هنر و تجربه: روزها به سرعت در حال سپری شدن است و به پایان سال نزدیک می‌شویم. در روزهای آخر سال اما روزنامه‌ها و رسانه‌های کشور همانند گذشته به کار خود ادامه می‌دهند. با آغاز سال نو بحث اکران‌های نوروز داغ است و هنوز تصمیم درستی مبنی بر حضور برخی از فیلم‌ها گرفته نشده است. اما امروز (۱۲ اسفند) روزنامه‌های اعتماد، شرق، شهروند، سینما و قدس به خبر اکران فیلم «نیمرخ‌ها» به کارگردانی زنده‌یاد ایرج کریمی از ۲۶ اسفند اشاره کرده‌اند. علی حضرتی، تهیه‌کننده «نیمرخ‌ها» درباره لزوم حضور گروه هنر و تجربه و اکران «نیمرخ‌ها» به اعتماد گفت: «گروه سینمایی «هنر و تجربه» قابل احترام است. مخاطبانی سراغ آن می‌روند که انتظار فیلم‌های متفاوتی دارند. «نیمرخ‌ها» فیلمی متفاوت و از جنس فیلم‌هایی است که ساختارشکنی کرده و درگیر فضاسازی‌ها، اشعار، ارتباط و احساس است. فیلمی است که مخاطب را درگیر می‌کند. از همین رو، امیدوارم مخاطبان خودمان را پیدا کنیم. فاکتور متفاوت بودن الزاما مزیت فیلم به حساب نمی‌آید. اما سعی می‌کنیم فاکتورهای تبلیغاتی را لحاظ کنیم و مخاطب را فریب ندهیم که با این تصور به تماشای فیلم بنشیند که با فیلمی تجاری طرف است. در جشنواره فیلم فجر سی‌و‌چهارم این انتظار را داشتم که فیلم مورد توجه قرار بگیرد. از این پس نیز تلاش می‌کنم تهیه‌کنندگی فیلم‌هایی را برعهده داشته باشم که در گروه «هنر و تجربه» جای بگیرد. امیدوارم از سال آینده نیز گروه «هنر و تجربه» یک جشنواره مستقل داشته باشد تا عوامل فیلم‌های این گروه که بدون هیچ چشمداشتی تلاش می‌کنند بیشتر به چشم بیایند. فیلم‌برداران، تصویربرداران و دیگر عواملی که سال‌ها است در فیلم‌های هنری کار می‌کنند چرا نباید کارشان دیده شود؟ امیدوارم مدیران باهوش گروه «هنر و تجربه» در سال ١٣٩۵ جشنواره مستقلی برای این گروه سینمایی در نظر بگیرند. این کار اتفاق خوبی در سینما می‌تواند باشد و بها دادن بیشتر به جوانان است.»

در روزنامه سینما مهدی قربان‌پور، کارگردان مستند «زمناکو» در پی نمایش آثار برگزیده «سینماحقیقت» در شهرستان‌ها گفت: «به اعتقاد من اتفاق‌های فرهنگی که در دو سال اخیر در حوزه سینما مستند رخ داد، ارزشمند است. جشنواره سینماحقیقت ویترین سینما ایران است و بسیاری از سوژه فیلم‌هایی که در این جشنواره نمایش داده شده، خارج از تهران و در مراکز استان‌ها اتفاق می‌افتد. بنابراین نمایش فیلم‌های مستند در شهرستان‌ها باید خیلی زودتر اتفاق می‌افتاد. به هر تقدیر فرهنگ‌سازی لازم در جهت اعتلا سینما مستند اتفاق افتاده و می‌توان پتانسیل‌های بالقوه تماشاگران و علاقمندان سینما مستند در شهرستان را بالفعل کرد، بنابراین گسترش این نگاه در شهرستان‌ها نیاز به برنامه‌ریزی زمان‌بندی شده دارد.»

روزنامه روزان گفت‌وگویی با شهرام مکری پیرامون فیلم «ماهی و گربه» داشته است. مکری در این گفت‌وگو توضیح داد: «یکی از خاصیت‌های فرم فیلم این است که مثل ماکت عمل می‌کند و داستان و ایده‌های مختلفی می‌تواند در آن ریخته شود. اگر فرم داستانی که از آخر به اول تعریف می‌شود را در نظر بگیرید، فیلم‌های «پنج ضرب در دو» یا «بازگشت‌ناپذیر» از فیلم‌هایی هستند که با همین ایده فرمی کار شده‌اند. به جای داستان «ماهی و گربه» می‌توان داستانی را در این فرم گنجاند که در جنگ می‌گذرد یا حتی در یک بیمارستان.»

روزنامه امتیاز نیز به گفت‌وگو خسرو معصومی کارگردان «تابو» با خبرگزاری مهر اشاره کرده است که روز گذشته در بازتاب‌ هنر و تجربه در رسانه‌ها به آن پرداختیم.