هنر و تجربه: مهدی باقری مستندساز اعلام کرد مستند «از ناصریه تا ناصر خسرو» اوایل فروردین ماه جلوی دوربین می‌رود.

مهدی باقری مستندساز در گفتگو با مهر ضمن اشاره به فیلم مستند «اهالی خیابان یک طرفه» و حضور بین‌المللی آن در جشنواره‌های مختلف گفت: «مستندهایی از جمله «اهالی خیابان یک طرفه» جذابیت چندانی برای جشنواره‌های خارجی ندارد و تا امروز تنها در جشنواره‌هایی چون زردآلوی طلایی و مردم شناسی در ارمنستان حضور داشته است. در واقع مستندهایی از این دست که موضوع‌های داخلی دارد، چندان نمی‌تواند برای جشنواره‌های خارجی عمومیت داشته باشد.»

وی ادامه داد: «در حال حاضر مشغول آماده کردن شرایط برای ساخت مستند دیگری در ادامه «اهالی خیابان یک طرفه» هستم. خوشبختانه مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سرمایه گذار «اهالی خیابان یک طرف» با طرح دیگری برای ساخت مستندی درباره محله «ناصر خسرو» موافقت کرد و امیدوارم از ابتدای فروردین ماه این پروژه را جلوی دوربین ببرم.»

کارگردان مستند «پیر پسر» بیان کرد: «نام این مستند «از ناصریه تا ناصرخسرو» است که یک اثر تاریخ‌نگار به شمار می‌رود. خیابان «ناصر خسرو» رابط میان شهر قدیم و جدید تهران بعد از تاسیس محله دولت است. در واقع این خیابان محله بازار را به محله دولت وصل می‌کرد.»

باقری که ساخت مستندهایی درباره محلات و خیابان‌های قدیمی تهران را از چندی پیش در دستور کار دارد، گفت: «البته این آخرین پروژه مستندی خواهد بود که در مورد یکی از محله‌های تهران جلوی دوربین می‌برم. برای ساخت چنین مستندهایی باید سازمان زیباسازی شهر تهران حمایت کند اما متاسفانه سال‌ها است که شهرداری تهران در این زمینه حمایت چندانی از مستندسازان نمی‌کند و به تولیدات مربوط به شهر تهران چندان توجه ندارند.»

وی ادامه داد: «شهرداری تهران تمایل چندانی به مستندنگاری در زمینه این شهر که به گونه ای بخشی از تاریخ ایران و انسان شناسی شهری به شمار می‌رود، ندارد. زمانی که مستندسازان طرح‌های مختلفی برای شهر تهران به نهادهای مختلف مانند شهرداری ارائه می‌دهند، آنها می‌گویند به تهران بیش از هر شهر دیگری توجه شده است و ترجیح می‌دهند به شهرهای دیگر بپردازند.»

این مستندساز توضیح داد: «من به عنوان فیلم‌سازی که در تهران به دنیا آمده‌ام، چطور می‌توانم برای یک شهر دیگر مستند بسازم. ضمن اینکه معتقدم درباره شهر تهران مستندهای بسیار کمی ساخته شده و از شهرهای دیگر بیشتر مستند ساخته شده است.»

باقری در پایان گفت: «علاوه بر تمام این مشکلات، مستندسازان برای ساخت مستند در زمینه تهران کمترین دستمزدها را دریافت می کند. متاسفانه سینمای مستند تبدیل به یک سرگرمی شده است و کمتر به موضوع آن توجه می‌شود.»