هنروتجربه –سوگند نیازمند: در قسمت دوم مرور رویدادهای مرتبط با گروه هنرو به وقایع زمستانی این گروه می‌رسیم، که از ابتدای دی ماه تا پایان اسفند را در برمی‌گیرد.

۱ دی
برگزاری جلسات نقد و بررسی در شهرستان‌ها
قرعه اولین جلسه نقدوبررسی زمستان ۹۴ به فیلم «حمید هما» افتاد. نقد و بررسی فیلم «حمید هما» به کارگردانی محمدعلی سجادی یکم دی ماه در اصفهان برگزار شد.در طول زمستان شهرهای مختلفی چون مشهد، شیراز، کاشان میزبان ۲۶ جلسه نقد و بررسی فیلم‌های هنروتجربه بودند.
«پرویز» (۳ دی – شیراز)، «آزادراه» (۵ دی – مشهد)، «ماهی و گربه» (۹ دی – شیراز)، «خواب تلخ» (۱۲ دی – کاشان)، «حمید هما» (۱۲ دی – مشهد)، «خواب تلخ» (۱۴ دی – اصفهان)، «احتمال باران اسیدی» (۱۶ دی – شیراز)، «رقص خاک» (۱۸ دی – اصفهان)، «سایه روشن» (۱۹ دی – مشهد)، «دلتاایکس» (۲۱ دی – اصفهان)، «آتلان» (۲۲ دی – شیراز)، «من ناصر حجازی هستم» (۲۶ دی – مشهد)، «تاج محل» (۲۶ دی – اصفهان)، «۳۱۶» (۳۰ دی – شیراز)، «من ناصر حجازی هستم» (۲ بهمن – رشت)، «خواب تلخ» (۳ بهمن – مشهد)، «یحیی سکوت نکرد» (۴ بهمن – کاشان)، «من ناصر حجازی هستم» (۵ بهمن – اصفهان)، «موقت» (۱۰ بهمن – مشهد)، «سایه روشن» (۲۶ بهمن – شیراز)، «بهمن» (۱ اسفند – مشهد)، «من ناصر حجازی هستم» (۵ اسفند – شیراز)، «جزیره رنگین» (۸ اسفند – مشهد)، «موقت» (۱۰ اسفند – اصفهان)، «موقت» (۱۲ اسفند – شیراز)، «یحیی سکوت نکرد»(۱۹ اسفند – شیراز)
فیلم‌های هنرو تجربه روی جلد مجلات
ماهنامه سینمایی ۲۴ در شماره ۷۱ خود مصاحبه مفصلی که حمید فرخ‌نژاد با محسن امیریوسفی داشت، را منتشر کرد و جلد خود را به این مصاحبه اختصاص داد. در عکس این جلد، امیریوسفی و فرخ‌نژاد مانند دو مرده‌شوی ظاهر شده‌اند که با مضمون اصلی فیلم «خواب تلخ» هماهنگی دارد. همچنین ماهنامه فیلم نیز در شماره‌ای که دی ماه منتشر شد، عکس جلد خود را به فیلم «احتمال باران اسیدی» به کارگردانی بهتاش صناعی‌ها اختصاص داد.
سانس فوق‌العاده برای فیلم‌های هنروتجربه
با اکران «خواب تلخ» و استقبال بی‌نظیر مخاطبان از این فیلم کمتر از یک ماه، اولین فیلمی که در زمستان سال جاری به سانس فوق‌العاده رسید، ساخته محسن امیریوسفی در پردیس سینمایی کوروش بود. به دنبال آن مستند «من ناصر حجازی هستم» به کارگردانی نیما طباطبایی در تاریخ ۱۸ دی ماه در پردیس چارسو به علت استقبال مخاطبین به سانس فوق‌العاده رسید. بعد از گذشت چند روز و در نظر گرفتن سانس فوق‌العاده برای فیلم‌های هنر و تجربه در پردیس چارسو این بار در تاریخ ۲۲ دی باز هم فیلم‌های «خواب تلخ» و «من ناصر حجازی هستم» به دلیل استقبال تماشاگران به سانس فوق‌العاده رسید. سانس فوق‌العاده برای فیلم‌ها فقط معطوف به تهران نبود و در شهرستان‌ها نیز مخاطبان سینما هنر و تجربه استقبال خوبی از فیلم‌ها به عمل آوردند، به طوری که فیلم «ماهی و گربه» به کارگردانی شهرام مکری در تاریخ ۱۰ بهمن در شیراز به سانس فوق‌العاده رسید.

مکری - امین شیراز (1)  سجادی- قاسمعلی-مشهد (3)
۲ دی
برگزاری آیین دیدارها
اولین آیین دیدار گروه هنر وتجربه در زمستان سال ۱۳۹۴ به فیلم «رقص خاک» به کارگردانی ابوالفضل جلیلی اختصاص داشت. در زمستان سال جاری ۱۳ آیین دیدار در سینماهای فرهنگ و موزه سینما برگزار شد که در آن سینماگران، مسوولان و چهره‌های مختلف فرهنگی و هنری به رسم یادگاری به امضای پوستر فیلم‌ها پرداختند. «رقص خاک»(۲ دی)، «بهمن»(۵ دی)، «جزیره رنگین»(۷ دی)، «سوگنامه‌ای برای یاشار»(۱۴ دی)، «موقت»(۱۹ دی)، «مهرجویی،کارنامه چهل ساله»(۲۱ دی)، «زمناکو»(۲۶ بهمن)، «آمین خواهیم گفت»(۲۸ بهمن)، «۲۱ اینچ»(۱ اسفند)، «دو»(۴ اسفند)، «دربست»(۱۵ اسفند)، «تابو»(۲۶ اسفند)، «چهارشنبه»(۲۷ اسفند)
نمایشگاه عکس از عکاس «آتلان»
علی باقری، هنرمند عکاسی که تاکنون عکاسی و طراحی پوستر مستند «آتلان» و چند پوستر دیگر مانند فیلم «اشیا از آن‌چه در آیینه می‌بینید به شما نزدیک‌ترند» به کارگردانی نرگس آبیار را بر عهده داشته است، نمایشگاهی با عکس‌های صحنه و پشت صحنه مستند «آتلان» برگزار کرد. این عکس‌ها در طول چندین سفر فیلم‌برداری به منطقه ترکمن صحرا همراه با گروه ساخت مستند گرفته شد و در گالری شش به نمایش گذاشته شد.

۳ دی
برگزاری جلسات نقد و بررسی در تهران
همانند شش ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۴ جلسات نقد و بررسی در خانه هنرمندان برگزار شد اما سه جلسه پایانی که در اسفندماه بود، به دلیل برگزاری جشن تصویر سال به پردیس سینمایی چارسو منتقل شد. اولین این جلسات در زمستان امسال به فیلم «احتمال باران اسیدی» به کارگردانی بهتاش صناعی‌ها اختصاص داشت که در ۳ دی برگزار شد. در سه ماه پایانی سال هشت جلسه نقد و بررسی با حضور منتقدان در تهران برگزار شد: «احتمال باران اسیدی»(۳ دی)، «خواب تلخ»(۶ دی)، «من ناصر حجازی هستم»(۱۳ دی)، «سایه روشن»(۲۷ دی)، «باز هم سیب داری؟»(۲ بهمن)، «جزیره رنگین»(۲ اسفند)، «بهمن»(۹ اسفند)، «موقت»(۱۶ اسفند)
اکران شش فیلم کوتاه
فیلم‌های کوتاه روز دو که شامل ۶ فیلم بودند در زمستان سال جاری به نمایش درآمدند. قبل‌تر هشت فیلم دیگر در قالب فیلم‌های کوتاه روز یک در گروه هنر و تجربه اکران شدند. فیلم‌های کوتاه روز دو عبارت بودند از: «۱۲ تیر» به کارگردانی مجید توکلی، «آپارتمان مورچه‌ها» به کارگردانی توفیق امانی، «بدون مرتضی» به کارگردانی ابوالفضل کاهانی، «زنی پوشیده با گردنبند» به کارگردانی ابراهیم ایرج‌زاد، «متافورسیس» به کارگردانی سینا آذین و «دور یا نزدیک» به کارگردانی محمد حمزه‌ای
هنرو تجربه در صدا و سیما
در سه ماه پایانی سال هم چون سه ماه ابتدایی آن، برنامه‌های سینمایی مختلف که از شبکه‌های سیما پخش می‌شوند نیز به سراغ فیلم‌های هنروتجربه رفتند. شبکه چهارم سیما در برنامه «سینما ایران» اولین برنامه تلوزیونی بود که در سه ماه پایانی سال به سراغ فیلم‌های هنروتجربه رفت و در سوم دی ماه طی برنامهای با حضور بهتاش صناعی ها و شاهین امین به بررسی فیلم «احتمال باران اسیدی» پرداخت. دیگر برنامه‌های سیما که به فیلم‌های هنر و تجربه پرداختند به قرار زیر است. از جمله دیگر برنامه هایی که به فیلم های هنروتجربه پرداختند می توان به بررسی ملف‌گند و مدار صفر درجه (۱۶ دی)، (بررسی آثار منوچهر طیاب ( برنامه هفت – ۲۵ دی)، بررسی اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر (برنامه سینما ایران – ۶ اسفند)، پخش آزادراه (شبکه مستند – ۱۵ اسفند)، مناظره امیرحسین علم‌الهدی با علی معلم ( برنامه هفت – ۲۱ اسفند) اشاره کرد.

۵ دی
فیلم‌های هنروتجربه در خانه‌ها
فیلم «گس» به کارگردانی کیارش اسدی‌زاده و بازی صابر ابر، شبنم مقدمی، پانته‌آ پناهی‌ها و… که نمایش آن از ۱۸ آذر در گروه هنر و تجربه به پایان رسید وارد شبکه نمایش خانگی شد. به جز «گس» با صدور پروانه نمایش خانگی فیلم «پنج تا پنج» به کارگردانی تارا اوتادی و «اعترافات ذهن خطرناک من» به کارگردانی هومن سیدی تا پایان سال ۹۴ موافقت شد.

نشست نقد خواب تلخ   جزیره رنگین- نقدوبررسی

۶ دی
یک اکران تازه
فیلم سینمایی «جزیره رنگین» به کارگردانی خسرو سینایی از ششم دی ماه در گروه هنر و تجربه به نمایش درآمد. این فیلم که در جشنواره سی‌وسوم فیلم فجر برای اولین بار به نمایش درآمد روایت فعالیت‌های هنری و اجتماعی احمد نادعلیان نقاش و طراح، در جزیره هرمز است.

۹ دی
نمایش‌های «خارج از قاب»
برخی از فیلم‌ها در گروه هنر و تجربه در بخش «خارج از قاب» به نمایش درمی‌آیند. در فصل پاییز فیلم «چند متر مکعب عشق» به کارگردانی جمشید محمودی تنها فیلمی بود که در این بخش و به صورت تک سانس نمایش داشت. اما در سه ماه پایانی سال سه فیلم «من دیه‌گو مارادونا هستم» به کارگردانی بهرام توکلی، «در دنیای تو ساعت چند است؟» به کارگردانی صفی یزدانیان و «بودن یا نبودن» به کارگردانی کیانوش عیاری در این بخش به نمایش درآمدند.
گزارش گروه هنروتجربه از آمار فیلم‌های اکران شده به تفکیک پروانه ساخت
گروه سینمایی هنروتجربه طی یک گزارش از فعالیت‌های خود خبر داد که ۲۷ فیلم دارای پروانه ساخت و نمایش سینمایی طی پانزده ماه از آغاز فعالیت گروه سینمایی هنر و تجربه دراین گروه نمایش داده شده است. در بخشی از این گزارش آمده است:«گروه سینمایی هنر و تجربه بر اساس ضرورت توجه به تغییر در نحوه نمایش فیلم‌های متفاوت و مستقل بر اساس نیاز مخاطبان فرهیخته و علاقه‌مند سینمای ایران در کنار نمایش فیلم‌های سینمای اکران عام از سیزدهم مهر ١٣٩٣ آغاز به فعالیت کرد و توانسته در پانزده ماه گذشته ۴٢ فیلم سینمایی اکران اول را روی پرده ببرد. از این تعداد فیلم بلند سینمایی ٢٧ فیلم دارای پروانه ساخت و نمایش فیلم بلند سینمایی از شورای پروانه نمایش فیلم‌های سینمایی  و ١۵ فیلم دارای پروانه نمایش از شورای پروانه نمایش ویدیویی برای نمایش در سینمای هنر و تجربه بوده‌اند و این تعداد فیلم (برابر با تعداد نمایش یک سال سینمای اکران عام)، فقط با اختصاص۶٣٠ صندلی از مجموع ١۴٠هزار صندلی رسمی سینمای اکران عام باعث افزایش ضریب امنیت ملی در عرصه فرهنگ و سینما و احساس رضایت در طیف وسیعی از سینماگران و مخاطبان شده است.»

۱۰ دی
رونمایی از یک فیلم‌نامه
مراسم رونمایی از کتاب فیلم‌نامه «احتمال باران اسیدی» با همکاری شهر کتاب فرشته و موسسه انتشاراتی نگاه برگزار شد. در این مراسم مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها نویسندگان فیلم‌نامه و شمس لنگرودی شاعر و نویسنده و نیز بازیگر این فیلم در کنار ناشر فیلم‌نامه حضور داشتند. «احتمال باران اسیدی» از ۱۸ آبان در گروه هنر و تجربه اکران شد.

۱۲ دی
اکرانی دوباره برای مستند اسطوره
مستند «من ناصر حجازی هستم» به کارگردانی نیما طباطبایی که درست یک روز پس از اکرانش در گروه هنر و تجربه به علت شکایت امیر قلعه‌نویی توقیف شده بود، نمایشش را در گروه هنر و تجربه از سر گرفت. این مستند در تاریخ ۲۸ آذرماه رفع توقیف شد.

۱۴ دی
اکران مستندی برای مهرجویی
مستند «مهرجویی، کارنامه چهل ساله» به کارگردانی مانی حقیقی در گروه هنر و تجربه به نمایش درآمد. لیلا حاتمی، داریوش شایگان، عزت الله انتظامی، بهرام رادان، نیکی کریمی، مسعود فراستی، مجید اسلامی و… از جمله افرادی هستند که در این مستند حضور دارند.

۱۵ دی
حضور جهانی فیلم‌های هنروتجربه در زمستان ۹۴
از دی ۱۳۹۴ تا پایان سال فیلم‌هایی که در گروه هنروتجربه اکران شدند، در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی نیز به نمایش درآمدند. اولین خبر از حضور جهانی این فیلم‌ها به انیمیشن «دخترک آت و آشغالی» به کارگردانی محمد زارع در جشنواره کارولینا اختصاص داشت. اسامی دیگر فیلم‌ها که حضور جهانی داشتند به قرار زیر است: «احتمال باران اسیدی»(واشنگتن – بوستون – جشنواره گوتنبرگ)، «۳۱۶»(بلغارستان)، «جزیره رنگین»(بلغارستان)، «میزبان»(جشنواره پرایاگ هندوستان – چک)، «رویاهای دم صبح»(جشنواره برلین – توروفالس)، «ممیرو»(جشنواره‌های پونا هند – ویلنیوس لیتوانی)، «سرمه»(جشنواره چکانو ایتالیا)، «من می‌خوام شاه بشم»(جشنواره بیگ‌اسکای آمریکا – راه ابریشم ایرلند)، «یحیی سکوت نکرد»(جشنواره بنگلور هندوستان – مونترال کانادا)، «تابو»(جشنواره سیلک‌رود ایرلند)، «دو»(جشنواره سیلک‌رود ایرلند)، «قمارباز»(جشنواره فرایبورگ آلمان)، «ملف گند و مدار صفر درجه»(دانشگاه سایمون فریز کانادا)،«آتلان»(سباستوپل)
آاعلام اسامی مستند‌ها در جشنواره فیلم فجر
با نزدیک شدن به سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر اسامی ۱۱ فیلم بخش مستند اعلام شدند که به قرار زیر هستند: «A 157» به کارگردانی بهروزنورانی‌پور، «آزادی» به کارگردانی رضا فرهمند و کمیل سهیلی، «اهالی خیابان یک‌طرفه» به کارگردانی مهدی باقری، «خوان بی خان» به کارگردانی هادی معصوم‌دوست، «خاطرات خانه متروک» به کارگردانی مهدی فارسی، «رویاهای دم صبح» به کارگردانی مهرداد اسکویی، «زمناکو» به کارگردانی مهدی قربان‌پور، «فصل هرس» به کارگردانی لقمان خالدی، «کارنامه بنیاد کندی» به کارگردانی محمد جعفری و آذر مهرابی، «مجتبی» به کارگردانی محمد حسن دامن‌زن و «همراه با فرات» به کارگردانی فرشاد اکتسابی.

آیین دیدار فیلم دو  آیین دیدار کارنامه مهرجویی

۱۶ دی
اعلام اسامی فیلم‌های هنروتجربه در جشنواره فیلم فجر
درست بعد از یک روز از اعلام اسامی فیلم‌های مستندی که در جشنواره فیلم فجر حضور داشتند، نوبت به اعلام اسامی فیلم‌های هنروتجربه رسید. اعضای شورای سیاست‌گذاری هنروتجربه نام یازده فیلم این بخش را اعلام کردند. «اینجا کسی نمی‌میرد» به کارگردانی حسین کندری، «برداشت دوم از قضیه اول» به کارگردانی پویان باقرزاده، «تمرینی برای اجرا» به کارگردانی محمدعلی سجادی، «چهارشنبه» به کارگردانی سروش محمدزاده، «سینما نیمکت» به کارگردانی محمدرحمانیان، «سگ و دیوانه عاشق» به کارگردانی علی‌محمد قاسمی، «قیچی» به کارگردانی کریم لک‌زاده، «گاهی» به کارگردانی محمدرضا رحمانی، «ممیرو» به کارگردانی هادی محقق، «نیم‌رخ‌ها» به کارگردانی زنده‌یاد ایرج کریمی و «یک شهروند کاملا معمولی» به کارگردانی مجید برزگر فیلم‌های بخش هنروتجربه در جشنواره سی‌وچهارم بودند.

۱۸ دی
«خواب تلخ» در رشت
فیلم «خواب تلخ» به کارگردانی محسن امیریوسفی که بعد از ۱۲ سال در گروه هنر و تجربه به نمایش درآمد، در شهر رشت، در سینما میرزا کوچک‌خان برای علاقه‌مندان اکران شد. در نمایش این فیلم که به صورت تک سانس بود، امیرحسین علم‌الهدی، دبیر شورای سیاست‌گذاری هنروتجربه، محسن امیریوسفی و بهتاش صناعی‌ها کارگردان «احتمال باران اسیدی» حضور داشتند.

۲۴ دی
اکران هنروتجربه در اهواز
سینما ساحل اهواز که از مدتی قبل اکران فیلم‌های هنروتجربه در آن متوقف شده بود، با اکران دوباره فیلم «خواب تلخ» به کارگردانی محسن امیریوسفی به جمع سینماهای نمایش‌دهنده فیلم‌های هنروتجربه پیوست. از تاریخ ۲۴ دی ماه تاکنون نمایش فیلم‌های هنروتجربه در اهواز به صورت تک سانس ادامه پیدا کرده است.

۲۷ دی
قیمت بلیت‌های هنروتجربه در جشنواره فیلم فجر

قیمت بلیت سینماهای مردمی جشنواره سی‌وچهارم فجر مشخص شد. مطابق با قیمت‌هایی که از طرف ستاد برگزاری جشنواره فجر اعلام شد. قیمت بلیت سینماهای نمایش دهنده فیلم‌های هنروتجربه به صورت تک سانس، ۱۰ هزارتومان و به صورت سری یازده‌تایی ۸۸ هزارتومان (هر فیلم ۸ هزارتومان) و برای دانشجویان ۱۲/۵ درصد تخفیف، ۷۷ هزارتومان تعیین شد. همچنین گروه هنروتجربه امکانی ویژه برای تماشای برگزیده آثار هنروتجربه در طول یک سال گذشته فراهم آورد. بلیت این مجموعه به صورت تکی ۵ هزارتومان و یه صورت سری ۴۴ هزارتومان (برای دانشجویان ۳۳ هزارتومان) بود.

۲۹دی
رونمایی از پوستر فیلم‌ها
با نزدیک شدن به جشنواره سی‌وچهارم فیلم فجر فیلم‌های گروه هنروتجربه اقدام به رونمایی از پوسترهای خود کردند. «قیچی» به کارگردانی کریم لک‌زاده اولین فیلمی بود که از پوسترش با طرحی از کیوان فیضی رونمایی شد. به دنبال آن در تاریخ دوم بهمن پوستر فیلم «برداشت دوم از قضیه اول» با طرحی از فروغ یگانه رونمایی شد. پوستر «اینجا کسی نمی‌میرد» نیز با طرحی از حمیدرضا بابابیگی در تاریخ سوم بهمن رونمایی شد. درست یک روز بعد از پوستری مربوط به فیلم «ممیرو» رونمایی شد که بعدها این فیلم پوستری بین‌المللی را هم داشت، این پوستر توسط طاها ذاکر طراحی شده بود. در نشست دومی که قبل از شروع جشنواره فیلم فجر در تاریخ ششم بهمن در هتل لاله تهران برگزار شد، از پوستر بخش هنروتجربه در جشنواره فیلم فجر که با طرحی از زنده‌یاد ایرج کریمی بود رونمایی شد، طراح این پوستر بهزاد خورشیدی بود. هفتم بهمن نوبت به رونمایی از پوستر فیلم «چهارشنبه» بود. طراح این پوستر یوسف عبدالرضایی بود. پوستر «نیمرخ‌ها» آخرین ساخته زنده‌یاد ایرج کریمی و «گاهی» به کارگردانی محمدرضا رحمانی بود، که ۱۰ بهمن ماه از آن‌ها رونمایی شد. ۲۰ بهمن با رونمایی از پوستر بین‌المللی فیلم «سگ و دیوانه عاشق» همراه بود. بعد از پایان جشنواره فیلم فجر فیلم‌هایی که قبل‌تر در گروه هنروتجربه اکران شده بودند نیز به رونمایی پوسترهای تازه‌ای پرداختند. پوستر تازه‌ای از فیلم «احتمال باران اسیدی» به کارگردانی بهتاش صناعی‌ها با طرحی از بهزاد خورشیدی رونمایی شد. خسرو معصومی نیز که قرار بود با «تابو» به گروه هنروتجربه بیاید از پوستر فیلمش در ۱۷ اسفند رونمایی شد.

۳۰ دی
«داره صبح می‌شه» در گرگان
فیلم «داره صبح می‌شه» به کارگردانی یلدا جبلی که از چهارم مهرماه ۱۳۹۴ در گروه هنروتجربه به نمایش درآمد، اکران خود را در سینما هنروتجربه گرگان آغاز کرد. رویا نونهالی، مهدی احمدی، الهه حصاری، امیرحسین آرمان و… از بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

۷ بهمن
مستند اسطوره در مرکز توجه
مستند «من ناصر حجازی هستم» به کارگردانی نیما طباطبایی روز پنج‌شنبه در پردیس سینمایی چارسو با حضور وحید طالب‌لو دورازه‌بان باشگاه استقلال، نیما شاهرخ‌شاهی بازیگر سینما و تلویزیون، محسن ایران‌نژاد بازیکن باشگاه راه آهن و آتیلا حجازی فرزند زنده‌یاد ناصر حجازی نمایش داده شد.

۱۰ بهمن
حجت الله ایوبی:هنروتجربه نهالی که درختی تنومند شد
پیش و در جریان برگزاری سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر،حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی در گفت‌وگوهایی به همین مناسبت به سوالاتی پیرامون شرایط حال و آینده سینمای ایران پاسخ گفت، یکی از سوالاتی که در اغلب این گفت‌وگوها مطرح می‌شد، شرایط و آینده گروه هنروتجربه بود.  ایوبی برای نونه در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا که دو روز پیش از برگزاری جشنواره منتشر شد، درباره گروه هنروتجربه تاکید کرد: «هنروتجربه را یک پروژه بزرگ برای کشور می‌دانیم و به نظرم سینمای فرهیخته و فرهنگی به حمایت دولت نیاز دارد و این نهال کوچک با حمایت‌های حداقلی دولت درحال تبدیل به درختی تنومند است.»

افتتاحیه جشنواره سی وچهارم علی باقری

۱۱ بهمن
پایان ۱۲ فیلم
نمایش ۱۲ فیلم تاریخ ۱۱ بهمن در گروه هنروتجربه پایان گرفت. «۳۱۶» به کارگردانی پیمان حقانی، «اشیا از آنچه در آیینه می‌بینید به شما نزدیک‌ترند» به کارگردانی نرگس آبیار، «ذوب شدن پادشاه» به کارگردانی هوتن زنگنه‌پور، «بازهم سیب داری؟» به کارگردانی بایرام فضلی، «روغن مار» به کارگردانی علیرضا داودنژاد، «تاج محل» به کارگردانی دانش اقباشاوی، «خاکستر و برف» به کارگردانی روح‌الله حجازی، «من می‌خوام شاه بشم» به کارگردانی مهدی گنجی، «ملف گند و مدار صفر درجه» به کارگردانی محمود رحمانی، «آزادراه» به کارگردانی محسن خان‌جهانی، «حمیدهما» به کارگردانی محمدعلی سجادی و فیلم خارجی «چهارصد ضربه» فیلم‌هایی بودند که به نمایش خود پایان دادند.
افتتاحیه جشنواره فیلم فجر و جوایزی برای هنروتجربه
در آیین افتتاحیه جشنواره فیلم فجر، که با تقدیر از بزرگان و پیشکسوتان سینما همراه بود، سیمرغ بلورین بخش اقلام تبلیغات نیز به برگزیدگان اهدا شد. هنروتجربه که در ۹ رشته در بخش‌های بهترین عکس، بهترین پوستر و بهترین تیزر و آنونس نامزد بود، سه سیمرغ بلورین در مراسم افتتاحیه را از آن خود کرد. سیمرغ بلورین بهترین عکس با تقدیر ویژه از جلال حمیدی برای فیلم «ارغوان» به محمد بدرلو برای فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» تعلق گرفت. سیمرغ بلورین بهترین پوستر با تقدیر ویژه از طاها ذاکر برای فیلم «خواب تلخ» به علی باقری برای فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» تعلق گرفت. سیمرغ بلورین بهترین آنونس و تیزر با تشکر ویژه از معین کریم‌الدینی برای فیلم «آتلان» به محسن امیریوسفی برای فیلم «خواب تلخ» تعلق گرفت.
نمایش منتخبی از فیلم‌های هنروتجربه
همزمان با برگزاری سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر، منتخبی از فیلم‌های به نمایش درآمده هنروتجربه طی یک سال اخیر، در دو سالن خانه هنرمندان و پردیس چارسو نمایش داده شد. این یازده فیلم منتخب، شامل «موقت» به کارگردانی امیر عزیزی، «یحیی سکوت نکرد» ساخته کاوه ابراهیم‌پور، «خواب تلخ» ساخته محسن امیریوسفی، «بهمن» از مرتضی فرشباف، «اعترافات ذهن خطرناک من» به کارگردانی هومن سیدی، «ماهی و گربه» به کارگردانی شهرام مکری، «احتمال باران اسیدی» به کارگردانی بهتاش صناعی‌ها، «پرویز» از مجید برزگر، «در دنیای تو ساعت چند است» ساخته صفی یزدانیان و دو مستند «آتلان» به کارگردانی معین کریم‌الدینی و «من ناصر حجازی هستم» به کارگردانی نیما طباطبایی بودند.
سینماهای مردمی در فجر
با اعلام برنامه نمایش سینماهای مردمی، علاقه‌مندان توانستند برای دیدن فیلم‌های بخش هنروتجربه برنامه‌ریزی کنند. پردیس آزادی، پردیس کوروش، سینما فرهنگ، پردیس چارسو، موزه سینما و خانه هنرمندان شش سینمایی بودند که فیلم‌های هنروتجربه را در ایام جشنواره فیلم فجر به نمایش گذاشتند.

۱۲ بهمن
کرج به هنروتجربه پیوست
سینما پرسین مهرشهرکرج به جمع سینماهای هنروتجربه پیوست. نمایش فیلم‌های هنروتجربه از ۱۲ بهمن در ساعت ۱۶ با فیلم سینمایی «موقت» به کارگردانی امیر عزیزی آغاز شد. ساخت پردیس سینمایی پرشین مهرشهر کرج از سال ۸۶ آغاز شد و سال گذشته به بهره‌برداری رسید. این پردیس دارای چهار سالن به ظرفیت ۶۰۰ صندلی است، به طوری که دو سالن آن دارای ۲۰۰ صندلی و دو سالن دیگر دارای ۱۰۰ صندلی هستند.

۱۸ بهمن
تصمیمی برای اکران نشدن یک مستند
مهرداد اسکویی کارگردان مستند «رویاهای دم صبح» که پیش‌تر از اکران مستندش در گروه هنروتجربه خبر داده بود، تصمیم گرفت بخاطر آینده بچه‌هایی که در این مستند حضور دارند، این فیلم را اکران عمومی نکند. «رویاهای دم صبح» سومین و آخرین قسمت از سه‌گانه‌ای است که اسکویی درباره کانون اصلاح و تربیت ساخته‌است. در این مستند او سراغ دخترهای کانون اصلاح و تربیت می‌رود و با تمرکز بر چند کاراکتر، زندگی دختران زیر ۱۸ سال در کانون را روایت می‌کند.

۱۹ بهمن
معرفی نامزدهای تندیس هنروتجربه جشنواره فیلم فجر
با گذشت چند روز از جشنواره فیلم فجر و نمایش فیلم‌ها در کاخ جشنواره و سینماهای مردمی نامزدهای دریافت جایزه در بخش هنروتجربه و مستند اعلام شدند. در بین فیلم‌های بخش هنروتجربه نامزدهای تندیس هنروتجربه به قرار زیر است: «چهارشنبه» به کارگردانی سروش محمدزاده، «سگ و دیوانه عاشق» به کارگردانی علی‌محمد قاسمی، «ممیرو» به کارگردانی هادی محقق، «نیمرخ‌ها» به کارگردانی زنده‌یاد ایرج کریمی و «یک شهروند کاملا معمولی» به کارگردانی مجید برزگر. همچنین نامزدهای سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی مستند عبارت بودند از: «رویاهای دم صبح» به کارگردانی مهرداد اسکویی، «۱۵۷ A» به کارگردانی بهروز نورانی‌پور، «خوان بی‌خان» به کارگردانی هادی معصوم‌دوست، «آزادی» به کارگردانی رضا فرهمند و کمیل سهیلی و «فصل هرس» به کارگردانی لقمان خالدی.
۲۰ بهمن
تجلیل از نامزدهای جشنواره فیلم فجر
روز بعد از اعلام اسامی نامزدها در جشنواره فیلم فجر، طی مراسمی در هتل لاله تهران ضیافتی با حضور حجت‌الله ایوبی، رییس سازمان سینمایی، محمد حیدری، دبیر جشنواره فیلم فجر و نامزدها در رشته‌های مختلف برگزار شد و هدایایی را به آن‌ها اهدا کردند.

۲۱ بهمن
برگزاری نشست نمایش یا اکران در مستندهای سینمایی
نشست«نمایش یا اکران در مستندهای سینمایی» از سلسله نشست‌های سینمای مستند در خانه هنرمندان برگزار شد. در این نشست محمدمهدی طباطبایی نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، امیرحسین علم الهدی دبیر شورای سیاست‌گذاری هنروتجربه و جعفر صانعی مقدم از اعضای شورای سیاست‌گذاری هنروتجربه و نایب رئیس هیات مدیره انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند ایران حضور داشتند. اهمیت اکران مستند و ظرفیت‌ها و تهدیدهای رسانه‌های جدید برای نمایش مستند از موضوعاتی بود که در این جلسه مطرح شد.

اختتامیه جشنواره فیلم34  اختتامیه جشنواره فیلم34

۲۲ بهمن
اختتامیه جشنواره فیلم فجر
با گذشت ده روز از نمایش فیلم‌ها در بزرگ‌ترین گردهمایی سینما ایران، نوبت به اهدای جوایز رسید. در مراسمی که در برج میلاد برگزار شد، طبق آرا داوران تندیس هنروتجربه در بخش بهترین فیلم به «نیمرخ‌ها» ساخته زنده‌یاد ایرج کریمی و تندیس بهترین کارگردانی به سروش محمدزاده برای فیلم «چهارشنبه» تعلق گرفت. هم‌چنین از بین نامزدهای کارگردانی بهترین فیلم مستند جایزه به مهرداد اسکویی برای فیلم «رویاهای دم صبح» رسید.

۲۳ بهمن
اکران دور جدیدی از فیلم‌ها
بعد از ورق خوردن آخرین برگ از جشنواره سی‌وچهارم فیلم فجر، دور جدیدی از فیلم‌ها به هنروتجربه آمدند. «آمین خواهیم گفت» به کارگردانی سامان سالور بعد از پنج سال در گروه هنروتجربه اکران شد. فرزاد حسنی، علیرضا مهران، آزاده زارعی، محمودنظرعلیان، میسا مولوی، حمیدحبیبی‌فر، ساناز اسدی از بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش می‌پردازند. درست یک روز بعد از اکران این فیلم، یعنی در تاریخ ۲۴ بهمن دو مستند «من نگهدار جمالی وسترن می‌سازم» و «دینگومارو» به کارگردانی کامران حیدری، مستندساز شیرازی، در گروه هنروتجربه اکران شد. ۲۸ بهمن روز اکران فیلمی از ابوذر صفاریان بود، «۲۱ اینچ» که تولید سال ۱۳۷۹ است بعد از ۱۵ سال به نمایش درآمد.

۲۶ بهمن
هوشنگ گلمکانی:سال ۹۵ جشنواره مستقل «هنروتجربه» برگزار می‌شود
هوشنگ گلمکانی از اعضای شورای سیاست‌گذاری گروه هنروتجربه در گفت‌وگویی با سایت هنروتجربه به انتقادهایی درباره نحوه داوری فیلم‌های هنروتجربه در جشنواره فیلم فجر پاسخ داد و در انتهای این گفت‌وگو از برگزاری جشنواره مستقل هنروتجربه خبرداد:« به دوستداران و دست‌اندرکاران این نوع فیلم‌ها مژده می‌دهیم که قرار است از سال آینده جشنواره مستقل و بین‌المللی سینمای هنروتجربه برگزار شود. به این ترتیب بخش هنرو تجربه در جشنواره فجر حذف می‌شود و حضور گروه هنروتجربه در جشنواره فجر احیانا فقط در حد انتخاب دو فیلم از کل آثار شرکت‌کننده در جشنواره به عنوان «برگزیده‌های هنروتجربه» خواهد بود.»

۲۸بهمن
نمایش هنروتجربه جشنواره فیلم فجر در جشن تصویر سال
در نشست خبری سیزدهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر، سیف الله صمدیان از نمایش فیلم های بخش هنروتجربه جشنواره سی وچهارم فیلم فجر در جشن تصویر سال خبرداد.

۲۹ بهمن
اکران یک انیمیشن
مراسم اکران انیمیشن برزیلی «پسر و جهان» در بخش هنروتجربه در موزه سینما به صورت تک سانس (ساعت ۱۹) برگزار شد. این انیمیشن به کارگردانی آله آبرئو است و از نامزدهای اسکار ۲۰۱۶ بود. داستان این انیمیشن در مورد پسربچه‌ای است که در یک روستا سکونت دارد و زمانی که پدرش روستا را برای رفتن به شهر ترک می‌کند، به دنبال او می‌رود تا دوباره خانواده‌اش را دورهم جمع کند. در این حین او با جهانی روبه‌رو می‌شود که به‌وسیله موجودات عجیبی اداره می‌شود.

۷ اسفند
اکران و رونمایی از آنونس فیلم «دو»
فیلم سینمایی «دو» به کارگردانی سهیلا گلستانی و تهیه‌کنندگی و بازی پرویز پرستویی به هنروتجربه آمد. همزمان با اکران، از آنونس فیلم با صدای ژاله علو، بازیگر پیشکسوت سینما، رونمایی شد. این فیلم داستان زن خدمتکاری را روایت می‌کند که در خانه مردی به‌نام بهمن کار می‌کند. بهمن بعد از سال‌ها زندگی در اروپا به ایران بازگشته و ارتباط عاطفی‌اش را با زندگی و گذشته‌اش قطع کرده‌است.او بعد از بازگشت به خانه‌اش در ایران قصد فروش آن را دارد و…

۱۲ اسفند
آبادان به هنروتجربه پیوست
در نیمه دوم سال ۱۳۹۴ شهرستان‌ها زیادی چون زاهدان، شیراز، کاشان و… به گروه هنروتجربه پیوستند. شهر آبادان نیز یکی دیگر از شهرستان‌هایی بود که با نمایش مستند «زمناکو» به کارگردانی مهدی قربان‌پور در سینما مهر به جمع سینماهای هنروتجربه پیوست. تاکنون بیش از ده شهر در ایران، اکران فیلم‌های هنروتجربه را در سینماهای خود آغاز کرده‌اند. مراسم افتتاح این سینما با حضور مهندس زمانی مدیر عامل منطقه آزاد اروند ،شهبازی معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان ،دکتر خسرو نشان مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان و هنرمندان و چهره‌های فرهنگی و سینمایی این استان همراه بود.

۱۴ اسفند
اکران «دربست»
«دربست» فیلمی به کارگردانی علی خامه‌پرست است که قصه زندگی پارسا جوان ۳۰ ساله‌ای را روایت می‌کند که بعد از مرگ پدرش و شرایط نامساعد روحی ناخواسته درگیر مسافرکشی می‌شود و در تقابل با افراد مختلف جامعه رفته رفته از انزوا خارج شده و به زندگی امیدوارانه‌تر نگاه می‌کند. این فیلم با بازی شقایق فراهانی، امیرحسین صدیق، نرگس محمدی، بیژن بنفشه‌خواه و… در گروه هنروتجربه به نمایش درآمد.
تبلیغ مستند اسطوره روی پیراهن تیم راه آهن
تماشاگران بازی فوتبال استقلال تهران و راه آهن که روز جمعه برگزار شد، شاهد ورود بازیکنان تیم راه آهن با پیراهنی به میدان بودند که روی آن نوشته شده بود، «من ناصر حجازی هستم». درواقع شاید این برای اولین بار بود که نام یک فیلم مستند بر روی پیراهن یک تیم ورزشی درج می‌شد. پیش از این تبلیغ فیلم‌های سینمایی در دور زمین فوتبال دیده می‌شد اما این برای نخستین بار بود که تبلیغ یک فیلم آن هم مستند بر روی پیراهن یک تیم ورزشی تبلیغ می‌شد.

۱۶اسفند
نقد و بررسی «گس» در ارسباران
فیلم سینمایی «گس» اولین ساخته کیارش اسدی‌زاده که اکران آن در گروه هنروتجربه پایان گرفت و بلافاصله وارد شبکه نمایش خانگی شد، در فرهنگسرای ارسباران نقدوبررسی شد. این جلسه با حضور کیارش اسدی‌زاده، محمدرضا غفاری و رویا جاویدنیا بازیگران این فیلم همراه بود.

۱۸ اسفند
اولین نشست جشنواره جهانی فجر
اولین نشست سی‌وچهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر که قرار است از اول تا ششم اردیبهشت ۱۳۹۴ برگزار شود در پردیس چارسو برگزار شد. در نشست این جشنواره که به دبیری سیدرضا میرکریمی خواهد بود از پوستر جشنواره نیز رونمایی شد. طرح پوستر نمایی از فیلم «گاو» به کارگردانی داریوش مهرجویی است.

۱۹ اسفند
نمایش منتخبی از فیلم‌های جشنواره
پردیس سینمایی چارسو با اکران منتخبی از فیلم‌های جشنواره فیلم فجر علاقه‌مندان را به سینماها کشاند. پردیس سینمایی چارسو بعد از نمایش فیلم‌ها، جلسه نقدوبررسی با حضور امیر پوریا را نیز برگزار می‌کند. از بین فیلم‌های هنروتجربه فیلم «سینما نیمکت» به کارگردانی محمد رحمانیان و «نیمرخ‌ها» به کارگردانی زنده‌یاد ایرج کریمی در این پردیس سینمایی به نمایش درآمدند.
اراک به هنروتجربه پیوست
آخرین شهرستانی که در سال ۱۳۹۴ به هنروتجربه پیوست اراک بود. سینما عصر جدید اراک با نمایش فیلم «پرویز» به کارگردانی مجید برزگر افتتاح شد. در این مراسم ویژه امیرحسین علم‌الهدی دبیر شورای سیاست‌گذاری گروه هنروتجربه، میثم مزلقانی مدیر پخش این گروه و مجید برزگر کارگردان فیلم حضور داشتند.

من ناصر حجازی هستم -اصفهان (1)   زمناکو آبادان                                                                                                                         

۲۲ اسفند
پایان اکران چهار فیلم
۲۲ اسفند آخرین فرصت برای تماشای چهار فیلمی بود که اکران آن‌ها در هنروتجربه به پایان رسید. «دلتا ایکس» به کارگردانی علیرضا امینی، « اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر» به کارگردانی شهرام مکری، «یحیی سکوت نکرد» به کارگردانی کاوه ابراهیم‌پور و «داره صبح می‌شه» به کارگردانی یلدا جبلی چهار فیلمی هستند که اکران آن‌ها بعد از گذشت چندین ماه به پایان رسید.

۲۴ اسفند
اکران‌های نوروزی
با نزدیک شدن به پایان سال و آغاز سال جدید گروه هنروتجربه فیلم‌های تازه‌ای را برای اکران نوروزی در نظر گرفته است. «تابو» به کارگردانی خسرو معصومی و بازی الناز شاکردوست و هادی دیباجی یکی از فیلم‌های نوروز ۹۵ است. همچنین فیلم «چهارشنبه» به کارگردانی سروش محمدزاده که در جشنواره فیلم فجر تندیس بهترین کارگردانی را از آن خود کرد از ۲۵ اسفند اکران شده‌است. در «چهارشنبه» شهاب حسینی، نسیم ادبی، هستی مهدوی و… ایفای نقش می‌کنند.نیم‌رخ‌ها به کارگردانی زنده یاد ایرج کریمی که تندیس بهترین فیلم هنروتجربه در جشنواره سی وچهارم را دریافت کرد دیگر فیلم نوروزی هنروتجربه است.مستند «فصل هرس» ساخته لقمان خالدی هم از ۲۶ اسفند در سینماهای هنروتجربه به نمابش درآمد.
حضورسفیر فیلیپین در هنروتجربه
«ادواردو مارتین آرمنیز» سفیر کشور فیلیپین با امیرحسین علم‌الهدی مدیر اجرایی گروه سینمایی «هنروتجربه» و الهه گودرزی مسئول بخش بین‌الملل هنر وتجربه دیدار و تبادل نظر کردند.در این دیدار سفیر فیلیپین ضمن ابراز علاقه به سینمای ایران تمایل خود را به همکاری با گروه سینمای هنر و تجربه نشان داد و ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک همکاری گسترده‌ای با سینمای هنروتجربه خواهند داشت.

۲۵ اسفند
نمایش «زمناکو» درحلبچه
در آستانه ۱۶ مارس سال‌روز بمباران شیمیایی حلبچه، به دعوت استاندار حلبچه و با حضور شخصیت‌های فرهنگی و هنری مستند سینمایی «زمناکو» در کردستان عراق به نمایش درمی‌آید. گروه سازنده مستند «زمناکو» به دعوت عبدالله محمد عبدالوهاب استاندار حلبچه برای ادای احترام به قربانیان بمباران شیمیایی این شهر به کردستان عراق سفر کردند.محمد شکیبانیا تهیه‌کننده و مهدی قربان‌پور کارگردان این فیلم در این مراسم حضور داشتند.

۲۷ اسفند
نمایش هشت فیلم کوتاه
هشت فیلم کوتاه در مجموعه «فیلم‌های کوتاه روز یک» برای اکران نوروزی هنروتجربه مشخص شدند. فیلم‌های کوتاه «پایان نامه» ساخته زهراسادات آیت‌الهی، انیمیشن «چرا نباید مگس را کشت ؟» کاری از فرهاد علیزاده، «خاطرات مخدوش یک دریاچه» ساخته سیدوحید حسینی نامی، «سنگواره»، «شهر آسفالت» ساخته یاسمن حسنی، «عروسی مسلم» به کارگردانی رضا جمالی، «کوزمک» از یونس طراحی و «نگاتیو» به کارگردانی بهزاد رسول‌زاده فیلم‌های کوتاهی هستند که در اکران نوروزی گروه هنروتجربه به نمایش درآمدند.