و ﮔﻴﻠﺪنسترن مرده ﺍند» (محصول ۱۹۹۰) همراه است.

«شب تام استوپارد» با چند سخنرانی درباره کارنامه تام استوپارد و نمایش تنها فیلم این نمایشنامه‌نویس شهیر بریتانیایی، «روزنکرانتز و ﮔﻴﻠﺪنسترن مرده ﺍند» (محصول ۱۹۹۰)، در سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می‌شود. قرار است این مراسم روز چهارشنبه  ۱۲ اسفندماه، ساعت ۱۷ با سخنرانی حمید امجد، محمد چرم‌شیر، محمد رحمانیان و شهرام زرگر (همگی از نویسندگان، اساتید و پژوهشگران تئاتر) و نمایش فیلم «روزنکرانتز و ﮔﻴﻠﺪنسترن مرده ﺍند» (با شرکت تیم راث و گری اولدمن) به مدت ۱۱۵ دقیقه و به زبان اصلی  با زیرنویس فارسی در محل سینما تک موزه‌ هنرهای معاصر تهران برگزار شود.

مبنای فیلم «روزنکرانتز و ﮔﻴﻠﺪنسترن مرده ﺍند» نمایش «هملت» شکسپیر است و استوپارد داستان دو شخصیت فرعی «هملت» یعنی روزنکرانتز و ﮔﻴﻠﺪنسترن را روایت می‌کند. در نمایش‌نامه‌ شکسپیر این دو شخصیت دوستان و هم‌کلاسی‌های هملت هستند که کلودیس نامه‌ای مبنی بر قتل هملت را به دست آن‌ها سپرده اما هملت با عوض کردن نامه‌ها ترتیبی می‌دهد که آن دو به جای وی کشته شوند.

 

برچسب‌ها: