هنروتجربه: :در اکران نوروزی سینماهای هنروتجربه، هشت فیلم کوتاه در قالب فیلم کوتاه روز یک از۲۷ اسفند نمایش خود را آغاز می‌کنند. در میان هشت فیلمی که اکران می‌شوند، نام چند انیمیشن هم به چشم می‌خورد.البته همانند دوره‌های قبل شش فیلم که شامل فیلم‌های موفق جشنواره فیلم کوتاه هستند،از پنجمین روز بهار در قالب «کوتاه روز دو» به نمایش در می‌آیند. در مطلب پیش رو نگاهی مختصر داریم به فیلم‌های کوتاه روز یک.

پایان نامه

پایان‌نامه
انیمیشن «پایان‌نامه» به کارگردانی زهرا آیت‌الهی که برنده جایزه بهترین انیمیشن از دوازدهمین جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال در سال ۱۳۹۴ و موفق به دریافت لوح تقدیر به مناسبت هفته کتاب در همایش کتاب و سینمای سی‌و‌دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ۱۳۹۴ شده است، روند پیشبرد و ساخت پایان نامه رشته انیمیشن، از مرحله ایده‌یابی تا دفاع و جشن فارغ التحصیلی را به تصویر می‌کشد.

چرا نباید مگس را کشت

چرا مگس را نباید کشت
دومین انیمیشنی که قرار است اکران شود «چرا مگس را نباید کشت؟» به کارگردانی فرهاد علیزاده است. این انیمیشن ۵ دقیقه‌ای قصه مگسی را در ایستگاه مترو روایت می‌کند که حضورش سبب درگیری دو مرد می‌شود. علیزاده در یادداشتش پیرامون این فیلم نوشته‌است: «داشتم به این فکر می‌کردم که چگونه می‌توان از هیچ، یک بحران ایجاد کرد. کافی است تا پیش زمینه ذهنی برای درگیر شدن داشته باشید، آنوقت یک مگس سمج به خوبی می‌تواند نقش بازی کند.»فرهاد علیزاده متولد سال ۱۳۵۶ شهر اردبیل است و و کارشناسی ارشد رشته کارگردانی انیمیشن از دانشگاه تربیت مدرس دارد.

خاطرات مخدوش یک دریاچه

خاطرات مخدوش یک دریاچه
«خاطرات مخدوش یک دریاچه» به کارگردانی سیدوحید حسینی نامی و بازی سجاد افشاریان و حسنا شهرامی‌پور قصه آینده زمین را روایت می‌کند. سال ۲۰۲۹ است. جهان دریاچه‌هایش را از دست می‌دهد و آدم‌ها خاطراتشان را و… حسینی نامی در یادداشتی نوشته است: «تولید این فیلم در فضای کنونی سینمای کوتاه – هم به خاطر مضمون و هم شکل بیان – مخاطره‌آمیز و چالش برانگیز بود. هراس و استرسی که از دیده نشدن و طرد شدن متولد می‌شد و اکنون باید از هنر و تجربه تشکر کرد که نوری است در دل این هراس‌ها و استرس‌ها ، فرصتی است برای دیده شدن ژانرها و رویکرد‌هایی که در سینمای کشورمان کمتر سراغی از آن‌ها گرفته می‌شود.»

سنگواره

سنگواره
در فیلم کوتاه «سنگواره» پیمان نهان قدرتی قصه شکارچی را روایت می‌کند که قرار است جایش را با شکار عوض کند و راه‌گریزی هم ندارد.او درباره مضمون این فیلم عنوان کرده‌است:«همه موجودات در این دنیا حق حیات دارند و بازتاب همه آنچه که مرتکب می‌شویم به ما بر می‌گردد. انسان در زیر بار نادانی و نابخردی خود کمر می‌شکند، ولی عجیب اینجاست که برای پیمودن این راه اصرار دارد.»

شهر آسفالت

شهر آسفالت
انیمیشن دیگر اکران شده، «شهر آسفالت» به کارگردانی یاسمن حسنی است که برداشتی آزاد از شعر «من» برتولت برشت نمایشنامه نویس و شاعر مشهور آلمانی است. او در توصیف زادگاهش می‌نویسد :«من برتولت برشت، از جنگل‌های سیاه می‌آیم مادرم هنگامی که در تنش خانه داشتم به شهر‌هایم آورد و سرمای جنگل‌ها تا روز مرگ در من خواهد ماند.» در خلاصه داستان فیلم آمده است: «شهر آسفالت، داستان دختری تنها در شهری پرهیاهو است. او لحظه‌ای آرام در این شهر پرجنب و جوش، نمی‌یابد. این است که به طبیعت بازمی‌گردد. به جنگل‌های سرد، جایی که دیر زمانی پیش از آن، در تن مادرش خانه داشته است.»

کوزمک

کوزمک
فیلم کوتاه «کوزمک» به کارگردانی علیرضا سلمان‌پور و یونس طراحی قصه علی کاپیتان را روایت می‌کند که باوجود خشک شدن دریاچه ارومیه ، هم‌چنان در کشتی به نمک نشسته خود در دریاچه زندگی می کند و منتظر وقوع یک اتفاق است. آرمان اسدالهی، احد پاسبانطوس، نسرین مرادی، عباس زارع سرشت و ناصر عقیقی از بازیگران این فیلم هستند.
سلمان‌پور انگیزه‌ش از ساخت این فیلم را جلب توجه دنیای اطراف به فاجعه‌ای که در دریاچه ارومیه رخ می‌دهد عنوان کرده‌است:«تَرَک‌های بستر خشکیده دریاچه ارومیه آنقدر آزارمان می‌دهد که مدام از برای آن‌ها اندیشه کنیم و اثر خلق کنیم فقط به خاطر اینکه شاید بتوانیم توجه دنیای اطراف‌مان را بر این فاجعه جلب کنیم. بحران‌های محیط زیست و در راس آن‌ها وضعیت فعلی دریاچه ارومیه مهم‌ترین دغدغه ما در ساخت کوزمک بوده با این حال نمی‌توان معضلات اجتماعی را در تراز پایین‌تر از معضلات زیست محیطی قرار داد، از این رو سعی بر این شده که کوزمک به موازات وضعیت دریاچه ارومیه ، بحث‌های اجتماعی را نیز به همراه داشته‌باشد. در کوزمک سعی بر این شد که شخصیت‌هایی در داستان آفریده شوند که به نوعی زخم بستر دریاچه را بتوان در آن‌ها مشاهده کرد،کوزمک روایت زخم است، زخمی که تمام اجزای فیلم و جامعه‌ای که فیلم بر آن اشاره دارد از آن در رنجند.»

نگاتیو

نگاتیو
«نگاتیو» به کارگردانی بهزاد رسول‌زاده هفتمین فیلم در بخش فیلم‌های کوتاه روز یک است. «نگاتیو» قصه تعدادی از دانشمندان جهان را روایت می‌کند که دور هم جمع می‌شوند تا محیط زیست جهان را نجات دهند ولی در نیمه‌های همایش همگی به خواب می‌روند تا اینکه سیل سونامی آن‌ها را از خواب بیدار می‌کند.بهزاد رسول زاده تاکنون حدود سی فیلم کوتاه ساخته‌است.

عروسی مسلم

عروسی مسلم
فیلم کوتاه «عروسی مسلم» از تولیدات انجمن سینمای جوان استان اردبیل درباره با مداحی جوان است که در روز عروسی‌اش از یک روستای دیگر به دنبال او آمده و از او می‌خواهند که در مراسم شخصی که تازه فوت کرده است مداحی کند.در واقع کشمکش‌های میان مسلم و نوعروسش در بخشی از این فیلم به نمایش گذاشته می‌شود.این فیلم در روستای سقزچی نمین از روستاهای اطراف اردبیل تصویربرداری شده‌است.