هنروتجریه: مراسم اختتامیه نخستین جشنواره فیلم کوتاه «موج» شامگاه دوشنبه دهم اسفندماه با معرفی برگزیدگان این جشنواره در جزیره کیش برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که با حضور جمعی از هنرمندان سینما و مسئولان جشنواره موج برگزار شد، ابراهیم حصاری دبیر این جشنواره ابراز امیدواری کرد جشنواره فیلم «موج» زمینه ساز رشد استعدادهای ناشناخته در سینمای ایران باشد. در ادامه ابوالفضل جلیلی کارگردان سینما و داور این دوره از جشنواره ضمن تشکر از همه فیلم‌سازان جوانی که در این دوره از جشنواره شرکت داشتند، به آن‌ها توصیه کرد:«از همه فیلم‌سازان جوان می‌خواهم،جشنواره‌های فیلم را از نظر دریافت جایزه جدی نگیرند و خود را وابسته به این جایزه نکنند. فیلم‌هایی که در این دوره از جشنواره حضور داشتند، فیلم‌های خوبی بودند اما نوآوری در آن وجود نداشت. ما سعی کردیم که افراد نوآور را به عنوان برگزیده در این جشنواره انتخاب کنیم.»

رسول صدرعاملی دیگر داوران این جشنواره هم با یاد کامران شیردل و جشنواره مستند کیش، صحبت‌هایش را شروع کرد. او در ادامه ایران امروز را سرزمین سینما نامید و تاکید کرد:«ایران، زمانی مهد فرهنگ، هنر و ادب در جهان بود اما امروز در حال تبدیل شدن به سرزمین سینما است. ما از دهه ۶۰ تا امروز رنج‌های بسیاری کشیدیم تا سینما را به اینجا برسانیم و خوشحالم که قرار است این سینما به دست جوانان با استعدادی مانند شما سپرده شود.» او سپس در مورد فیلم‌های جشنواره گفت:«فیلم‌های این دوره از جشنواره بسیار خوب بود و من چیزهای زیادی از آن یاد گرفتم اما ای کاش جایزه‌ای در کار نبود و فیلم‌سازان جوان در کنار هم فیلم‌های یکدیگر را می‌دیدند و با هم درباره سینما صحبت می‌کردند.»

در ادامه این مراسم علی‌اصغر مونسان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به توضیح درباره پروژه‌های فرهنگی کیش پرداخت.در پایان این مراسم جوایز بخش‌های مختلف جشنواره به برگزیدگان اهدا شد.

در بخش فیلم‌های انیمیشن لوح تقدیر به مهناز یزدانی برای کارگردانی فیلم «کمک» و آروین مدقالچی برای کارگردانی فیلم «امید» اهدا شد. تندیس جشنواره و دیپلم افتخار در این بخش به شلاله خیری برای فیلم‌نامه انیمیشن «دخترک آت آشغالی» تقدیم شد. صداوسیمای جزیره کیش نیز برای تهیه‌کنندگی «جزیره خیال» تندیس جشنواره را دریافت کرد.

در بخش مستند محسن نجفی مهری برای کارگردانی فیلم «چاق کچل سیبیلو» لوح تقدیر دریافت کرد.تندیس جشنواره و دیپلم افتخار این بخش به جواد صادقی برای تحقیق در پژوهش فیلم مستند «ساحل» تقدیم شد. هم‌چنین تندیس‌های جشنواره به علی و بلال الفت برای کارگردانی فیلم مستند «زندگی در ثانیه صفر» و میترا روحی‌منش برای تهیه‌کنندگی فیلم مستند «کسی به فکر جنگل‌ها نیست» تعلق گرفت.

در بخش فیلم‌های داستانی نیز لوح تقدیر به بهزاد آزادی برای کارگردانی فیلم «کشتارگاه» اهدا شد. تندیس و دیپلم افتخار این بخش به صادق سوری برای تصویربرداری فیلم داستانی «فروزان» تعلق گرفت. سالم صلواتی و توفیق امانی برای تدوین فیلم داستانی «رویای برفی» تندیس جشنواره و دیپلم افتخار را دریافت کردند. تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به رضا فهیمی برای فیلم‌نامه فیلم داستانی «کودکان ابری» تعلق گرفت. تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به آکو زندکریمی برای کارگردانی فیلم داستانی «صدای قلب مورچه» و امیر امیریان برای تهیه‌کنندگی فیلم داستانی «قاجار» تقدیم شد.

فیلم داستانی «چله» به کارگردانی داود خیام هم به‌عنوان بهترین فیلم جشنواره معرفی شد. جایزه مناسب‌ترین فیلم با محتوای مورد نظر جشنواره را هم سازمان منطقه آزاد کیش به مجید صبری و منصوره خطیون برای فیلم انیمیشن «عصر عاشقی» اهدا کرد.