هنروتجربه -بهزاد وفاخواه: اکران نوروزی هنروتجربه، این بار خلوت‌تر از سال قبل دنبال می‌شود. سه فیلم بلند و یک مستند سینمایی در این فصل به عنوان اکران نوروزی روی پرده می‌روند. دو فیلم از این سه فیلم برندگان بخش هنروتجربه جشنواره فجر و در واقع شاگرد اول‌های این بخش هستند و یکی دیگر برنده تندیس هنروتجربه در جشنواره سینماحقیقت شده است. «تابو» ساخته خسرو معصومی هم فیلمی است که پیش‌بینی می‌شود از پرمخاطب‌های هنروتجربه شود. خیلی کوتاه به هرکدام از این فیلم‌ها پرداخته‌ایم تا با حال و هوای فیلم‌های نوروزی هنروتجربه بیشتر اشنا شوید.

تابو:جنگل و زمستان و عشق

تابو

دهمین فیلم خسرو معصومی «تابو» برنامه نوروزی گروه هنروتجربه است و نمایش آن از ۲۵ اسفند شروع می‌شود. فیلمی با بازی الناز شاکردوست و جمال اجلالی و محمدهادی دیباجی که داستانی با تم مشکلات جوان و در دوره ارباب رعیتی دارد. سالار یکی از ملاکین بانفوذ منطقهٔ هزارجریب، در آرزوی فرزند تصمیم می‌گیرد برای چهارمین بار ازدواج کند. آق‌عمو که معتاد به مواد مخدر است و در گاوداری صالح مشغول به کار است، می‌پذیرد در ازای پرداخت بدهی‌ای که به صالح دارد، دخترش را به عقد برادرش سالار در بیاورد. بهار که از قبل دل در گروی کسری داشته، در مقابل این پیشنهاد به شدت مخالفت می‌کند. الناز شاکردوست در نقش دختر جوانی ظاهر شده که می‌خواهند او را به عقد پیرمرد ۶۷ ساله‌ای دربیاورند، در حالی که او دل در گرو معلمی دارد.
خسرو معصومی متولد ۱۳۳۴ در بهشهر و دانش‌آموخته سینما و تلویزیون از دانشکده هنرهای دراماتیک است. او که فیلم‌سازی را از سینمای جوان شروع کرده، اولین فیلم بلندش را سال ۱۳۶۵ با نام «ملاقات» و با بازی جمشید مشایخی و پروانه معصومی ساخت. در سال‌های اخیر او بیشتر سراغ قصه‌های و مضامینی در دل جنگل‌های شمال ایران روایت می‌شود.«رسم عاشق‌کشی»، «جایی در دوردست» و «باد در علفزار می‌پیچد» از جمله این آثار است. او فیلم‌ «خرس» را هم با بازی پرویزپرستویی، فرهاد اصلانی و مریلا زارعی در سال ۱۳۹۰ ساخته‌است که تکلیف نمایش  هم‌چنان بعد از چهارسال مشخص نیست. معصومی که مازندرانی است بارها گفته که آرزوی ساختن یک شاهکار درباره نیمایوشیج است.
«تابو» در جشنواره فیلم‌های ایرانی سانفرانسیسکو چهار جایزه اصلی بهترین فیلم، بهترین فیلم‌نامه، بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین فیلمبرداری را گرفت. جشنواره فیلم مونترال کانادا، سیلک‌رود ایرلند، جشنواره لندن و کوچی هند از دیگر جشنواره‌هایی بودند که «تابو» در آن‌ها حضور پیدا کرد.
تابو می‌توانست به خاطر تیم بازیگری‌اش در اکران عمومی هم جایی برای خود باز کند اما به انتخاب تهیه‌کنندگانش در این بخش روی پرده رفت. معصومی در این‌باره گفته است: «این فیلم به دلیل ترکیب بازیگران آن می توانست در گروهی غیر از هنروتجربه هم اکران شود اما خود من و تهیه‌کننده علاقه‌مند بودیم که «تابو» در گروه سینمایی هنروتجربه به نمایش درآید و هم‌چنین نمی‌خواستیم درگیر مشکلات اکران شویم.»

چهارشنبه: جدال دو برادر

چهارشنبه

فیلم اول سروش محمدزاده با کمترین حاشیه و خبر برای بخش هنروتجربه جشنواره سی‌وچهارم فجر انتخاب شد و در پایان جایزه اول این بخش را به دست آورد. محمدزاده از سال ۷۸ وارد تلویزیون مشهد شده و برای تلویزیون برنامه‌سازی کرده‌است. او ساخت و تدوین چندین مستند را در کارنامه دارد و هم‌چنین سریالی اپیزودیک را برای تلوزیون مشهد کارگردانی کرده‌است.
«چهارشنبه» فیلمی است درباره یک خانواده کم‌درآمد در مناطق حاشیه‌ای تهران. پدر خانواده در یک درگیری به قتل رسیده اما مشکل اینجاست که قاتل از اقوام داماد جدید خانواده است و قصاص کردن او یعنی یک عمر دشمنی خانواده داماد با دختر این خانواده. در این فضا بین افراد خانواده و در درجه اول بین دو برادر اختلاف نظر و کشمکش درمی‌گیرد: ببخشند یا پولی برای قصاص فراهم کنند؟
کشمکش دو برادر، موتور پیش‌برنده درام «چهارشنبه» است. نقش برادر بزرگ‌تر را شهاب حسینی بازی می‌کند که بازی در فیلم‌های اول و کمک به کارگردان‌های جوان جزو روال کاری او شده‌است و نقش برادر کوچک‌تر را آرمان درویش بازیگر تازه وارد به سینما برعهده دارد که مخالف اصلی بخشش است و به هر دری می‌زند تا پولی فراهم کند. آرمان درویش را شهاب حسینی به گروه سازنده پیشنهاد داده است. نقش اصلی یعنی نقش برادر کوچک‌تر به شهاب حسینی پیشنهاد داده شد اما او نقش فرعی‌تر برادر کوچک‌تر را انتخاب کرد که باعث شده است فیلم‌نامه و طراحی داستان از نو تغییراتی کند. فیلم در طول سه روز از یکشنبه تا چهارشنبه که زمان اجرای حکم است اتفاق می‌افتد و وجه تسمیه نام فیلم «چهارشنبه» از همین‌جا می‌آید. فیلم روایتی کلاسیک دارد و در فضای زندگی طبقات محروم‌تر جامعه می‌گذرد. «چهارشنبه» فیلم اولی است که در فضای آپارتمانی نمی‌گذرد و کار در کوچه و خیابان مناطق حاشیه‌ای تهران را انتخاب کرده است.

نیم‌رخ‌ها:عشق و مرگ

نیمرخ‌ها

آخرین فیلم کارگردانی که به خاطر بیماری سرطان از دنیا رفت، درباره روزهای آخر بیماری سرطانی در یک خانه درندشت و خالی است. ایرج کریمی که بیشتر به عنوان یک منتقد برجسته در سینمای ایران شهرت دارد، پیش از این با ساختن فیلم‌هایی مثل «از کنار هم می‌گذریم»، «باغ‌های کندلوس» و «چند تار مو» به عنوان کارگردان هم طرفدارانی کم‌شمار اما پروپاقرص پیدا کرده بود. به خصوص با «باغ‌های کندلوس» که علاقه‌مندانی دارد که بارها و بارها فیلم را دیده‌اند. در «نیم‌رخ‌ها» نمایش آخرین روزهای یک بیمار سرطانی تعلیقی به همراه ندارد. برای خود او و برای اطرافیانش مسلم است که راه نجاتی وجود ندارد و بیماری بیشتر از آن پیش رفته که بتوان امیدی به بهبودی داشت اما یک نفر هم‌چنان تلاش می‌کند غریزه زندگی را در بیمار زنده نگه دارد. شخصیت مادر قدرتمندی (با بازی رویا نونهالی) که از او می‌خواهد مبارزه کند و در تمام تصمیم‌های زندگی پسر (با بازی بابک حمیدیان) دخالت می‌کند و بین او و همسر پسرش ( با بازی سحر دولت‌شاهی) رقابتی توام با کمی کینه‌ورزی وجود دارد. فیلم لحن و فضایی شاعرانه دارد و در سکانس‌هایی که این لحن شاعرانه صورتی تصویری پیدا می‌کند، فیلم به اوج می‌رسد.
«نیم‌رخ‌ها» زمانی فیلم‌برداری شد که ایرج کریمی بیمار بود. در اواخر تدوین فیلم روند بیماری او شدت گرفت و اجل مهلت نداد تا کارگردان نظاره‌گر نسخه کامل فیلم خود باشد. فیلمی که با همکارانی جوان از نسل‌های بعد از خودش ساخت. از مجید گرجیان فیلم‌بردار گرفته تا میثم مولایی به عنوان تدوین‌گر و شورا کریمی آهنگساز همگی از نسل‌های بعدی سینمای ایران هستند و همکاری با این گروه جوان نشان از جوانی ذهن ایرج کریمی دارد.
«نیم‌رخ‌ها» در جشنواره فجر در بخش هنروتجربه به نمایش درآمد و برنده یکی از دو جایزه این بخش بود.

فصل هرس:واکاوی یک ادعای علمی

فصل هرس

برنده جایزه اول جشنواره امسال سینماحقیقت، فیلمی است درباره مردی که ادعا می‌کند دارویی برای درمان بیماری سرطان یافته است. اما او اعتمادی به شرکت‌های داروسازی ندارد و از افتادن فرمولی که کشف کرده به دست آن‌ها می‌ترسد. دوربین لقمان خالدی، او را در مواجهه با بیمارانش، خوب شدن یکی از بیماران و فوت یکی دیگر و آشنا شدنش با یک محقق برجسته و آکادمیک که او هم دارویی برای ژن‌تراپی سرطان به ثبت رسانده دنبال می‌کند. «فصل هرس» در درجه اول فیلمی است درباره یک خانواده و بحران‌هایی که به خاطر ایده‌های پدر خانواده درگیر آن شده‌اند. فیلم پر از لحظات دراماتیک است و قبل از و بعد از هر اتفاقی در زندگی قاسم تک‌دهقان مخترع این دارو را ثبت کرده است.
«فصل هرس» در نهمین دوره جشنواره «سینماحقیقت»، تندیس «هنر و تجربه» را گرفت. این مستند در سه بخش بهترین کارگردانی مستند بلند، بهترین تدوین و بهترین فیلم نامزد دریافت تندیس شده بود و در نهایت نشان فیروزه بهترین مستند جشنواره سینماحقیقت نصیب این فیلم شد. در جشنواره فجر هم «فصل هرس» نامزد بهترین کارگردانی مستند شده بود.این کارگردان اعتماد را تم اصلی این فیلم ذکر کرده‌است:« اعتماد تم اصلی این فیلم است که یکی از چالش‌های امروز ما در جامعه نیز هست. در واقع عدم اعتماد مانع ایجاد بسیاری از اتفاق‌های خوب در جامعه شده‌است. شخصیت اصلی فیلم من ۱۱ سال برای دستیابی به این دارو تلاش کرده است و این تلاش که برای من بسیار مهم بود دست‌مایه مناسبی شد برای ساخت این فیلم تا ضمن بررسی این مسیر طولانی شرایطی به وجود بیاید که شخصیت فیلم این ادعایش را راستی آزمایی کند.»