هنروتجربه– سوگند نیازمند: با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، هم‌چون روال گذشته بی‌مناسبت ندیدیم که مروری بر وقایع و رخدادهایی داشته باشیم که در شش ماه دوم سال ۱۳۹۴ در گروه سینمایی هنروتجربه گذشت. لازم به ذکر است در آستانه یک سالگی گروه هنروتجربه و شش ماه ابتدایی سال، گزارشی از وقایع این گروه سینمایی در ۱۴ مهر ماه منتشر شد. گزارشی که در زیر می‌خوانید، ادامه آن محسوب می‌شود و از اواسط مهر تا پایان آذر را مرور می‌کند. در بخش دوم این گزارش به وقایع و رخداد‌های دی تا اسفندماه سال ۱۳۹۴ می‌پردازیم.

۱۷ مهر
برگزاری پنجاهمین آیین دیدار در گروه هنروتجربه
پنجاهمین آیین دیدار گروه هنروتجربه در پاییز ۱۳۹۴ به فیلم «باز هم سیب داری؟» به کارگردانی بایرام فضلی اختصاص داشت. این مراسم ۱۷ مهر در موزه سینما برگزار شد. در پاییز سال جاری، هشت آیین دیدار برای فیلم‌های گروه هنروتجربه در سینماهای فرهنگ و موزه سینما برگزار شد که در آن سینماگران، مسوولان و چهره‌های مختلف فرهنگی و هنری به رسم یادگاری به امضای پوستر فیلم‌ها پرداختند.‌
«باز هم سیب داری؟»(۱۷ مهر)، «دلتا ایکس»(۹ آبان)، «آزادراه»(۱۱ آبان)، «حمید هما»(۱۳ آبان)، «احتمال باران اسیدی»(۲۳ آبان)، «خواب تلخ»(۷ آذر)، «من ناصر حجازی هستم»(۲۳ آذر)، «سایه روشن»(۲۷ آذر)

ماهنامه هنروتجربه
ماهنامه هنروتجربه در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۴ هم‌چون روال گذشته منتشرشد. از مهر تا اسفند ماه شش شماره این نشریه منتشر شده است.

حضور جهانی فیلم‌های هنروتجربه در پاییز ۹۴
از مهر ۱۳۹۴ تا پایان آذر ماه فیلم‌هایی که در گروه هنروتجربه اکران شده‌اند، در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی به نمایش درآمده‌اند. اولین خبر از حضور جهانی این فیلم‌ها به مستند «من می‌خوام شاه بشم» به کارگردانی مهدی گنجی در جشنواره چاگرین آمریکا اختصاص داشت که برنده جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران هم شد. اسامی دیگر فیلم‌ها که حضور جهانی داشتند به قرار زیر است: «احتمال باران اسیدی»(جشنواره‌های بمبئی- استرالیا- کلمبو)، «ممیرو»(جشنواره بوسان – کرالا)، «آتلان»(جشنواره ایدفا)، «مردی که اسب شد»(استکهلم- دوبی)، «اعترافات ذهن خطرناک من»(استرالیا)، «موقت»(مدفیلم ایتالیا)، «یک شهروند کاملا معمولی»(شیکاگو – کرالا)، «جزیره رنگین»(ونکوور)

آیین دیدار خواب تلخ آیین دیدار احتمال باران اسیدیآ
آیین دیدارخواب تلخ                                                                       آیین دیدار احتمال بارن اسیدی

جایزه ویژه هیات داوران جشنواره یاس برای «۳۱۶»
فیلم «۳۱۶» به کارگردانی پیمان حقانی در مراسم اختتامیه سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ویدئویی یاس که با حضور هنرمندان و سینماگران در رامسر برگزار شد، جایزه ویژه هیات داوران را از آن خود کرد.

۱۸ مهر
برگزاری جلسات نقد و بررسی در شهرستان‌ها
برگزاری جلسات نقد و بررسی در شهرستان‌ها در پاییز ۹۴ به روال قبل برگزار شد با این تفاوت که برخی شهرستان‌ها در نیمه دوم سال ۹۴ به گروه هنروتجربه پیوستند. اولین نشست نقد و بررسی در پاییز ۹۴ به مستند «ملف گند» اختصاص داشت. این جلسه ۱۸ مهر در مشهد برگزار شد. به جز مشهد شهرهایی نظیر اصفهان، شیراز، کرمان و… میزبان فیلم‌های گروه هنروتجربه بودند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم. «پنج تا پنج»(۲۱ مهر – کرمان)، «۳۱۶»(۲۳ مهر – شیراز)، «اشیا از آنچه در آیینه می‌بینید به شما نزدیک‌ترند»(۹ آبان – مشهد)، «روغن مار»(۱۱ آبان – مشهد)، «داره صبح می‌شه»(۱۳ آبان – مشهد)، «اشیا از آنچه در آیینه می‌بینید به شما نزدیک‌ترند»(۱۸ آبان – اصفهان)، «خاکستر و برف»(۲۳ آبان – مشهد)، «باز هم سیب داری»(۲۶ آبان – اصفهان)، «در کوچه‌های عشق»(۱ آذر – مشهد)، «ملف گند و مدار صفر درجه»(۴ آذر – اهواز)، «پرویز»(۷ آذر – مشهد)، «احتمال باران اسیدی»(۹ آذر – اصفهان)، «دلتا ایکس»(۱۴ آذر – مشهد)، «۳۱۶»(۱۵ آذر – کاشان)، «آزادراه»(۱۶ آذر – اصفهان)، «احتمال باران اسیدی»(۲۵ آذر – کاشان)، «حمید هما»(۳۰ آذر – اصفهان)

جشنی برای یک اتفاق فرهنگی
جشن کوچک و صمیمی یک سالگی گروه هنروتجربه در دفتر مرکزی این گروه برگزار شد. اعضای شورای سیاستگذاری هنروتجربه، کادر اداری، تیم رسانه‌ای این گروه اعم از ماهنامه و سایت، روابط عمومی و مدیر هنری در این مراسم حضور داشتند. در انتهای این مراسم خودمانی جوان‌ترین عضو مجموعه هنروتجربه، شمع کیک یک سالگی هنروتجربه را فوت کرد.

   نشست نقد آزادراه نشست نقد حمیدهما

اعلام اسامی فیلم‌های کوتاه تجربه‌گرا
اسامی ۱۴ فیلم کوتاه تجربه‌گرا که در بخش مسابقه ایران سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران رقابت کردند، اعلام شد. «پرنده و ماهی‌گیر» به کارگردانی مجید میراصلانی زنجانی، «بداهه خوری در دستگاه هاضمه» به کارگردانی مجید شهبازی، «دمو…» به کارگردانی فرهاد عیوضی، «خواب‌آلودگی» به کارگردانی رضا نوروزی گوهر، «تنیدن در تن» به کارگردانی رضا طاهری، «تهران» به کارگردانی مسعود معین‌الاسلام، «بالانس» به کارگردانی علی فرآورده، «شهر آسفالت» به کارگردانی یاسمن حسینی، «امید» به کارگردانی سامان آریان‌پور، «مرگ» به کارگردانی کیانوش انوری، «سلول» به کارگردانی آرش محرمی، «نفس» به کارگردانی مونا مرادی، «تنازع» به کارگردانی مسعود حاتمی و «به صدای شهر گوش کن» به کارگردانی هلن مرسلی ۱۴ فیلم بخش مسابقه بودند.

۱۹ مهر
برگزاری جلسات نقد و بررسی در تهران
همانند شش ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۴ جلسات نقد و بررسی در خانه هنرمندان برگزار شد و اولین این جلسات در پاییز امسال به فیلم «روغن مار» به کارگردانی علیرضا داوودنژاد اختصاص داشت که در ۱۹ مهر برگزار شد.
در سه ماه ابتدایی نیمه دوم سال ۹۴، هشت جلسه نقد و بررسی با حضور منتقدان در تهران برگزار شد: «روغن مار»(۱۹ مهر)، «ملف گند و مدار صفر درجه»(۱۷ آبان)، «داره صبح می‌شه»(۲۰ آبان)، «ذوب شدن پادشاه»(۲۵ آبان)، «تاج محل»(۱ آذر)، «دلتاایکس»(۸ آذر)، «حمید هما»(۱۵ آذر)، «آزادراه»(۲۲ آذر)

۲۰ مهر
نمایش «خاکستر و برف» برای مادران شهدا
فیلم «خاکستر و برف» به کارگردانی روح‌الله سهرابی در مجتمع فرهنگی و هنری اسوه برای مادران شهدا به نمایش درآمد. در این مراسم پس از نمایش فیلم چند مادر شهید روی صحنه حاضر شده و درباره فیلم، زندگی خود و فرزندان‌شان صحبت کردند. این فیلم که در ژانر دفاع مقدس ساخته شده است از ۲۸ شهریور در گروه هنر و تجربه به نمایش درآمد. در این فیلم بازیگرانی چون میترا حجار، کامبیز دیرباز، قربان نجفی و… ایفای نقش می‌کنند.

۲۲ مهر
سانس فوق‌العاده برای فیلم‌های هنروتجربه
با توجه به استقبال تماشاگران از برخی فیلم‌های هنروتجربه تعدادی از سینماها در فصل پاییز سانس‌های فوق العاده‌ای برای این فیلم‌ها برگزار کردند. فیلم «روغن مار» به کارگردانی علیرضا داودنژاد که با اکران شدنش انعکاس بحث برانگیزی در رسانه‌ها داشت و فیلم «تاج محل» به کارگردانی دانش اقباشاوی اولین فیلم‌هایی بودند که در پردیس ملت سانس فوق‌العاده برایشان در نظر گرفته شد. «خواب تلخ» به کارگردانی محسن امیریوسفی که از ۲ آذر در  گروه هنروتجربه اکران شد و در هفته منتهی به ۹ آذر در چند سینما از جمله کوروش به سانس فوق‌العاده کشیده شد.

اشیاء...اصفهان رحمانی - ملف گند (2)
نقدوبررسی اشیا از …(اصفهان)                                                    نقدوبررسی ملف گند و مدار صفر درجه(کرمان)

۲۳مهر
هنر و تجربه در صدا و سیما
در سه ماه ابتدایی نیمه دوم سال برنامه‌های سینمایی مختلف که از شبکه‌های سیما پخش می‌شوند نیز به سراغ فیلم‌های هنروتجربه رفتند. شبکه چهارم سیما در برنامه «سینما ایران» اولین برنامه تلوزیونی بود که در سه ماه ابتدایی نیمه دوم سال به سراغ فیلم‌های هنروتجربه رفت و به بررسی «روغن مار» پرداخت. در سومین قسمت از سری تازه برنامه «هفت» که ۲۴ مهر با اجرای بهروز افخمی پخش شد نیز گفت‌وگویی با امیرحسین علم‌الهدی، دبیر شورای سیاست‌گزاری گروه هنروتجربه و شهرام مکری درباره «ماهی و گربه» صورت گرفت. برنامه‌های سینمایش و هنرنامه هم بخش‌هایی را در هر برنامه خود به معرفی و بررسی فیلم‌های هنروتجربه اختصاص داده‌اند و در برنامه سینمایش گزارش‌هایی هم از مراسم‌های آیین دیدار فیلم‌های گروه هنروتجربه پخش می‌شود. . از دیگر بررسی‌های مربوط به فیلم‌های گروه هنروتجربه در شبکه‌های سیما می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد: (بررسی داره صبح می‌شه – برنامه سینمایش – ۱۴ آبان)، (بررسی روغن مار – برنامه شهر فرنگ – ۱۳ آذر)، (بررسی گس – برنامه هنرنامه – ۲۲ آذر)، (ذوب شدن پادشاه – برنامه هنرنامه – ۱۳ آذر)

۲۹ مهر
پایان دو اکران
با شروع دوره جدید اکران فیلم‌های هنروتجربه بعد از ایام عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی و باز شدن مجدد سینماهای تهران اکران‌های فیلم‌های «فردا» به کارگردانی مشترک مهدی پاکدل و ایمان افشاریان و «راننده و روباه» به کارگردانی آرش لاهوتی که از خرداد ۹۴ در گروه هنروتجربه به نمایش درآمده بودند، در تهران و شهرستان‌ها به پایان رسیدند.

