هنر و تجربه: جشنواره فیلم‌های کوتاه داستانی، مستند و انیمیشن در جزیره کیش در حال برگزاری است. این جشنواره موضوعی سه روزه از هشت تا ده اسفندماه در این جزیره توریستی برگزار شد. هیات داوران جشنواره موج شامل رسول صدرعاملی، ابوالفضل جلیلی و نیکی کریمی هستند و ابراهیم حصاری در مقام دبیر این جشنواره قرار دارد.

۶۵ فیلم کوتاه در بخش مسابقه این جشنواره حضور دارند که از بین ۸۵۰ فیلم رسیده به دبیرخانه جشنواره انتخاب شده‌اند. نامزدهای دریافت جایزه برای ۱۰ رشته معرفی می شوند که در هر رشته ۳ نامزد خواهد داشت و در نهایت برنده هر بخش در مراسم اختتامیه جشنواره معرفی می شود.

ابوالفضل جلیلی کارگردان و عضو هیات داوران این جشنواره در حاشیه برگزاری این جشنواره گفت: «یکی از اتفاقات خوبی که در این دوره از جشنواره رخ داده است، حضور اکثر فیلمسازانی است که در این جشنواره فیلم دارند به گونه ای که این جشنواره تبدیل به یک گردهمایی هنری برای جوانان فیلمساز شده است. فکر می کنم برگزاری چنین جشنواره هایی می تواند مورد نیاز منطقه ای مانند کیش باشد تا بتواند پتانسیل های فرهنگی و هنری خود را به خوبی نشان دهد. به همین دلیل این جشنواره نیازمند حمایت مسئولان منطقه آزاد کیش است.»

این کارگردان که این روزها فیلم «رقص خاک» از او در گروه سینمایی هنر و تجربه روی پرده است درباره سابقه برگزاری جشنواره در این جزیره و جشنواره‌های موضوعی گفت: «پیش از این جشنواره سینمای مستند «کیش» با دبیری کامران شیردل در این جزیره برگزار می شد که از نظر بین‌المللی و داخلی در سطح قابل توجهی قرار داشت اما متاسفانه بعدها به دلیل تغییر دولت ها و تغییر مدیریت ها این جشنواره برگزار نشد. همچنین در دوران مدیریت جواد شمقدری در سازمان سینمایی، جشنواره ای با همین نام در کیش و با مدیریت حجت سیفی برگزار شد که این جشنواره نیز بعد از گذشت چند دوره متوقف شد که امیدوارم چنین سرنوشتی برای جشنواره «موج» پیش نیاید.»

ابوالفضل جلیلی ادامه داد: «هیات داوران این دوره از جشنواره تمام تلاش خود را کردند که فیلم هایی متفاوت و نو را انتخاب کند. به قول رسول صدرعاملی بهتر است در پایان جشنواره استعدادهای متفاوت با نگاه‌های خاص سینمایی را انتخاب و معرفی کنیم.»

این کارگردان سینما با اشاره به چگونگی انتخاب برگزیدگان در این دوره از جشنواره توضیح داد: «زمانی که با دیگر داوران این جشنواره صحبت می کردم تصمیم گرفتیم به جای انتخاب یک فیلم تکنیکی خوب، یک پدیده را برای این جشنواره انتخاب کنیم.»

برچسب‌ها: