هنرو تجربه: آکادمی علوم و هنرهای سینمایی بابت شوخی کریس راک با آسیایی‌ها در هشتاد و هشتمین دوره جوایز اسکار عذرخواهی کرد.

انتشار نامه اعتراضی ۲۵ تن از اعضای آکادمی از جمله آنگ لی کارگردان برنده جایزه اسکار در رابطه با شوخی مجری این مراسم با آسیایی‌ها، آکادمی علوم و هنرهای سینمایی را مجبور به عذرخواهی کرد.آنگ لی تایوانی به همراه جمعی از هنرمندان آسیایی‌الاصل هالیوود از جمله ساندرا اوه و جورج تاکی نامه‌ای را امضا کردند که در آن آکادمی علوم و هنرهای سینمایی را به دلیل رفتار کلیشه‌ای با نژادها مورد انتقاد قرار دادند.

آن‌ها در نامۀ اعتراضی خود نوشتند : «ما به عنوان اعضای آکادمی که ریشه‌ای آسیایی دارند، حیرت و ناامیدی خود از هدف قرارگرفتن آسیایی‌ها در هشتاد و هشتمین دوره اسکار را در این نامه اعلام می‌کنیم. ما امیدوار بودیم که پس از جنجال‌های «اسکار خیلی سفید است»، مراسم تلویزیونی اهدای جوایز نمایشی از تنوع نژادی باشد، اما با شیوه نمایش چهرۀ آسیایی‌ها مراسم اسکار خراب شد.»‌آن‌ها در این نامه از آکادمی درخواست کردند که در جهت اجتناب از دیدگاهی این چنین درباره آسیایی‌ها گام‌های محکمی بردارد. این اعتراض درست پیش از جلسه هیات‌رئیسه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی به دست آن‌ها رسید.در قسمتی از این نامه آمده است : «ما مفتخریم که اسکار صدها میلیون بیننده در سراسر جهان دارد که البته ۶۰ درصد آن‌ها آسیایی هستند.»

در هشتاد و هشتمین دوره مراسم اسکار کریس راک مجری مراسم سه کودک آسیایی‌الاصل را به عنوان حسابدارانی که نتایج اسکار را ارزیابی می‌کنند به صحنه دعوت کرد. او پس از شوخی کوتاهی درباره سخت کوشی و هوش بالای آن‌ها گفت:  «اگر کسی از این شوخی ناراحت است می‌تواند با تلفن‌ همراهش که آن‌ هم ساخته این کودکان است، در این رابطه توئیت کند.»علاوه بر انگ لی برندگان اسکار دیگری از جلمه کریس تاشیما و چهار عضو شاخه مستند اسکار شامل رابی یانگ، استیو اوکازاکی، جسیکا یو و فریدا لی ماک نیز در میان امضا کنندگان نامه به چشم می‌خورند.براساس آمار آژانس بین‌المللی انرژی جمعیت آسیایی‌های جهان ۴٫۳ میلیارد نفر است، که کمتر از یک درصد از اعضای آکادمی را تشکیل می‌دهند.

برچسب‌ها: