هنر و تجربه : دبیر جشنواره فیلم سبز عنوان کرد که مدیریت منابع آب در ایران مساله فوق‌العاده جدی است و همین موضوع ما را ترغیب کرد تا تصمیم بگیرم هدف اصلی جشنواره امسال را بحران آب اعلام کنیم.

 فرهاد توحیدی  درباره این جشنواره گفت: «جشنواره بین المللی فیلم سبز جشنواره موضوعی است که فیلم های زیست محیطی را هدف قرار می‌دهد. امروز شاهد هستیم که جشنواره فیلم های سبز برای خودشان حساب جداگانه‌ای در سینمای دنیا و جشنواره‌های بین المللی باز کرده‌اند و در همه جای دنیا چنین جشنواره‌هایی برگزار می‌شوند.»

دبیر پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز تاکید کرد:« این اتفاق به این دلیل افتاده است که حفاظت از محیط زیست دیگر مرزی نمی شناسد و به یک امر و وظیفه جهانی تبدیل شده است و همه مردم خودشان را در برابر حفظ محیط زیست و نجات کره زمین مسئول می دانند.»

وی با اشاره به کنفرانس دوره‌ای آب و هوا که امسال در پاریس به همت سازمان ملل برگزار شد، عنوان کرد: «در این کنفرانس، بیش از یک ماه مسئولین عالی دولت‌ها و نظام‌های سیاسی بیش از صد کشور دنیا دور هم جمع شدند تا به تفاهمی در زمینه حفاظت از محیط زیست برسند.»

فیلمنامه نویس«مرد عوضی» با بیان اینکه جمعیت زمین زیاد شده و سیر کردن این جمعیت به بهای تخریب محیط زیست تمام می‌شود، تصریح کرد: «آب‌ها در حال آلوده شدن هستند و نهادهای کشاورزی برای ازدیاد و بالا بردن سطح زیرکشت محصول کودهای شیمیایی تولید می‌کنند و جنگل‌ها را از بین می‌برند. سوخت های فسیلی هوا را و پساماندهای صنعتی دریاها و رودخانه‌ها را آلود می کند.وی بیان کرد: بنابراین تخریبی وسیع در مقیاس جهانی در مورد محیط زیست در جریان است که برای جلوگیری از این تخریب لازم است تا مردم در درجه اول آگاهی پیدا کنند.»

دبیر پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز با اشاره به این که سینما یکی از مهمترین ابزار آگاهی بخشی به مردم است، گفت: «سینما می‌تواند مردم را نسبت به حفاظت از محیط زیست حساس کند. به همین دلیل است که تعداد جشنواره‌های زیست محیطی در همه جای دنیا افزایش پیدا کرده است و خودشان یک کلوپ بزرگ جشنواره های زیست محیطی به نام GFN  راه انداخته‌اند که خوشبختانه ما هم امسال به عضویت آن در آمدیم.»

به گفته توحیدی گرایش اصلی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز ، فیلم های محیط زیستی، مشکلات و موانع حفاظ از محیط زیست و اقداماتی است که به پایداری محیط زیست منجر می شود.

وی همچنین تاکید کرد:« امسال با توجه به مشکلات بزرگ ملی در زمینه آب که این روزها شاهد به خطر افتادن بزرگ ترین دریاچه‌ها و تالاب های ایران هستیم مثل دریاچه ارومیه که سه چهارم آن خشکیده و دولت در تلاش است تا آن را احیا کند، تم اختصاصی پنجمین جشنواره فیلم سبز بحران آب است.»

فیلمنامه نویس فیلم«امکان مینا» ادامه داد: برداشت بی رویه از منابع آب‌های زیرزمینی موجب شده تا سطح آب های زیر زمینی فوق‌العاده پایین برود و ایران با بحران آبی شدیدی مواجه شود. از طرف دیگر، احداث سد‌هایی بدون مطالعات زیست محیطی موجب شده که زمینه‌های اطراف سدها هم متاثر از آنها شوند. کشاورزی غیر کارشناسی ما هم این روزها به هدر رفتن آب سرعت بخشیده است در حالی که به همان میزانی که آب از دست می‌دهیم، محصول به دست نمی آوریم.

وی در ادامه بیان کرد: «بنابراین مساله مدیریت منابع آب در ایران مساله فوق‌العاده جدی است و همین موضوع ما را ترغیب کرد تا تصمیم بگیرم هدف اصلی جشنواره امسال را بحران آب اعلام کنیم. طبیعی است که از فیلم‌هایی که با این موضوع به جشنواره خواهد رسید استقبال بیشتری خواهیم کرد.«

پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز به دبیری فرهاد توحیدی به همت انجمن تمدن سبز هنرمندان حامی محیط زیست ۲۴ تا ۳۱ اردیبهشت برگزار می شود.