هنروتجربه: مستند جنجالی در مورد واکسن‌ سه‌گانه از برنامه جشنواره فیلم تریبکا نیویورک خارج شد.

به گزارش  بی بی سی، رابرت دنیرو بازیگر و مدیر این جشنواره هفته گذشته اعلام کرده بود که تصمیم دارد مستند واکسن (ٰٰVaxxed) را در این جشنواره به نمایش بگذارد، اما در نهایت روز گذشته عنوان داشت که این فیلم را از برنامه جشنواره خارج کرده است. دنیرو درباره دلیل ایت تصمیم اشاره داشته :« ما نگرانی‌هایی در مورد موضوعات مطرح شده در این فیلم داریم.»

این فیلم ساخته اندرو ویکفیل، فعال ضد واکسن سه گانه (سرخک، سرخجه و اوریون) است که معتقد است این واکسن باعث بروز اوتیسم در نوزادان می‌شود.رابرت دنیرو که خود فرزندی مبتلا به اوتیسم دارد، پیش‌تر گفته بود که این فیلم می‌تواند بحث‌هایی را درباره اوتیسم مطرح کند، اما روز گذشته گفت که پس از بررسی مجدد فیلم همراه با برگزارکنندگان جشنواره و دانشمندان به این نتیجه رسیده که این فیلم آنطور که امیدوار بوده، بحثی درباره اوتیسم را مطرح نمی‌کند.عده‌ای از کارشناسان ادعای مطرح شده درباره رابطه میان واکسن سه‌گانه و اوتیسم در فیلم را بی‌اعتبار خوانده اند. اما خود ویکفیلد این مستند را افشاگرانه خوانده است.

اظهارات ویکفیل و فعالیت رسانه‌ای‌اش علیه واکسن سه‌گانه، کاهش شدید واکسیناسیون نوزادان را در آمریکا پی داشت.اما تحقیقی که در مجله لانست منتشر شد، ادعاهای او را رد می‌کرد.در پی انتشار این تحقیق شورای عمومی پزشکی او را به جرم جعل محکوم و پروانه طبابت او را لغو کرد.

برچسب‌ها: