هنر و تجربه – گروه هنروتجربه بعد از ۱۸ ماه فعالیت و سعی در تهیه ساز و کاری صحیح برای انمایش‌ فیلم‌های مناسب تعریف این گروه، بر آن شده تا جشنواره مستقلی را برگزار کند . در این باره با سینماگران صحبت کردیم که اساسا جدا شدن گروه هنروتجربه از جشنواره فیلم فجر و برگزاری جشنواره مستقلی چه مزیت‌ها و چه زیان‌هایی می‌تواند داشته باشد.
کیارش اسدی‌زاده که چندی پیش فیلم «گَس» را در این گروه اکران کرده بود، مستقل برگزار شدن جشنواره هنروتجربه را اقدامی مثبت می‌داند:«تا زمانی‌که بخش هنروتجربه به شکل امروزی و زیر مجموعه جشنواره فیلم فجر برگزار شود و به عنوان بخش جنبی مورد بررسی قرار می‌گیرد، تنها در نهایت چند عنوان محدود جایزه برای آن در نظر گرفته می‌شود.در صورتی که یک جشنواره موثر باید جریان‌ساز باشد»
او در ادامه می‌افزاید:«وقتی جشنواره مستقلی وجود داشته باشد، بخش‌های مختلف یک اثر سینمایی مورد قضاوت قرار می‌گیرد و با هدفمند شدن فیلم‌ها، کیفیت‌شان هم بیشتر می‌شود، همچنین برگزاری جشنواره آثار این گروه را از اکران‌های خُرد خارج می‌کند و شرایط مناسبی برای قضاوت صحیح به وجود می‌آید.»
این کارگردان جوان در پاسخ به این پرسش که جشنواره مستقل باعث منزوی شدن آثار هنروتجربه به واسطه داشتن مخاطب خاص نمی‌شود؟ گفت:«من اصلا این نگاه را قبول ندارم که فیلم‌های هنروتجربه مخاطب محدودی دارد. در سینمای بدنه هم آثاری هستند که به مخاطب اهمیتی نمی‌دهند . اگر فیلم‌های هنروتجربه این فرصت را به دور از شرایط اکران امروزی با محدود بودن سالن‌ها و گردشی بودن ساعت‌ها داشته باشند، می‌توانند توجه مخاطبان بیشتری را هم جلب کنند.»
اسدی‌زاده معتقد است که برگزاری جشنواره و فستیوال مستقل پیله شخصی و محدودی را برای هنروتجربه به وجود نمی‌آورد و حتی باعث بیشتر شدن تماشاگران و بالا رفتن کیفیت آثار حاضر در این گروه می‌شود:« خیلی از کسانی‌که تا کنون فیلم‌هایشان اکران شده، به این دریافت رسیده‌اند که مخاطب قصه می‌خواهد و جشنواره مستقل هنروتجربه باعث می‌شود فیلم‌سازان فارغ از نگرانی‌هایی مانند اکران عمومی گرفتن، آثار بهتر و موجه‌تری در مدیوم سینما تولید کنند.»
کارگردان فیلم سینمایی «شکاف» درباره بین‌المللی بودن این جشنواره هم توضیح می‌دهد: «به عقیده من تنها جشنواره‌ای که می‌تواند با تعاریف صحیح بین‌المللی باشد، هنر و تجربه است. چون آثار هنری و تجربی در دنیا و با تعاریف مشخصی وجود دارد. ساز و کار مشخصی که برای فیلم‌های هنروتجربه وجود دارد، باعث می‌شود که هر فیلمی به این جشنواره‌ وارد نشود و جنس نگاه و سلیقه خاصی را در این مجموعه ببینیم.»