هنر و تجربه: جلسه نقد و بررسی فیلم «گَس» ساخته کیارش اسدی‌زاده شامگاه ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۴ در سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای ارسباران برگزار شد. در این جلسه کیارش اسدی زاده کارگردان، کوروش جاهد منتقد مهمان، رویا جاوید نیا و محمد رضا غفاری بازیگران فیلم حضور داشتند و ضمن صحبت درباره فیلم گس به سوالات حاضرین پاسخ دادند.

کیارش اسدی‌زاده : میخواستم فیلم آینه‌ای از اتفاقاتی در جامعه باشد که کمتر به آن توجه می‌شود
کیارش اسدی زاده کارگردان فیلم گس درباره این فیلم گفت: «مسلما هر فیلم‌سازی از فضای اطراف خودش برای ایده گرفتن استفاده می‌کند. من از دوران نوجوانی همواره دغدغه روابط بین آدم‌ها را در سر داشتم و رفتارهای مردم بخصوص در خانواده‌ها به صورت ناخودآگاه برجسته می‌شد و اهمیت پیدا می‌کرد. بنابراین وقتی به سراغ نوشتن هم می‌روم این روابط بخصوص در کانون خانواده اولین چیزی است که به صورت ناخودآگاه روی کاغذ می‌آید و هرچه پیش‌تر می‌روم بیشتر سعی می‌کنم که جزئیات روابط را بشناسم .»
اسدی‌زاده ادامه داد: «به نظرم اطلاق تم خیانت به یک فیلم خیلی کلی است ، من سعی نکردم که رویکرد جامعه شناسانه داشته باشم بلکه دوست داشتم با دادن نشانه‌های تصویری و نه به صورت شعار زده چرایی به وجود آمدن چنین شرایطی در جامعه را نشان دهم . اتفاقا به نظرم عوامل اجتماعی و اینکه در بیرون چه اتفاقی افتاده است خیلی در چگونگی رابطه ایشان تاثیر دارد . من سعی کردم که فروپاشی روابط و عدم وفاداری را مخصوص یک طبقه ندانسته و آن را در طبقات مختلف و در همه نسل‌ها نشان دهم. »
او اضافه کرد: «این‌که آمار خیانت در جامعه ما نسبت مساوی بین مردها و زن‌ها یافته است موضوعی است که در سالی که من این فیلم را ساختم فضای پذیرش آن وجود نداشت اما من سعی کردم که این کفه‌های ترازو را به هم نزدیک کنم و فقط مردها را مقصر این ماجرا نشان ندهم. اعتقاد و جهان بینی من این نیست که مردها ظالم و زن مظلومند.»
کارگردان فیلم‌های «شکاف» و «گس» افزود : «من اصلا خیلی به علت‌ها کار نداشتم . آسیب شناسی موضوع مشخص است و آن این است که تا روزی که ما جرات نداریم که راجع به اشتباهی یا کار خطایی که کرده‌ایم با صراحت حرف بزنیم اما برای پنهان کردن آن هزار راه و روش بلدیم چنین شرایطی هم وجود خواهد داشت. در هر حال هر رابطه‌ای ممکن است روزی به پایان برسد حالا یا با طلاق یا با مرگ عاطفی ولی من به دنبال راه حل پیدا کردن نرفتم و فقط خواستم روابطی را نشان دهم که از شدت آشنایی و جلوی چشم بودن فراموش شده است!»

کوروش جاهد: سینما می تواند به عمق روابط افراد بپردازد
کوروش جاهد منتقد مهمان این برنامه درباره فیلم گس گفت: «چیزی که در سینما برای من جالب است این است که صرفا به بیان ناهنجاری‌ها نپردازد بلکه با پرداختن به مسائل روانشناختی به تحلیل بپردازد و با زبان سینمایی این موضوعات را بیان کند .
این منتقد افزود: «فیلم با این‌که ریتم کندی دارد اما مانند فیلم‌های اروپایی سعی کرده از دیالوگ به اندازه و درست استفاده کند و این باعث جذب و کشش مخاطب می‌شود. به نظرم هر اثر هنری باید به ریشه‌های مسائل نزدیک شود.»

رویا جاویدنیا: دلیل ندارد که روابطی که با مشکل مواجه هستند به هر ترتیبی تا صد سال ادامه پیدا کنند
رویا جاویدنیا بازیگر فیلم گس نیز در این جلسه گفت: «مرگ عاطفی بین آدم‌ها اتفاق می‌افتد ولی در سینمای ما کمتر به آن پرداخته شده است و من اپیزودم را در این فیلم به این خاطر خیلی دوست داشتم. این‌که راجع به مرگ عاطفی صحبت شود باعث می‌شود که ذهن‌ها به چرایی ادامه چنین روابطی بیاندیشند. این برای نسل قبلی ما خیلی پیش می‌آمد که با وجود مرگ عاطفی به زندگی مشترک ادامه دهند اما این مساله در بین نسل‌های جوان تر روز به روز کم تر می‌شود.»
بازیگر فیلم سینمایی «شبانه روز» افزود: «جالب بودن فیلم به این دلیل است که همه ما داریم در چنین شرایطی زندگی می‌کنیم. خیلی از ماها در دروغ زندگی می‌کنیم و فقط حفظ ظاهر می‌کنیم چون آدم‌های آبروداری هستیم و این جزو فرهنگ ماست .نسل قبلی ما انگیزه‌هایی برای ادامه دادن چنین روابطی داشتند ولی نسل‌های جوان‌تر انگیزه‌های دیگری دارند که می‌تواند چنین شرایطی را تغییر دهد.»
او گفت : «با دیدن این چیزها در فیلم ها باید آدم بهتری شد. آدم بهتری شدن با هر شکل و شمایلی هدف است . مثلا می توان فکر کرد که آدمی که سالها وفادار بوده آیا امروز از زندگی که داشته راضی است یا اینکه عمرش را از دست رفته می بیند.»

محمدرضا غفاری : نسل‌های جدید راحت تر با موضوعات پیرامون‌شان کنار می‌آیند
محمد رضا غفاری بازیگر فیلم گس گفت: «بعد از این فیلم شانس بازی کردن در فیلم‌هایی که بیشتر دوست می‌داشتم در آن‌ها کار کنم برایم مهیا شد و ما در صحنه فیلمبرداری مانند خانواده بودیم و این به جلوی دوربین نیز انتقال پیدا می‌کرد. درباره موضوع فیلم هم باید بگویم که متاسفانه در بین همه نسل‌ها دیده می‌شود. بچه‌های نسل جدیدتر راحت‌تر با این موضوعات کنار می‌آیند و به قول خودشان آرامش بیشتری دارند! در هر صورت شرایط جامعه مدام تغییر می‌کند و نوع روابط هم دستخوش تغییرات می‌شود.»

این جلسه نقد و بررسی با انجام پرسش و پاسخ بین حاضران و عوامل برنامه به پایان رسید .

برچسب‌ها: