هنروتجربه: در ادامه گفت‌وگوهای گروه هنروتجربه با سینماگران و جویا شدن نظر آن‌ها نسبت به برگزاری جشنواره مستقل، ماهنامه هنروتجربه در شماره بیست‌وسوم خود به سراغ سامان سالور که این روزها «آمین خواهیم گفت» را در گروه هنروتجربه در حال اکران دارد، رفته و با او پیرامون این اتفاق گپی زده است که در زیر می‌خوانید.

با بی‌اعتنایی که به این فیلم‌ها در جشنواره فیلم فجر می‌شود و حتی حاضر نیستند یک سیمرغ بلورین را به این فیلم‌ها اختصاص دهند و تنها یک تندیس به این فیلم‌ها تعلق می‌گیرد باید بگویم این فیلم‌ها به‌خودی‌خود از جشنواره فیلم فجر منفک هستند. فکر می‌کنم اینکه این آثار جشنواره‌ای مستقل داشته باشند می‌تواند اتفاقی فرخنده باشد. البته به این شرط که فراموش نکنیم این فیلم‌ها غالبا آثار ارزشمندی هستند که می‌توانند و توانسته‌اند نام کشورمان را در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی پرآوازه کنند. این جشنواره اگر قرار است برگزار شود باید با کیفیت مطلوب و عوامل اجرایی سالم و خوب باشد و دیگر در این جشنواره شاهد اتفاقات نامیمون جشنواره فیلم فجر نباشیم. بدترین وجه جشنواره فیلم فجر این است که پس از تقسیم سیمرغ‌ها شاهد واکنش‌های عجیب‌وغریبی هستیم که به تقسیم غنائم می‌ماند!
من فکر می‌کنم فیلم‌هایی که در طول سال‌ها در جشنواره فیلم فجر کنار گذاشته شدند می‌توانند در این جشنواره مستقل حضور پیدا کنند و در شرایطی برابر با سایر آثار مورد داوری و قضاوت قرار بگیرند. اگر علاوه بر فیلم‌هایی که امسال در بخش هنر و تجربه بودند مسئولان برگزاری جشنواره بتوانند فیلم‌هایی را که در سال‌های گذشته هم در جشنواره حضور داشته‌اند اما به هر دلیل به آنها به خاطر ساختار متفاوتشان بی‌توجهی شده در کنار سایر آثار به نمایش بگذارند اتفاقی مثبت است.
چقدر خوب است این جشنواره با دعوت از چهره‌هایی که همیشه مستقل بوده‌اند و مدت‌هاست شاید در جشنواره‌ای خبری از آن‌ها نیست به‌عنوان داور از این دوستان و دانش و تجربه‌شان استفاده کند؛ هنرمندانی نظیر آقایان کیارستمی، تقوایی، جلیلی و…
این جشنواره در صورت برگزاری با کیفیت مطلوب و حفظ استقلال می‌تواند حتی از جشنواره دولتی‌ای مثل فجر هم بیشتر موردتوجه قرار بگیرد. البته می‌دانم در حال حاضر هم بخش اعظمی از این فیلم‌ها با حمایت دولت تولید می‌شوند و اگر بتوانند خطشان را از دولت و حمایت‌های دولتی جداکنند و با اسپانسرهای شخصی به شکل مستقل عمل کنند به شما قول می‌دهم در عرض پنج سال ما شاهد جشنواره‌ای باارزش خواهیم بود که مکانی خواهد بود برای دیدن تجربه‌های نو و جذاب در سینما.

نسخه pdf شماره بیست‌وسوم ماهنامه هنروتجربه