هنر و تجربه: امروز (۱۱ اسفند) در رسانه‌های مکتوب و غیرمکتوب به اکران فیلم سینمایی «نیمرخ‌ها» آخرین ساخته زنده‌یاد ایرج کریمی، از ۲۶ اسفندماه در گروه سینمایی «هنر و تجربه» اشاره شده است. «نیمرخ ها» که در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر موفق به دریافت تندیس بهترین فیلم بخش «هنر و تجربه» شد، به تهیه‌کنندگی علی حضرتی و با بازی رویا نونهالی، بابک حمیدیان، سحر دولتشاهی، هومن سیدی، سام قریبیان، بهاران بنی احمدی و… آخرین اثر زنده یاد ایرج کریمی، فیلم‌ساز و منتقد پیشکسوت است که زمستان سال ٩٣ جلوی دوربین رفت و نخستین نمایشش را در جشنواره فجر امسال پشت سر گذاشت. همچنین «نیمرخ‌ها» در کنار فیلم «سیما نیمکت» در بین فیلم‌های منتخب جشنواره که قرار است در پردیس سینمایی چارسو به نمایش دربیاید هم اکران می‌شود. علی حضرتی تهیه‌کننده «نیمرخ‌ها» به مهر گفت: «فیلم سینمایی «نیمرخ‌ها» آخرین ساخته زنده یاد ایرج کریمی است که از ۲۶ اسفند ماه در گروه سینمایی «هنر و تجربه» اکران خواهد شد.»

او درباره تغییراتی که فیلم نسبت به اکران جشنواره فیلم فجر خواهد داشت، عنوان کرد: «نیمرخ‌ها» نسبت به نمایش در جشنواره فیلم فجر هیچ تغییری نمی‌کند و همان نسخه که مرحوم کریمی قبل از فوتش تایید کرده بود در اکران عمومی به نمایش درخواهد آمد. در جشنواره نیز همان نسخه تایید شده و نهایی که مورد نظر کارگردان بود نشان داده شد.»

در ادامه به خبرهای مرتبط با سینما هنر و تجربه می‌پردازیم.

در مهر خبر اکران فیلم «تابو» به کارگردانی خسرو معصومی در گروه هنر و تجربه به چشم می‌خورد. معصومی اشاره داشته است: «به نظر من «تابو» فیلم جذابی است اما باید دید که تا چه حد با مخاطب خود ارتباط برقرار می کند. این فیلم به دلیل ترکیب بازیگران آن می‌توانست در گروهی غیر از «هنر و تجربه» هم اکران شود اما خود من و تهیه‌کننده علاقمند بودیم که «تابو» در گروه سینمایی «هنر و تجربه» به نمایش درآید و همچنین نمی‌خواستیم درگیر مشکلات اکران شویم. خوشبختانه وضعیت این گروه سینمایی هر روز بهتر می‌شود و اکران در آن شرایط خوبی پیدا می‌کند. »

«تابو» فیلمی به کارگردانی و نویسندگی خسرو معصومی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی است که در سال ۹۳ ساخته شد. در این فیلم بازیگرانی از جمله الناز شاکردوست، جمال اجلالی، محمدهادی دیباجی، جمشید جهان زاده، بیژن افشار و… به ایفای نقش می‌پردازند.

روزنامه فرهیختگان صفحه‌ای را به فیلم «آمین خواهیم گفت» ساخته سامان سالور اختصاص داده است. در این صفحه فیلم‌شناسی کارگردان و گفت‌وگویی با او منتشر شده است، در این گفت‌وگو سالور درباره دیدگاه خود راجع به گروه سینمایی هنروتجربه توضیح می‌دهد: «دوست ندارم از کلمه «تبعیدگاه» برای گروه هنروتجربه استفاده کنم؛ … اتفاقا فیلم‌هایی که مخاطبانی خاص دارند و از سوی سینماگران مستقل خلق می‌شوند، همان‌هایی هستند که مساله‌دار نامیده و از تحمل مسئولان خارج می‌شوند؛ کسانی که فراموش کرده‌اند، سینما محل تفکر هم هست و در آن سینماگرانی فعالیت می‌کنند که فلسفه می‌دانند، که زیبایی‌شناسی سرشان می‌شود. فراموش کرده‌اند که هنرـ ‌صنعت سینما، فقط اقتصاد نیست. با آن قسمت از این باور موافقم که بالاخره این گروه سینمایی به خاطر مخاطب محدود و اکران‌های معدودی که دارد برای فیلم‌ها به خروجی چشمگیری منجر نمی‌شود با اینکه اغلب فیلم‌های این گروه، مبتنی‌بر نگاهی انتقادی هستند، اما کمتر حرف و حدیثی به راه می‌اندازند و کمتر هم نقد و بررسی می‌شوند. ظاهرا در مقطع کنونی، یک‌سری از فیلم‌ها باید بدون حرف و حدیث و فراگیری اکران شوند؛ فیلم‌هایی که جسورند و حرف برای گفتن دارند.»

در قسمتی دیگر فرهیختگان زنانی که در سینما ایران نقش مرد را در فیلم‌ها ایفا کرده‌اند بررسی کرده است. در این بین نام رویا نونهالی در زندان زنان، نیلوفر خوش‌خلق در بوی بهشت، زهرا داوودنژاد در بچه‌های بد و آزاده زارعی در آمین خواهیم گفت به چشم می‌خورد.

روزنامه‌های هنرمند و آرمان امروز به گفت‌وگو آزاده زارعی بازیگر فیلم «آمین خواهیم گفت» به کارگردانی سامان سالور با مهر اشاره کرده‌اند.خبرگزاری ایسنا به گزارش نقد و بررسی فیلم «موقت» به کارگردانی امیر عزیزی در اصفهان پرداخته است.روزنامه‌های آفتاب یزد و زمان به حضور دو فیلم «من می‌خوام شاه بشم» به کارگردانی مهدی گنجی و «دو» به کارگردانی سهیلا گلستانی در جشنواره راه ابریشم اشاره کرده‌اند.