هنروتجربه: پوستر سی و چهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر با تصویری از فیلم «گاو» ساخته داریوش مهرجویی و با هدف تجلیل از عزت‌الله انتظامی رونمایی شد.

 نشست خبری سی‌و‌چهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور دست‌اندرکاران جشنواره، از صبح امروز سه‌شنبه ۱۸ اسفند ماه در تالار چهارسو در حال برگزاری است.در این نشست  رضا کیانیان رییس کاخ جشنواره جهانی فیلم فجر، با اشاره به رونمایی از پوستر جشنواره توضیح داد: «امروز دوست داشتیم عزت‌الله انتظامی در این مراسم حضور داشته باشد اما او بیماری سختی دارد و من از شما می‌خواهم آرزو کنید که حالش بهتر شود و دوباره بتواند در سینما حضور یابد و ما از حضور او در سینما و تلویزیون لذت ببریم.»

سید رضا میرکریمی دبیر سی و چهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر هم بعد از رونمایی از این پوستر، عنوان کرد: «این یک سنت در جشنواره‌های بین‌المللی است که پوستر آن جشنواره، عکسی از یک فیلم یا یک بازیگر تاثیرگذار در سینما باشد. ما هم در این دوره از جشنواره برای پوستر، عکس فیلم «گاو» به کارگردانی داریوش مهرجویی و با بازی عزت‌الله انتظامی را انتخاب کردیم و این کار به نوعی تقدیر از این بازیگر بزرگ سینماست.»
میرکریمی افزود: «گاو اولین فیلم ایرانی است که در جشنواره‌های بین‌المللی تقدیر شد و بسیاری از منتقدان بیان کردند که این فیلم به نوعی به فیلم‌های کوروساوا تنه می‌زند. فیلم «گاو» بعد از انقلاب توسط امام خمینی (ره) مورد تایید قرار گرفت و این مساله باعث شد تا موقعیت مناسبی برای سینمای ایران بعد از انقلاب به وجود آید.»

جایزه محمد امین (ص) به جشنواره جهانی آمد
دبیر سی و چهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر در بخش دیگر این مراسم خبر داد: «جایزه محمد امین (ص) برای نکوداشت نام پیامبر اسلام در جشنواره جهانی فیلم فجر اهدا می‌شود.»
میرکریمی در توضیح جوایز و بخش‌های مختلف این جشنواره هم گفت: «پیش از این در جشنواره بین المللی فیلم فجر جایزه مصطفی عقاد داشتیم که به آثار اخلاقی و با تم مذهبی و دینی داده می شد و ما امسال در جشنواره جهانی فیلم فجر جایزه محمد امین (ص) را به آثار مذهبی و اخلاقی اهدا می‌کنیم. این جایزه در ستایش اخلاق و آیین محمدی است.»
کریمی افزود: «امسال یک بخش مسابقه با نام «سینمای سعادت» داریم که ۱۵ فیلم در این بخش  به نمایش درمی‌آید که از آن میان؛ ۳ فیلم ایرانی و ۱۲ فیلم خارجی است. در هر سانس یک فیلم کوتاه ایرانی شامل انیمیشن، مستند و کوتاه نیز نمایش داده خواهد شد.یک بخش دیگر به نام آسیا و کشورهای اسلامی نیز داریم که رقابتی نیست. هر چند جوایزی جنبی در این بخش اهدا می‌شود.»
و درباره جوایز جشنواره توضیح داد:« در این دوره از جشنواره جهانی فجر تندیس طلایی و سیمین به برگزیدگان اهدا می شود که شامل بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر زن و مرد، دستاوردهای هنری و بهترین فیلم‌نامه است.»
او سپس درباره بخش دارلفنون هم گفت:«بخش دارالفنون جشنواره امسال به استعدادیابی می‌پردازد که مسئول‌آن مازیار میری است.»

در بخش دیگری از این نشست امیر اسفندیاری معاون بین‌الملل این جشنواره نیز در سخنانی درباره مهمانان جشنواره گفت:«امسال بیش از ۲۰۰ مهمان در جشنواره حضور پیدا می‌کنند که در بین آن‌ها تهیه‌کنندگان و سینماگران صاحب سبک حضور دارند. دو مدرس اردوهای استعدادیابی در جشنواره‌های بین‌المللی خواهیم داشت که کارگاه‌هایشان را با مازیار میری و  روح‌الله حسینی برگزار می‌کنند. در مجموع ۱۷۰ تا ۲۰۰ مهمان در این جشنواره حضور خواهند داشت. همچنین از نشریات مهم دنیا خبرنگارانی را خواهیم داشت.در بخش بین‌الملل ۵ داور خارجی و ۲ داور ایرانی، در بخش بهترین فیلم از کشورهای آسیایی ۵ داور شامل ۴ داور خارجی و ۱ داور  ایرانی، در بخش بین المذاهب ۲ داور خارجی و یک داور ایرانی خواهیم داشت.»
اسفندیاری در ادامه در مورد بازار فیلم گفت: «نوزدهمین دوره بازار فیلم فجر امسال برگزار می‌شود. امسال صحبتی با آقای میرکریمی داشتیم که بین بازار ایرانی که در سال‌های اولیه داشتیم و آن بازاری که بسیار گسترده شده بود حد متوسطی را داشته باشیم. به همین منظور امسال حدود ۴۰-۵۰ غرفه خواهیم داشت و تمرکزمان روی این موضوع است که خریداران خارجی حضور داشته باشند و بیش از هر چیز وجه کمک به سینمای ایران وجود داشته باشد. در حقیقت هدفمان این است که تمرکز روی سینمای ایران باشد.»