هنر و تجربه: وقتی نگارش نسخه‌ی اولیه یک فیلم‌نامه (پیش‌نویس) را آغاز می‌کنید آیا دائم درباره آن‌چه می‌خواهید بنویسید فکر می‌کنید و دست به پیش‌بینی و حدس و مقایسه می‌زنید؟ «راف درفت» (Rough Draft) دیگر این اجازه را به شما نخواهد داد.
چندی پیش یک نرم‌افزار فیلم‌نامه‌نویسی با عنوان «فلواستیت» (Flowstate) معرفی شد که اگر برای پنج ثانیه دست از نگارش فیلم‌نامه برمی‌داشتید، همه‌ی آن چیزی که نوشته بودید پاک می‌شد. ایده‌ای هم که منجر به طراحی آن نرم‌افزار شده بوداین بود که شما را در وضعیتی روان و جاری قرار دهد تا در ابتدا هر آن‌چه می‌خواهید بنویسید و تراوش‌های ذهنی ناخودآگاه‌تان تجسم بیابند (که خودش می‌توانست به‌خوبی نشان از آموخته‌های رسوب‌کرده و استعداد ذاتی هر نویسنده داشته باشد).
حالا نرم‌افزار جدید «راف درفت» عرضه شده است که رویکرد متفاوتی دارد. این نرم‌افزار کمکی، واژگان و جمله‌های شما را از بین نمی‌برد اما اگر شما از ترکیب‌بندی جمله‌ای یا استفاده از واژه‌ای در اولین نسخه‌ی فیلم‌نامه راضی نباشید، این نرم‌افزار به جای پاک کردن کلمه یا کلمه‌های موردنظرتان، روی آن‌ها یک خط می‌کشد.
به عبارت دیگر، «راف درفت» به شما اجازه نمی‌دهد که برای همیشه چیزی را  ویرایش کنید. بانیان این نرم‌افزار (که عنوان «۹۶ مسأله» را روی خودشان گذاشته‌اند) این محصول‌شان را «یک ویرایشگر متن کاملاً ناخوشایند و جهنمی» توصیف کرده‌اند و با الهام از این نقل قول از ارنست همینگوی آن را خلق کرده‌اند که «نسخه‌ی پیش‌نویس و اولیه از هر چیزی، آشغال است.»

برچسب‌ها: