هنر و تجربه: مستند «نمک زمین» ساخته تحسین شده ویم وندرس در نوروز ۹۵ برای اولین بار از شبکه مستند سیما روی آنتن می‌رود.

مستند فرانسوی-برزیلی «نمک زمین» به کارگردانی ویم وندرس و خولیانو ریبیرو سالگادو تولید سال ۲۰۱۴ است. این مستند درباره زندگی و آثار سباستیائو سالگادو عکاس برزیلی است. عکاسی که که با عکس‌هایش از گسترهٔ زمین و طبیعت و مردمان گوناگون، روایت‌گر بخشی از فجایع انسانی و طبیعی و رخدادهای هولناک تاریخ معاصر جهان بوده‌است.

وندرس این فیلم را با همکاری پسر این عکاس، یعنی خولیانو ریبیرو سالگادو ساخته و به اعتقاد وندرس، سباستیائو سالگادو یک انسان‌گرای بزرگ است. این مستند برنده جایزه ویژه هیئت داوران در بخش نوعی نگاه جشنواره فیلم کن ۲۰۱۴ شد و در هشتاد و هفتمین دوره جوایز اسکار نامزد دریافت جایزه بهترین مستند بود. نام این مستند اشاره‌ای دارد به جمله معروفی که عیسی مسیح (ع) به دونفر از حواریون خود گفت و آن دو را نمک زمین و مایه فاسد نشدن آدمیان بعد از او خواند. در واقع وندرس با این نام، این عکاس را که از اتفاقات هولناک تاریخ بشر عکاسی کرده است دارای نقشی مشابه حواریون دانسته است.

«نمک زمین» در سال ۲۰۱۴ برنده جایزه تماشاگران جشنواره فیلم سن‌سباستین شد و جایزه سزار برای بهترین مستند را نیز از چهلمین دوره جوایز سزار دریافت کرد. «نمک زمین» یکشنبه هشتم فروردین ۹۵ ساعت ۱۶:۳۰ از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود.

برچسب‌ها: