هنروتجربه: مستند «رویاهای دم صبح»در جشنواره سینما و فرهنگ خاورمیانه به نمایش در می‌آید و از فاطمه معتمدآریا با نمایش سه فیلم تجلیل می‌شود .جشنواره «اینک خاورمیانه»از که در فلورانس  از ۵ تا ۱۰ آوریل برگزار می‌شود.

به گزارش سایت جشنواره «اینک خاورمیانه»، در حالی که فاطمه معتمد آریا مهمان ویژه جشنواره است و به عنوان یکی از مهمانان ویژه در جشنواره فلورانس شرکت‌ می‌کند، «رویاهای دم صبح» فیلم مستندی از مهرداد اسکویی که مستندی درباره کانون اصلاح و تربیت دختران جوان است و بیش از پنج سال زمان صرف تهیه آن شده، از فیلم‌هایی است که در این جشنواره به نمایش درمی‌آید.

سایت این جشنواره در معرفی معتمدآریا آورده است: او از نوجوانی کارش را با تئاتر شروع کرد و چند دهه است که با آثارش خارج از ایران نیز شناخته شده است. او جوایز متعددی دریافت کرده و ۹ نامزدی برای کسب عنوان بهترین بازیگر زن در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در تهران داشته است و چند بار سیمرغ بلورین را نیز به خانه برده است. او در بیش از ۵۰ فیلم سینمایی بازی کرده و در چندین مستند نیز جلوی دوربین رفته و سفیر چندین سازمان خیریه است.

در این جشنواره فیلم‌های بلند، مستند، کوتاه و انیمیشن تولید شده در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ به نمایش درمی‌آیند. به جز ایران، آثاری از افغانستان، الجزایر، بخرین، مصر، عراق، اردن، کویت، لبنان، مراکش، فلسطین، قطر، عربستان سعودی، سوریه، لیبی، تونس، ترکیه، امارات متحد عربی و یمن در این فستیوال به نمایش درمی‌آیند. در این جشنواره امسال ۴۴ فیلم برای نخستین بار اکران می‌شوند و از دیدگاه متفاوتی مورد مشاهده قرار می‌گیرند. سه نمایشگاه و دیدار با چندین مهمان از دیگر برنامه‌های این فستیوال است.سامین اوستاگولو کارگردان ترکیه یکی از دیگر چهره‌های شاخص امسال است. هانی ابواسد کارگردان مطرح فلسطینی مهمان ویژه این جشنواره در سال ۲۰۱۴ بود.

قصد این جشنواره این است که با نمایش فیلم‌هایی از این کشورها، آنها را از منظری دیگر به تماشاگران اروپایی معرفی کند، تم جشنواره ۲۰۱۶ عبارت است از «زندگی کن و عاشق خاورمیانه باش».

«رویاهای دم صبح» مستند بلند سینمایی است به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مهرداد اسکویی که در سال ۱۳۹۴ ساخته شده است. این فیلم در سی‌وچهارمین دوره جشنواره فیلم فجر و شصت‌وششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم برلیناله آلمان در بخش مسابقه (رده سنی ۱۴+) حضور داشت.عفو بین‌الملل جایزه سال ۲۰۱۶ خود را در چارچوب برلینالهبه این فیلم تقدیم کرد.

فیلم افتتاحیه و اختتامیه این جشنواره از سینمای فلسطین انتخاب شده و جشنواره با فیلم جدید هانی ابواسد با عنوان «استعداد» شروع و با «چشم‌های یک دزد» که نامزد اسکار هم شد، خاتمه می‌یابد.دو نمایشگاه عکاسی از مهاجران سوری نیز برای این جشنواره در نظر گرفته شده است.