هنر و تجربه –پس از دو سال که بخش هنروتجربه در جشنواره فیلم فجر حضور داشت هوشنگ گلمکانی از اعضا شورای سیاست‌گذاری گروه هنرو تجربه در گفت‌وگوی با سایت این گروه اعلام کرد که از سال ۹۵ جشنواره هنروتجربه به صورت مستقل و بین‌المللی برپا خواهد شد:«قرار است از سال آینده جشنواره مستقل و بین‌المللی سینمای هنروتجربه برگزار شود. به این ترتیب بخش هنروتجربه در جشنواره فجر حذف می‌شود و حضور گروه هنروتجربه در جشنواره فجر احیانا فقط در حد انتخاب دو فیلم از کل آثار شرکت‌کننده در جشنواره به عنوان «برگزیده‌های هنروتجربه» خواهد بود؛ مثل همین اتفاقی که امسال در جشنواره‌های فیلم کوتاه و سینماحقیقت افتاد.».این خبر در بین رسانه‌ها و سینماگران بازتاب نسبتا گسترده‌ای داشت. در همین ارتباط سایت هنروتجربه با علیرضا شجاع نوری صحبت کوتاهی داشته و از او پرسید «هنر و تجربه» می‌تواند جشنواره‌ای مستقل داشته باشد؟
این مدیرسینمایی ،بازیگر و تهیه‌کننده باسابقه سئوال ما را با سوال دیگری جواب داد : « ابتدا باید ببینیم «هنر و تجربه» یک مقصد است یا یک راه؟»
سپس ادامه داد: «اگر این گروه را تنها فرصتی برای فیلم‌های به نمایش در نیامده و کم‌فروش بدانیم  پس جشنواره مستقلی هم مورد نیاز نیست. اما اگر در شرایطی باشیم که سالن به تعداد کافی وجود داشته باشد و همه فیلم‌ها هم اکران شوند و همچنان به هنروتجربه نیاز باشد، در آن زمان می‌توان گفت وجود این جشنواره و گروه هم ضرورت دارد.»
شجاع نوری با تاکید بر اینکه اگر گروه هنروتجربه  مقصد و مکتبی مستقل باشد، جشنواره مستقلی هم نیاز دارد، اظهار کرد:« باید گروه پر و پیمان شود و در طول سال دست به تولیدات آثار سینمایی بزند و همچنین از تولیدات حمایت کند.»

باید گروه هنروتجربه  پر و پیمان شود و در طول سال دست به تولیدات آثار سینمایی بزند و همچنین از تولیدات حمایت کند

او همچنین اضافه کرد: «این گروه باید از تولید تا اکران آثار هنروتجربه حضور داشته باشد، نه این‌که اثری تولید و ساخته شود و بعد درباره اینکه جنبه‌های هنری و تجربی آن به چه شکلی است، صحبت شود. چون وقتی ما هنروتجربه را مقصدی برای آثار سینمایی ببینیم، در این صورت مهم نیست چه تعداد فیلم در سینمای ایران تولید می‌شود و چه تعداد اکران می‌شوند، این گروه بر اساس قوانین و چارچوب‌های خودش برنامه‌ریزی می‌کند و دست به تولید محتوا می‌زند.»
البته این بازیگر سینما در بخش دیگری از صحبت‌هایش روندی که گروه هنروتجربه در این چند سال طی کرده را به «فرصتی با عنوانی هنرمندانه برای اکرام فیلم‌های کم فروش» دانست و ادامه داد: «با این نگاه و جنس فعالیت اگر سالی در ایران فیلمی تولید نشود یا همه فیلم‌هایی که ساخته می‌شوند، به نمایش دربیایند، دیگر فیلمی برای گروه هنروتجربه باقی نمی‌ماند که اکران کند. پس نباید منفعلانه رفتار کند و شرایط اکران برای هر فیلمی را به وجود بیاورد، با بدست گرفتن ابتکار عمل هنروتجربه را به مقصدی در سینما بدل کند.»
او همچنین تاکید کرد:« وقتی هنروتجربه با هدف حمایت از تولید آثار سینمایی فعالیت کند، در آن صورت کانون نویسندگان و کانون کارگردانان خواهد داشت و حتما هم می‌تواند جشنواره مستقلی برای آثار هنروتجربه داشته باشد. اما تاکنون این گروه وسیله‌ای بوده که با شعارهای هدف گونه که مجالی را برای اکران فیلم‌های به نمایش در نیامده به وجود بیاورد.»