هنروتجربه: اسامی ۱۵ فیلم برای شرکت در بخش «آتلیه سینه فونداسیون» اعلام شد. جشنواره کن بزرگ‌ترین رویداد سینمای هنری است که شصت و نهمین دوره آن از ۲۳ اردیبهشت تا ۲ خرداد سال آتی برگزار می‌شود.

بخش «آتلیه سینه فونداسیون» از سال ۲۰۰۵ به منظور ایجاد ارتباط بین فیلم‌سازان جوان و صنعت سینما افتتاح شد. هرسال این برنامه به پانزده تا بیست فیلم‌ساز جوان کمک می‌کند تا حمایت‌های مالی بین‌المللی را به دست بیاورند، با تهیه‌کننده‌ها ملاقات داشته باشند و زندگی روزمره در حاشیه جشنواره جهانی فیلم کن را تجربه کنند.

امسال ۱۵ فیلم از سه قاره برای شرکت در این بخش انتخاب شده‌اند که از کشورهایی از قبیل کلمبیا، ایتالیا، هند، نپال، الجزایر، عراق، ژاپن، سوریه، اندونزی، آرژانتین، اسپانیا، فرانسه و دو فیلم از ترکیه هستند. این دوازدهمین دوره برگزاری آتلیه سینه فونداسیون است و در یازده دوره قبلی در مجموع ۱۷۱ پروژه در این بخش به نمایش درآمده که ۱۲۶ پروژه با ضمانت به مرحله اکران رسیده و ۱۸ پروژه نیز هم‌اکنون وارد مرحله پیش تولید شده‌اند.

بخش سینه فونداسیون به فیلم‌های کوتاه دانشجویی اختصاص دارد و در سال‌های اخیر فیلم‌های کوتاه دانشجویی ایران هم با فیلم‌های «دوئت» از نوید دانش، «سوزن» کار آناهیتا قزوینی‌زاده و «کشتارگاه» از بهزاد آزادی در سینه فونداسیون کن حضور داشته‌است و فیلم «سوزن» از آناهیتا قزوینی‌زاده که البته از یک دانشگاه آمریکایی به جشنواره فرستاده شده بود، موفق به دریافت جایزه اول این بخش شد. «آتلیه سینه فونداسیون» اما محلی برای جذب سرمایه و وصل کردن فیلم‌سازان جوان به تهیه‌کنندگان بین‌المللی است.

برچسب‌ها: