هنر و تجربه: مهرداد اسکویی سیزدهمین فیلم‌سازی شد که جایزه True vision (دیدگاه حقیقی) جشنواره True/False را دریافت کرد. این جایزه، تنها جایزه این جشنواره است.

در متنی سایت این جشنواره برای معرفی مهرداد اسکویی منتشر کرده است، می‌خوانیم: «به عنوان یک فیلم‌ساز مستقل و مدرس سینما در شهر مادری‌اش تهران، اسکویی تلاش کرده است از جذبه‌های جامعه ایران که مدت‌هاست از جهان دور مانده است پرده بردارد. با یک روش منحصر به فرد داستان‌گویی، به شکل عمیقی فیلم‌هایش را با مسائل احساسی و گاهی شزمگین کننده می‌آمیزد. خودکشی زنان در جامعه سنتی (در از طرف دیگر برقع)، کودک و اعتیاد نوجوانان به مواد مخدر (در آخرین روزهای زمستان)، بحران هویت نوجوانان (در اینجا همیشه دیر است برای آزادی) از این جمله هستند.»

آدام کورتیس، امیر بار لو، «لورا پویتریس» مستندساز برنده اسکار فیلم سیتیزن فور، کیم لانگینوتو مستندساز مطرح انگلیسی، ویکتور کوزاکوفسکی مستندساز برجسته روس و الکس گیبنی کارگردان برنده اسکار مستند از برندگان این جایزه در سال‌های قبل هستند.

سایت جشنواره True/False فیلم آخر اسکویی «رویاهای دم صبح» را چنین توصیف کرده است: «این فیلم از جهات گوناگون فوق‌العاده است اما ظرافت و عمق تعامل کارگردان با موضوع بسیار  تاثیرگذار است. ما همچنین تحت تاثیر پرداخت فیلم به قشر ضعیف و به حاشیه‌ رانده شده جامعه قرار گرفتیم که به راحتی کنار گذاشته می‌شوند. این فیلم با ارائه بازتابی از فرهنگ و جامعه‌اتان به ما کمک کرد تا نه تنها دیدگاه‌مان درباره کشور ایران بلکه سینمای ایران بسط یابد.»

«رویاهای دم صبح» در جشنواره فیلم برلین در بخش نسل نو شرکت کرده بود که موفق به دریافت جایزه عفو بین‌الملل از این جشنواره شد.

برچسب‌ها: