هنر و تجربه:فناوری واقعیت مجازی با عرضه‌ی رسمی محصول جدیدش که «آکیولس ریفت» (Oculus Rift) نام دارد به نقطه‌ی عطف بزرگی در تاریخش رسیده است. این محصول که توسط آکیولس ارائه شده است (همان کمپانی فعال در عرصه‌ی واقعیت مجازی که دو سال پیش، فیسبوک با رقمی نزدیک به دو میلیارد دلار آن را خریداری کرد) اولین سیستم واقعیت مجازی ویژه‌ی مصرف‌کنندگان خانگی است که روانه‌ی بازار شده است.

این سیستم که شامل هدست، دوربین، دسته‌ی بازی و سایر تجهیزات لازم می‌شود به مبلغ ۵۹۹ دلار وارد بازار شده است و دست‌کم به خاطر قیمت بالایش هنوز استقبال از آن توسط عموم مصرف‌کنندگان جای سؤال دارد و چگونگی‌اش نیاز به گذر زمان. حالا که این محصول به طور رسمی عرضه شده است، نقدهای مختلفی منتشر شده‌اند که اغلب نشان می‌دهند این سیستم گران‌قیمت همان طور که کمپانی‌اش ادعا می‌کند انقلابی است در زمینه‌ی فناوری واقعیت مجازی.

جفری ای. فولر در بخشی از نقدشدر «وال استریت جورنال» چنین نوشته است: «آکیولس ریفت از آن محصول‌های ۲۰۱۶ است که آرزو خواهید کرد همسایه‌تان آن را بخرد. شما قطعاً می‌خواهید آن را امتحان کنید اما چندان دلیل منطقی برای خریداری آن نخواهید داشت مگر این‌که یک گیمر واقعی باشید. من درباره طرف‌داران پروپاقرص و معتاد به «کندی کراش» صحبت نمی‌کنم، یا حتی اغلب‌مان که یک دستگاه پلی‌استیشن در خانه داریم. آکیولس ریفت فقط با حرفه‌ای‌ترین رایانه‌های مخصوص بازی کار می‌کند که در این مورد مدلی از کمپانی ایسوس توصیه شده است که قیمتش ۱۴۴۹ دلار است و از دو کابل برق تغذیه می‌کند! ناگفته نماند که در این خصوص هیچ لپ‌تاپ یا سیستم مکی کارایی ندارد.»

Oculus Rift 2

برچسب‌ها: