هنر و تجربه:  عکس یادگاری سیزدهمین جشن «تصویر سال» در خانه هنرمندان ثبت شد و تصویر باز هم برگزیدگانش را شناخت.

سیزدهمین جشن تصویری ها با اجرای نادر داودی (هنرمند عکاس) آغاز شد و او در سخنانی مطرح کرد: من و سیف الله صمدیان سال‌هاست، کنار یکدیگر هستیم و کارمان را در یک مجله شروع کردیم. ٢٢ سال از عمر این پروژه می‌گذرد و ١٣ سال است که در قالب تصویر سال برگزار می‌شود. شاید آنها که جوان هستند، ندادند، چه عمری برای این موضوع صرف شده است.

او ادامه داد: بارها افرادی از سیف الله صمدیان پرسید‌ه‌اند، که چرا این کار را می‌کند؟ باید بگویم، از سال های دور که صمدیان را می شناسم، او یک ماشین رنو داشت که باید هولش می دادیم. بعد از این همه سال تلاش او این رنو را به پژو تبدیل کرد.

در ادامه این مراسم که عصر ١۴ اسفندماه در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان برگزار شده بود، سیف الله صمدیان در سخنانی مطرح کرد: ظاهرا نحسی ١٣ از سرمان رد شده اما زیبایی ماه شب چهاردهم باقی مانده است.

دبیر تصویر سال ادامه داد: آقای مسجدجامعی یک بار به من گفت که صمدیان میدانی در این مملکت، یک، دو بشود یعنی چه؟ تو چند سال است که کارت را با پررویی جلو می بری و همه چیز هم خوب پیش می‌رود. من هم از آنجا که با او سر شوخی دارم، پاسخ دادم دلیلش این است که زیر سایه شما نبودیم!

وی افزود: ما مستقل کار کردیم و از سیاست زدگی فرهنگی پیروی نکردیم. کسی هم به ما لگد نزد. این جشن بیش از همه به نفع جوانانی بود که ١٣ سال است، آثارشان را برای ما ارسال می کنند. هنرمندان شاخص و همه فن حریف هم کنار ما بودند و اتفاقا هیچکس هم به ما نه نگفت. شاید این موضوع به خاطر فضای امنی است که در تصویر سال وجود دارد.

صمدیان با قدردانی از مدیران خانه هنرمندان برای میزبانی از این رویداد، گفت: ما هر سال یک بخش نمایشگاهی در جشن تصویر داریم و بیش از ۴٠ هزار اثر به دست ما می‌رسد. انتخاب این آثار کار بسیار سختی است. جای ما کم است و البته بخشی از این نیاز را با اسلاید شو و مالتی مدیا مرتفع کردیم.

این هنرمند با اشاره به بخش فیلم جشن تصویر توضیح داد: آن بخشی که در سینما با عنوان هنروتجربه وجود دارد، ما ١٢ سال است که در تصویر سال پیش می بریم. بخش جشنواره جشنواره‌ها هم ٢ سال است، اضافه شده که در این راستا فیلم های برگزیده جشنواره مختلف ایران را نمایش می‌دهیم.

او همچنین راجع به بخش تقدیر های جشن تصویر هم اشاره کرد و گفت: امسال از محمود کلاری تقدیر کردیم. رضا عابدینی و فخرالدین فخرالدینی هم از این جمله بودند. آقای فخرالدینی یک کتاب دارد که من می‌دانم برای انتشار این کتاب ٢٠٠ میلیون هزینه شخصی کرده است.

او در بخش پایانی سخنانش از زنده یاد محمد بهتویی یاد کرد و گفت: محمد بهتویی حمایت های زیادی از ما کرد و باید بگویم امنیتی به ما داد که اگر نبود متاسفانه ما نمی توانستیم، امروز کنار هم باشیم.سپس یک لوح سپاس به خانواده محمد بهتویی اهدا شد.

در ادامه این مراسم، تصاویری از پروژه عکاسی محمد فوقانی از فیلم محمد رسول الله(ص) پخش شد و این هنرمند مورد تقدیر قرار گرفت.

پس از آن رجبی معمار (مدیر عامل خانه هنرمندان) در سخنان کوتاهی گفت: از توفیقات خانه هنرمندان است که میزبان این جشن باشیم. ما سعی کردیم، همه امکانات موجود را در اختیار آقای صمدیان قرار دهیم. امیدواریم که این امکانات در سال های آینده بیشتر شود.

سپس برگزیدگان بخش های مختلف سیزدهمین تصویر سال معرفی شدند.

جوانان زیر ٢۵ سال به نام «جایزه محسن رسول‌اف»:

بخش گرافیک:

تقدیر و جایزه سه میلیون ریالی: محمد آراسته نسب، حسین اسکندری -دیپلم افتخار و جایزه ٧ میلیون ریالی: حسام بیک محمدی، هانیه حیدری -تندیس، دیپلم افتخار و جایزه ١٠ میلیون ریالی: عاطفه عاشوری

کاریکاتور و کارتون های منتشر در مطبوعات ایران در سال ٩۴:

تقدیر: محمد باباکوهی، مجید داودی، آرش فرخی، مجتبی حیدرپناه- دیپلم افتخار و جایزه ٧ میلیون ریالی: شاهین کلانتری، سحر فتاح- تندیس، دیپلم افتخار و جایزه ١٠ میلیون ریالی: مجتبی حیدرپناه

در بخش دیگری از مراسم، از عکاسان حاضر در مذاکرات ۵+١ تقدیر شد و عکس های آنان از این رویداد برای حاضران به نمایش درآمد. مهدی قاسمی ، علی محمدی و امید وهاب زاده در این بخش مورد تقدیر قرار گرفتند و لوح سپاس دریافت کردند.

عکس مستند اجتماعی:

تقدیر و جایزه ٣ میلیون ریالی: محمدمهدی کاربخش- دیپلم افتخار و جایزه ٧ میلیون ریالی: مهران میرزایی، محمد نظری- تندیس دیپلم افتخار و جایزه ١٠ میلیون ریالی: سینا شیری

عکس نگاهی دیگر:

تقدیر و جایزه ٣ میلیون ریالی: سامان عبدیانی -دیپلم افتخار و جایزه ٧ میلیون ریالی: بهراد حسین پور- تندیس، دیپلم افتخار و جایزه ١٠ میلیون ریالی: میلاد مختاری

عکس هنر و هنرمندان:

تقدیر و جایزه ٣ میلیون ریالی: سینا عدلی -دیپلم افتخار و جایزه ٧ میلیون ریالی: حسین اسماعیلی، سینا شیری-تندیس، دیپلم افتخار و جایزه ١٠ میلیون ریالی: رژین دلفان

در ادامه مراسم، احمد معینی جم (عکاس ورزشی) مورد تقدیر قرار گرفت و علی قلم سیاه عکاس پیشکسوت پیش از تقدیر از این عکاس ورزشی اظهار کرد: در همه دنیا کسی که عکاس ورزشی است، خودش هم ورزش می کند اما متاسفانه عکاسان ورزشی ما اهل ورزش نیستند.

عکس ورزشی:

دیپلم افتخار و جایزه ٧ میلیون ریالی: پیام ثانی، علی شریف زاده- تندیس، دیپلم افتخار و جایزه ١٠ میلیون ریالی: خشایار جوانمردی

عکس خبری:

تقدیر: مهدی بلوریان، یاسمن دهمیانی – دیپلم افتخار و جایزه ٧ میلیون ریالی: آرمین کرمی، عرفان کوچاری – تندیس، دیپلم افتخار و جایزه ١٠ میلیون ریالی: محمدباقر شاهین

عکس موبایلی:

دیپلم افتخار و جایزه ۵ میلیون ریالی: فؤاد اشتری، خشایار جوانمردی، دانیال خدایی، مسعود قرایی، علی کشاورز

عکاسی با موبایل از گربه های ایرانی:

دیپلم افتخار و جایزه ۵ میلیون ریالی: شهروز الستی، خشایار جوانمردی، آرش چمن آرا، علی کشاورز، قدیر وقاری شورجه

جایزه ویژه از سوی دبیر تصویر سال در بخش گربه های ایرانی:

تندیس و لوح سپاس: پریوش نظریه، بابک چمن آرا، ماهور احمدی

در بخش دیگری از مراسم از حمیرا طیبی پور به پاس ٨ سال عکاسی از کویر تقدیر شد. در این بخش سیف الله صمدیان یادی از حمیده رضوی کرد که به چالش های کویر علاقه زیادی داشت.

بخش ایران ما:

دیپلم افتخار و جایزه ۵ میلیون ریالی: تهمینه رازقی، ولی محسنی، حسین علیزاده، محبوبه فرج الهی، امین فائزی، محمد نسائی، آیلا سادات هاشمی، داود ایزدپناه، آذین حقیقی، سینا شیری -لوح سپاس: حسام الدین انصاریان (برای برگزاری ٩ دوره جشنواره اردیبهشت هرمزگان)

بخش فیلم

فیلم های زیر ١۵ دقیقه:

تقدیر: کوثر حیدری، شفق ابوصباح (ام ها)، جعفر صیادی (بازتاب)، فردین انصاری (بیگانه) – دیپلم افتخار: بهنام عابدی(تاریک، روشن)، سید مهدی حسینی و سید حمید حسینی (قرمز) و (پنج شنبه و نیم) – تندیس و دیپلم افتخار: مهیار حمیدیان (خوشبختی بدون پول)

فیلم های بالآی ١۵ دقیقه:

تقدیر: محسن نجفی مهری (چاق، کچل، سیبیلو)، محسن کولیوندی (بردی)، مجید شیدا و فریبرز آهنین (وقتی صنم گریست)، مهدی مطهر و احمد کشاورز (طیب)، بهزاد آزادی (کشتارگاه) – دیپلم افتخار: آرمان خوانساریان (سبز کله غازی)، یوسف حاتمی کیا و مهدی برجیان (چشم جنگ) – تندیس: حسین امیری و پدرام پورامیری (سکوت کن)

بهترین تصویر:

تقدیر: علی طالبی (تصویربرداری فیلم قرمز) – تندیس: آرمان طهماسبی و ابوالفضل آبشت (ام ها)