هنر و تجربه: اغلب منتخبین جشنواره‌های مختلف در هنگام دریافت جایزه خود آن را به فرد یا گروه خاص اهدا می‌کنند. اما در مورد برخی از فیلم‌های نامزد اسکار امسال، پیام تشکر به بستگان درجه یک (که همیشه به برنده اعتقاد داشته‌اند) یا فرد خاصی (که در هر مرحله از پروژه، برنده را همراهی و حمایت کرده است) نمی‌رسد،چرا که شرکت «کیکستارتر» (Kickstarter) است که باید مورد توجه قرار بگیرد و برخی از برندگان احتمالی با اهدا تندیس طلایی خود قدردانش باشند.
این شرکت آمریکایی که از ۲۸ آوریل ۲۰۰۹ کارش را آغاز کرده است و دفتر مرکزی‌اش در بروکلین، نیویورک است، امسال راه جمع‌آوری سرمایه و در نتیجه تولید سه فیلم – از آثاری که در اسکار حضور دارند – را هموار کرده است؛ که از این میان دو فیلم توسط کارگردانان بزرگ و تحسین‌شده ساخته شده‌اند. از این رو به نظر می‌رسد آینده‌ی تازه و پرباری در انتظار این شرکت است که کارش جمع‌آوری سرمایه‌ی تولید فیلم‌های خلاقانه از طریق کمک‌های مردمی و همگانی است.
«آنومالیزا»انیمیشنی با تکنیک «استاپ‌موشن» (stop-motion) است که چارلی کافمن  آن را خلق کرده و در رشته‌ی بهترین انیمیشن بلند نامزد اسکار است. برای تحقق تولید این فیلم، ۵۷۷۰ حامی باعث شدند مبلغی بیش از ۴۰۶ هزار دلار (دو برابر آن‌چه در ابتدا مد نظر کیکستارتر بود) جمع‌آوری شود. البته این رقم بخشی از هزینه‌ی هشت میلیون دلاری این انیمیشن است اما تهیه‌کنندگان آن به‌واسطه کیکستارتر بود که در نهایت با سرمایه‌گذاران اصلی آشنا شدند.
«جهان فردا» (دان هرتزفلت) که در رشته‌ی بهترین انیمیشن کوتاه نامزد است، ابتدا در پی جمع‌آوری سرمایه‌ای سی هزار دلاری بود که در نهایت توانست از طریق کیکستارتر به سرمایه‌ای ۲۱۵ هزار دلاری برسد.
مستند تحسین‌شده‌ی «Racing Extinction»(لوییز سای‌هایوس) هم که نامزد بهترین ترانه اریژینال است، نیز با حمایت هزار نفر در کیکستارتر راهی تولید شد.