توصیه‌ای برای فیلم‌های هنروتجربه
در این تاریخ روابط عمومی گروه هنروتجربه اعلام کرد فیلم‌هایی که اکران آن‌ها در گروه هنروتجربه پذیرفته شده، نباید تا پیش از اکران در سینماهای این گروه،در کافی‌شاپ‌ها، کافه کتاب‌ها، کلوپ‌ها و کانون‌های فیلم و مراکزی نظیر آن به نمایش درآیند.

۳ آبان
بازتاب هنروتجربه در رسانه‌ها
سایت هنرو تجربه از زمانی که فعالیت خود را شروع کرد از رصد کردن رسانه‌های دیگر نیز غافل نشده‌است، در فصل پاییز کارگردانان و سینماگرانی که فیلم‌هایشان در گروه هنروتجربه به نمایش درآمده‌اند، به گفت‌وگو با رسانه‌های مختلف پرداخته‌اند.از جمله آن‌ها می‌توان میزگرد علیرضا داودنژاد و محسن امیریوسفی با خبرگزاری مهر را اشاره کرد. به دنبال آن گفت‌وگو امیرحسین علم‌الهدی، دبیر شورای سیاست‌گذاری با روزنامه قانون ، هنرمند، بهار و…، میزگرد مستندسازان با خبرگزاری مهر، میزگرد کاوه ابراهیم‌پور، پیمان حقانی و علی ملاقلی‌پور با روزنامه صبا و… از جمله گفت‌وگوهای مهم در سه ماه اول نیمه دوم سال بودند.

۵ آبان
شروع اکران فیلم‌های تازه
با به پایان رسیدن نمایش دو فیلم در گروه هنروتجربه دور جدیدی از اکران فیلم‌ها با «دلتاایکس» به کارگردانی علیرضا امینی و بازی سیامک صفری آغاز شد. بعد از آن در تاریخ ۶ آبان و ۱۰ آبان نیز به ترتیب دو مستند «آزادراه» به کارگردانی محسن خان‌جهانی و «حمید هما» به کارگردانی محمدعلی سجادی در سینماهای هنروتجربه اکران شدند.

وزیر راه و تماشای «آزادراه»
عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در آستانه اکران مستند «آزادراه» به کارگردانی محسن خان‌جهانی در گروه هنر و تجربه، در پردیس سینمایی کوروش به تماشای آن نشست. آخوندی بعد از تماشای فیلم گفت: «کارگردان مرور تاریخی جالبی از گذشته تا حال درباره‌ سرنوشت این آزادراه داشته‌است و از جهتی که در آن توالی تاریخی تصمیمات درباره‌ این آزادراه مطرح شده، مستند خوبی است.»

نشر ثالث میزبان «احتمال باران اسیدی»
«احتمال باران اسیدی» به کارگردانی بهتاش صناعی‌ها که در سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر نمایش داشت، چند روز قبل از اکرانش در گروه هنر و تجربه، در نشر ثالث جلسه‌ای مطبوعاتی داشت. در این جلسه که بهتاش صناعی‌ها در مقام کارگردان، مریم مقدم(بازیگر و فیلم‌نامه نویس)، شمس لنگرودی(بازیگر)، محمدرضا جهان‌پناه(فیلم‌بردار)، سمیرا برادری(تهیه‌کننده) محمدرضا مقدسیان به عنوان منتقد حضور داشتند به سوالاتی مبنی بر فیلم و حواشی اکران آن پاسخ داده شد.

۸ آبان
فیلم‌های دفاع مقدس در هنروتجربه
فیلم‌های کوتاه حوزه دفاع مقدس به مناسبت سالگرد شهادت شهید حسین فهمیده و روز نوجوان در خانه هنرمندان به نمایش درآمدند. این مجموعه شامل ۶ فیلم «ساعت ۶» به کارگردانی رقیه توکلی، «حنانه» به کارگردانی داریوش غذبانی، «تمام زمستان‌هایی که ندیده‌ام» به کارگردانی امید خوش‌نظر، «رنگان ۹۹» به کارگردانی تی‌یام یابنده، «من آبادان رفتم جنگ» به کارگردانی کریم لک‌زاده و «شال» به کارگردانی امین شروانی بود.

۱۰ آبان
دو جایزه در جشن منتقدان، سهم هنروتجربه
در مراسم نهمین دوره جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی که با حضور جمعی از سینماگران و نویسندگان و منتقدان سینمایی در مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری برگزار شد، جایزه بهترین فیلم مستند بلند به «جایی برای زندگی» به کارگردانی محسن استادعلی و دیپلم افتخار خلاقیت و استعداد درخشان کارگردانان فیلم اول به بهتاش صناعی‌ها برای «احتمال باران اسیدی» رسید. به این ترتیب سهم هنروتجربه از جشن منتقدان کسب دو جایزه بود.

هفت جشن انجمن منتقدان

۱۲ آبان
نامه‌ای از مادران شهدا
جمعی از مادران و خانواده‌های محترم شهدا طی نامه‌ای سرگشاده از حمایت رییس سازمان بسیج مستضعفین از فیلم «خاکستر و برف» به کارگردانى روح الله سهرابى تقدیر کردند.

۱۷ آبان
بیلبورد‌های «آزادراه» در آزادراه‌ها
مستند آزادراه که بعد از گذشت یک هفته از اکرانش با استقبال خوبی از جانب مخاطبان روبه‌رو شد، با نصب بیلبوردهایش در آزادراه‌های پردیس – بومهن، تهران – قم، تهران – کرج، منطقه کردان، محور سلفچگان و جاده شیراز در اکران موفقیت بیشتری را کسب کرد.

۱۸ آبان
شمس لنگرودی و یک فیلم تازه
چند روز بعد از برگزاری نشست مطبوعاتی فیلم «احتمال باران اسیدی» در نشر ثالث، این فیلم با بازی شمس لنگرودی، مریم مقدم و پوریا رحیمی‌سام در سینماهای نمایش‌دهنده گروه هنروتجربه آغاز شد. شمس لنگرودی که تا پیش از این او را به عنوان شاعر می‌شناختیم بعد از فیلم «پنج تا پنج» ساخته تارا اوتادی در این فیلم به خوبی ایفای نقش کرده است.

۲۰ آبان
زاهدان به هنروتجربه پیوست
در مراسم ویژه‌ای با اکران «روغن مار» به کارگردانی علیرضا داوودنژاد، سینما اشراق در شهر زاهدان هم به جمع سینماهای هنروتجربه پیوست. این مراسم با حضور امیرحسین علم‌الهدی مدیر گروه هنر و تجربه، میثم مزلقانی مدیر پخش هنروتجربه، شاهین امین منتقد سینما و مدیر سایت هنروتجربه و علیرضا داودنژاد برگزار شد. در این مراسم که با استقبال خوبی از سوی مخاطبان روبه‌رو شد، بعد از نمایش «روغن مار» نشست نقد و بررسی آن نیز برگزار شد.

سینمای زاهدان سینمای زاهدان

۲۳ آبان
رونمایی از پوستر «خواب تلخ»
فیلم «خواب تلخ» که اولین ساخته محسن امیریوسفی است، بعد از ۱۲ سال در گروه هنروتجربه به نمایش درآمد. از پوستر این فیلم که توسط طاها ذاکر طراحی شده بود رونمایی شد.

۲۶ آبان
تندیس هنروتجربه برای «تنازع»
تندیس هنروتجربه به علاوه ۶۰ میلیون ریال در اختتامیه سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه، از بین نامزد‌های منتخب در این رشته، ضمن تقدیر از امیر توده‌روستا برای فیلم «جای منو تو اتاق بنداز» به «تنازع» ساخته مسعود حاتمی رسید.

۲۷ آبان
کاشان به هنروتجربه پیوست
مجتمع سینمایی بهمن کاشان در مراسم ویژه‌ای به جمع سینماهای هنروتجربه پیوست. در این مراسم نمایش فیلم «پرویز» با حضور مجید برزگر همراه بود. کاشان بعد از مشهد، اصفهان، گرگان، اهواز و زاهدان به سینماهای هنروتجربه اضافه شد.

استقبال از «احتمال باران اسیدی»
«احتمال باران اسیدی» بعد از ۱۰ روز که از نمایشش گذشت با استقبال خوبی از جانب مخاطبان رو به رو شد. به گزارش روابط عمومی هنروتجربه استقبال از فیلم به گونه‌ای بود که در سینماهایی چون کوروش، خانه هنرمندان و… بیش از ۸۰ درصد گنجایش سالن پر شد.

۳۰ آبان
پردیس ملت میزبان «خواب تلخ»
نشست مطبوعاتی فیلم «خواب تلخ» به کارگردانی محسن امیریوسفی در سالن شماره ۵ پردیس ملت برگزار شد. در این نشست که با حضور محسن امیریوسفی و امیر پوریا به عنوان منتقد برگزار شد، حول محور ساخت فیلم تجربی و علل اکران آن بعد از گذشت سال‌ها صحبت شد. امیریوسفی در این جلسه راجع به فیلم‌سازان مستقل گفت: «سینماگر مستقل دونده استقامت است، نه سرعت»

۱ آذر
عوامل «احتمال باران اسیدی» در پردیس کوروش
بهتاش صناعی‌ها کارگردان فیلم «احتمال باران اسیدی» با همراهی شمس لنگرودی و مریم مقدم به عنوان بازیگران فیلم در پردیس سینمایی کوروش با مردم به تماشای این فیلم نشستند.

کاشان 1 مسعود حاتمی
افتتاحیه هنروتجربه در کاشان                                                  اهدای تندیس هنروتجربه به کارگردان فیلم کوتاه تنازع

۲آذر
رتبه سوم در نظرسنجی سازمان سینمایی برای هنروتجربه
طبق آخرین نظر سنجی پایگاه اینترنتی سازمان سینمایی دیجیتالی کردن سالن های سینما، بازگشایی خانه سینما و راه‌اندازی گروه هنروتجربه رتبه‌های اول تا سوم مهم‌ترین اقدامات مدیریت سینما در طول دولت یازدهم را به خود اختصاص دادند. در این نظرسنجی گزینه‌هایی شامل «جلوگیری از توزیع میجرها و سالم‌سازی شبکه نمایش خانگی»، «جدایی بخش ملی و بین المللی جشنواره فیلم فجر»، «راه‌اندازی گروه هنر و تجربه»، «حمایت از بخش خصوصی در جهت ساخت سالن‌های جدید سینما»، «بازگشایی خانه سینما» و «دیجیتال کردن کلیه سالن‌های سینمای ایران» مطرح شده بود که ۳۶۰ نفر به آن پاسخ داده بودند. ۸۳/۲۰ نفر گزینه راه‌اندازی گروه هنروتجربه را انتخاب کرده بودند.

۴ آذر
نمایش «چند متر مکعب عشق» در سینما فرهنگ
برنامه اکران برخی فیلم‌ها در قالب «خارج از قاب» در گروه هنروتجربه به فیلم «چند متر مکعب عشق» به کارگردانی جمشید محمودی اختصاص پیدا کرد. نمایش این فیلم در یک سانس (ساعت ۱۹) در سینما فرهنگ بود.

۵ آذر
تقدیر از فاطمه معتمدآریا
از فاطمه معتمدآریا برای بازی در فیلم «بهمن» به کارگردانی مرتضی فرشباف که در جشنواره آسیا پاسفیک نامزد شده بود، به عنوان تنها نماینده ایران در استرالیا تقدیر ویژه به عمل آمد.

۱۲ آذر
رونمایی از دومین پوستر «احتمال باران اسیدی»
دومین پوستر رسمی فیلم سینمایی «احتمال باران اسیدی» به کارگردانی بهتاش صناعی‌ها در آستانه چهارمین هفته اکران این فیلم، رونمایی شد. طراحی این پوستر بر عهده بهتاش صناعی‌ها و آروین مدقالچی بوده است.

۱۵ آذر
آخرین مهلت برای فیلم‌سازان شرکت در جشنواره فیلم فجر
آخرین مهلت تکمیل فرم درخواست شرکت در جشنواره سی‌وچهارم فیلم فجر روز یکشنبه ۱۵ آذر به پایان رسید. طبق مقررات اعلام شده، فیلم‌های دارای پروانه ساخت سینمایی و ویدئویی برای شرکت در بخش هنروتجربه جشنواره فیلم فجر فرم پر کردند. ۲۸۰ اثر برای حضور در جشنواره فیلم فجر متقاضی بودند که ۶۸ مورد از آن‌ها برای حضور در بخش هنروتجربه فرم پر کردند.

شیراز 7 شیراز 3
افتتاحیه سینمای هنروتجربه درشیراز

۱۶آذر
رونمایی از دومین پوستر «یحیی سکوت نکرد»
با گذشت پنج ماه از اکران فیلم «یحیی سکوت نکرد» به کارگردانی کاوه ابراهیم‌پور از دومین پوستر آن رونمایی شد. طراحی این پوستر برعهده پدرام حربی بوده است.

۱۸ آذر
پایان نمایش «گس»
فیلم «گس» به کارگردانی کیارش اسدی‌زاده که از خرداد ۹۴ در سینماهای گروه هنروتجربه نمایش خود را آغاز کرده بود در ۱۸ آذر در تهران و شهرستان‌ها پایان یافت. در این فیلم که اولین ساخته اسدی‌زاده است بازیگرانی چون صابر ابر، شبنم مقدمی، پانته‌آ پناهی‌ها و… ایفای نقش می‌کنند.

۲۱ آذر
دو سالن دیگر برای «احتمال باران اسیدی»
پردیس ملت تهران و سینمای شیراز به سالن‌های نمایش دهنده فیلم «احتمال باران اسیدی» به کارگردانی بهتاش صناعی‌ها اضافه شدند. این فیلم از ۱۸ آبان در گروه هنروتجربه به نمایش درآمد.

۲۲ آذر
اکران دو فیلم
«سایه روشن» ساخته فرزاد موتمن با بازی محمدرضا فروتن و شقایق فراهانی بعد از پایان نمایش فیلم «گس» به هنروتجربه آمد. درست یک روز بعد یعنی در ۲۳ آذرماه نیز سینماهای گروه هنروتجربه میزبان مستند «من ناصر حجازی هستم» به کارگردانی نیما طباطبایی بودند. این مستند به زندگی شخصی و حرفه‌ای اسطوره فوتبال ایران، ناصر حجازی می‌پردازد.

شیراز به هنروتجربه پیوست
سالن مجتمع حافظیه اداره‌ کل ارشاداسلامی شیراز با نمایش فیلم «خواب تلخ» به کارگردانی محسن امیریوسفی و حضور احمد طالبی‌‌نژاد، امیرحسین علم‌الهدی، شهرام مکری و مجید برزگر افتتاح شد. در ابتدا در این سالن فیلم‌هایی چون «احتمال باران اسیدی»، «حمید هما»، «سایه روشن»، «ماهی و گربه»، «من ناصر حجازی هستم» و… به نمایش درآمدند. برنامه نشست نقدوبررسی فیلم‌های هنروتجربه هم هر چهارشنبه با حضور فیلم‌سازان در این شهر برگزار می‌شود. بعد از نمایش فیلم «خواب تلخ» در این مراسم جلسه نقد و بررسی آن نیز برگزار شد

۲۳ آذر
استقبال از «ناصر حجازی» در سینما حقیقت
مستند «من ناصر حجازی هستم» به کارگردانی نیما طباطبایی در اولین روز نهمین جشنواره سینما حقیقت طی مراسمی با حضور پیشکسوتان و جمع کثیری از علاقه‌مندان به فوتبال در سالن شماره یک سینما فلسطین به نمایش درآمد. این مستند در بخش مسابقه ملی جشنواره سینما حقیقت شرکت داشت. حضور این مستند در جشنواره سینما حقیقت با اکران آن در گروه هنروتجربه همزمان بود.

توقف نمایش «من ناصر حجازی هستم»
با شکایت امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز مجوز اکران مستند «من ناصر حجازی هستم» از سوی مراجع قضایی لغو شد تا این مستند اجازه اکران نداشته باشد. پیش از این سرمربی پیشین استقلال با حضور در دادسرای فرهنگ و رسانه از سازندگان این مستند شکایت کرده بود.

۲۴ آذر
بازگشت سنندج
‌سینما بهمن شهر سنندج با نمایش فیلم «خواب تلخ» ساخته محسن امیریوسفی یک‌بار دیگر به جمع سینماهای هنروتجربه پیوست. از جمله فیلم‌هایی گروه هنروتجربه که در سینما بهمن پیش از این اکران شده‌اند، می‌توان به «ماهی و گربه»، «پرویز»، و «اعترافات ذهن خطرناک من» اشاره کرد

لقنان خالدی مهدی قربان پور

۲۶آذر
اکران هشت فیلم کوتاه
در فصل پاییز دو مجموعه از فیلم‌های کوتاه اکران شد. در مجموعه‌ فیلم‌های کوتاه روز یک که در خانه هنرمندان به نمایش درآمد «میزبان»، «کورسو» و «پانسمان» به کارگردانی امید عبداللهی، «شبی که زمین ایستاد» به کارگردانی پویا نبی، «سیاه و سفید» به کارگردانی جلال ساعد پناه، «سرمه» به کارگردانی آزاده قچاق، «موقت» به کارگردانی بهزاد آزادی و «شهر مرزی» به کارگردانی امین بیگی بودند.

نامزدهای تندیس هنروتجربه در سینماحقیقت
نامزدهای نهمین دوره جشنواره سینماحقیقت مشخص شدند. «پل» به کارگردانی امیرحسین نوروزی، «رویاهای دم صبح» به کارگردانی مهرداد اسکویی، «زمناکو» به کارگردانی مهدی قربان‌پور، «مانکن‌های قلعه حسن‌خان» به کارگردانی سام کلانتری، «فصل هرس» به کارگردانی لقمان خالدی و «A 157» به کارگردانی بهروز نورانی‌پور نامزدهای هنروتجربه در این دوره از جشنواره سینما حقیقت بودند.

نمایش «ایستگاه مرکزی»
گروه هنروتجربه فیلم «ایستگاه مرکزی» موفق‌ترین ساخته والتر سالس، فیلم‌ساز مطرح برزیلی را در موزه سینما به نمایش درآورد. این فیلم به صورت تک سانس (ساعت ۱۹) در بخشی با عنوان «رهاوردی از سینما برزیل» اکران شد.

۲۷ آذر
«جزیره رنگین» در تلویزیون اسلوواکی
بنیاد سینمایی فارابی قرارداد فروش حق پخش تلویزیونی برای نمایش سه فیلم ایرانی را با تلویزیون اسلواکی منعقد کرد. یکی از این فیلم‌ها «جزیره رنگین» به کارگردانی خسرو سینایی بود و دو فیلم دیگر «قبیله من» ساخته غلامرضا آزادی و «مروارید» ساخته سیروس حسن‌پور بود.

۲۸ آذر
مستند حجازی رفع توقیف شد
با توجه به رای صادره شعبه ۱۰ بازپرسی ناحیه ۲۸ تهران، فیلم مستند «من ناصر حجازی هستم» رفع توقیف شد. در نامه شعبه دهم دادسرای کارکنان دولت خطاب به سازمان سینمایی آمده است: «با توجه به اصلاحات صورت گرفته در نسخه فیلم «من ناصر حجازی هستم» لطفاً دستور فرمایید نسبت به رفع توقیف از اکران عمومی فیلم مذکور اقدام شود.» با توجه به رفع توقیف این مستند دومین نمایشش را در سینما سپیده و جشنواره سینما حقیقت آغاز کرد.

۲۹ آذر
اختتامیه جشنواره سینماحقیقت
آخرین روزهای فصل پاییز در گروه هنر و تجربه با برگزاری اختتامیه نهمین دوره جشنواره سینماحقیقت همراه بود. از بین نامزدهای دیگر در این بخش تندیس هنروتجربه و مبلغ ۸۰ میلیون ریال به لقمان خالدی برای کارگردانی فیلم «فصل هرس» رسید.