هنر و تجربه: نائومی کاواسه فیلم‌ساز جوان ژاپنی به عنوان رییس هیات داوران بخش فیلم کوتاه و سینه فونداسیون جشنواره کن ۲۰۱۶ انتخاب شد.

نائومی کاواسه که سال گذشته با فیلم «آن» در جشنواره کن حضور داشت، کشف ویژه جشنواره کن است. او سال ۱۹۹۷ با فیلم «سوزوکا» وقتی تنها ۲۷ سال داشت موفق شد جایزه دوربین طلایی جشنواره کن را از آن خود کند و جوان‌ترین برنده جشنواره کن لقب بگیرد. کاواسه از آن به بعد همیشه در جشنواره کن حضور پررنگی داشته است و در سال ۲۰۰۳ با فیلم «شارا»، ۲۰۰۷ با «جنگل محزون»، ۲۰۱۱ با «هانزو» و ۲۰۱۴ با فیلم « آب ساکن» به بخش رقابتی کن راه یافت و با «جنگل محزون» موفق به دریافت جایزه ویژه هیات داوران کن شد.

نائومی کاواسه در سال ۲۰۱۳ یکی از اعضای هیات داوران بخش مسابقه جشنواره کن بود. در آن سال استیون اسپیلبرگ ریاست هیات داوران را برعهده داشت. کاواسه به خاطر شاعرانگی فیلم‌هایش شهرت دارد.

«کاواسه» فیلم‌هایی کم‌هزینه با بودجه کم و بازیگران غیرحرفه‌ای می‌سازد که بستگی خاصی با سینمای مستند دارد که او کارش را با این سینما آغاز کرده است. کاواسه فارغ‌التحصیل در رشته عکاسی دانشگاه اوزاکا است و دو مستند «آغوش کشیدن» محصول ۱۹۹۲ که جستجوی او به دنبال پدرش است و «Genpin» در سال ۲۰۱۰ دو نمونه موفق از سبک فیلم‌سازی این کارگردان ژاپنی محسوب می‌شوند.

عباس کیارستمی، کارگردان سرشناس ایرانی در سال ۲۰۱۴ ریاست هیات داوران بخش فیلم کوتاه و سینه فونداسیون جشنواره فیلم را بر عهده داشت.

شصت‌ونهمین جشنواره فیلم کن از تاریخ ۱۱ تا ۲۲ می (۲۲ اردیبهشت تا دوم خرداد) در جنوب فرانسه برگزار می‌شود و امسال «جورج میلر»، کارگردان استرالیایی فیلم «مکس دیوانه: جاده خشم» ریاست هیات داوران رقابتی آن را بر عهده دارد.

برچسب‌ها: