هنروتجربه: «دربست» اولین ساخته علی ‌خامه‌پرست‌فرد فیلمی است که یک جوان تحصیل‌کرده اما بیکار را در مرکز داستانش قرار می‌دهد. او که بعد از مرگ پدر درگیر بحران افسردگی است، به‌طور تصادفی مسافری سوار می‌کند و مسافرکشی او را با لایه‌های مختلف جامعه و مشکلات‌شان آشنا می‌کند. «دربست» از مجموعه‌ای از داستانک‌ها تشکیل شده که با هربار سوار و پیاده شدن مسافرها از یک داستان به داستان دیگر می‌رویم.

علی خامه‌پرست‌فرد متولد ۱۳۶۴ و فارغ‌التحصیل موسسه سینمایی جام‌جم در رشته بازیگری و دانشجو رشته کارشناسی طراحی صحنه است. او نویسندگی و کارگردانی فیلم‌های کوتاهی چون «دزد کوچولو»، «رعد»، «نمی‌خواهم باشم»،«نت»،«در آرزوی داشتن» و فیلم نیمه بلند «۸ تیر» را در کارنامه کاری خود دارد. «دربست» اولین فیلم بلند سینمایی این کارگردان است. این فیلم بازیگران چهره زیادی دارد که هرکدام در سکانسی کوتاه ظاهر شده‌اند. شقایق فراهانی، نیما شاهرخ‌شاهی، نرگس محمدی، رضا ناجی، امیرحسین صدیق، بیژن بنفشه‌خواه، محسن افشانی، احسان کرمی، فرزین صابونی، امیر کربلایی‌زاده و خاطره حاتمی از بازیگرانی هستند که در این فیلم جلوی دوربین وحید ابراهیمی رفته‌اند.

داستانک‌های فیلم به جز دو داستان ارتباط روایی با هم ندارند اما از لحاظ تماتیک در مجموع روندی از ناامیدی به سوی امید طی می‌کنند. جوان فیلم با سوار و پیاده کردن مسافران و مشاهده گرفتاری‌های آن‌ها به این نتیجه می‌رسد که مشکلات خودش چندان پیچیده و عجیب و غیرقابل حل نیستند و به صلح و آشتی با خودش می‌رسد. در بین کاراکترهایی که سوار تاکسی پیکان او می‌شوند از همه قشر جامعه نماینده‌هایی هست. مردی که قیچی جراحی در بدن زنش جا مانده و حالا می‌خواهد با خبری کردن آن پولی به دست بیاورد، یک روحانی (با بازی احسان کرمی مجری تلویزیون)، کارگری افغان، زوجی که با هم اختلاف دارند… هرکدام از این کاراکترها به دلیلی عجله دارند و مجبورند مسافتی را دربستی با ماشین زهوار دررفته جوان طی کنند.

کارگردان در یادداشتی که برای فیلم نوشته آن را نتیجه مشاهداتش ونیز تجربیات شخصی خود و اطرافیانش دانسته‌است:« ماحصل مشاهداتم در مترو و اتوبوس همگانی و دقت بر روی مسافرانی که غرق در رویاها و خیره به نقطه‌ای در سکوت در حال طی مسیر بودند و بحث‌های عامیانه ما بین راننده تاکسی و مسافران در باب تورم و مشکلات زندگی و … و همچنین یکی از دوستان نزدیکم که با داشتن مدرک کارشناسی ارشد به مسافرکشی اشتغال دارد، خاطرات این دوستم و سایر دوستان که تعداد آن‌ها هم کم نیست، به انضمام تجربیات شخصی‌ام در فضاهای مختلف، تبدیل شد به هفتاد داستان کوتاه، که اغلب آن‌ها اجازه طرح در قالب یک فیلم را نداشتند،اما با گذر زمان به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های ذهن من بروز کرد و منجر به ساخت فیلم سینمایی «دربست» شد.»

برخلاف کاراکترهای فرعی داستان که از بین بازیگران شناخته شده تلویزیون و سینما انتخاب شده‌اند، بازیگر اصلی فیلم مهدی نصرتی یک چهره تازه و ناآشناست. کارگردان اعتقاد دارد با توجه به توانایی‌هایی که مهدی نصرتی دارد، این بهترین انتخاب برای نقش اصلی این فیلم بوده‌است. بسیاری از بازیگران معروف هم در نقشی متفاوت با پرسونای شکل گرفته از آن‌ها به کار گرفته شده‌اند. احسان کرمی در نقش یک روحانی ظاهر شده‌است و بیژن بنفشه‌خواه که بینندگان معمولا او را با نقش‌های کمدی به ذهن سپرده‌اند یک نقش کاملا جدی دارد.

«دربست» قرار است نقبی به زیر پوست اجتماع بزند و روزنه‌ای به سوی امید باز کند. باید فیلم را دید و متوجه شد تا چه حد در رسیدن به این هدف موفق بوده‌است. «دربست» از ۱۴ اسفند در گروه هنروتجربه روی پرده رفته‌است.