هنروتجربه: «آکی کوریسماکی»، کارگردان فنلاندی به عنوان دریافت کننده جایزه کالسکه طلایی جشنواره معتبر کن ۲۰۱۶ معرفی شد.

به گزارش اسکرین دیلی برگزارکنندگان شصت و نهمین جشنواره فیلم کن اعلام کردند، امسال جایزه کالسکه طلایی این رویداد سینمایی به «آکی کوریسماکی»، کارگردان صاحب‌نام فنلاندی اعطاء می‌شود.
«کوریسماکی» جایزه افتخاری کالسکه طلایی را از سوی انجمن کارگردانان فرانسه، برگزارکننده بخش جنبی «دوهفته کارگردانان» کن دریافت خواهد کرد. این فیلم‌ساز اسکاندیناویایی که یکی از چهره‌های پررنگ جشنواره کن طی سالیان گذشته بوده است، آخرین بار در سال ۲۰۱۱ با فیلم «لوهاور» نامزد نخل طلای جشنواره کن بود.
کوریسماکی اولین بار در سال ۱۹۸۷ با فیلم «سایه‌ها در بهشت» و سپس در سال ۱۹۹۴ با فیلم جاده‌ای «مواظب روسری‌ات باش تاتیانا» به بخش دوهفته کارگردانان جشنواره کن راه یافت. نخستین فیلم کوریسماکی فیلم «جنایت و مکافات» در سال ۱۹۸۳ از روی رمان معروف داستایوسکی ساخته شد و سپس او با فیلم «کابوی‌های لنینگراد به آمریکا می‌روند» ذهن تمام جهانیان را به خود معطوف کرد.
جایزه کاسکه طلایی جشنواره کن از سال ۲۰۰۲ میلادی برای تقدیر از کارگردانان نوآور و جسور برپا شد و از دریافت‌کنندگان پیشین این جایزه سینمایی می‌توان به «کلینت ایستوود»، «نانی مورتی»، «دیوید کراننبرگ»، «جیم جارموش»، «نائومی کاواسه»، «آنیس واردا»، «نوری بیلگه جیلان»، «آلن رنه» و «جین کمپیون» اشاره کرد.

شصت‌ونهمین جشنواره فیلم کن از ۱۱ تا ۲۲ می (۲۲ اردیبهشت تا دوم خرداد) در جنوب فرانسه برگزار می‌شود و امسال «جورج میلر» کارگردان استرالیایی فیلم «مکس دیوانه: جاده خشم» رییس هیات داوران بخش رقابتی آن است.

 

برچسب‌ها: