هنر و تجربه: سی‌امین قسمت از مجموعه «گنجینه» شبکه مستند سیما به پخش مستند مشهور «باد صبا» ساخته آلبر لاموریس اختصاص دارد. مستندی که این فیلم‌ساز فرانسوی در سال ۱۹۶۹ میلادی مطابق با سال ۱۳۴۸ شمسی در ایران ساخت و جانش را حین فیلم‌برداری آن از دست داد.

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند سیما، برنامه گنجینه که به پخش مستندهای برگزیده دهه‌های ۴۰ و ۵۰ و ۶۰ می‌پردازد، این هفته مستند «باد صبا» یا «باد عاشقان» را با موضوع طبیعت و مردم ایران ساخته آلبر لاموریس برای پخش در نظر گرفته است. این فیلم نوستالژیک با گویندگی منوچهر انور در ۷۰ دقیقه سراسر ایران را از آسمان با بالگرد نشان می‌دهد. موسیقی فیلم آثار سنتی موسیقی ایران ساخته حسین دهلوی است.این فیلم در سال ۱۹۷۸ نامزد جایزه اسکار بهترین مستند شد.
پس از پایان فیلمبرداری «باد صبا» و ارائه اثر به دولت وقت ایران به درخواست دولت تصمیم به اضافه کردن جلوه‌های صنعتی ایران گرفته شد.بالگرد گروه، هنگام فیلمبرداری از سد کرج به کابل‌های مخصوص تمرین تکاوران برخورد کرد و سقوط کرد که منجر به کشته شدن کارگردان فیلم آلبر لاموریس .اما فیلمبردار ایرانی فیلم محمود نوربخش به همراه پسر لاموریس از نجات یافتند. حدود ۸۵ درصد از فیلم باد صبا از بالگرد فیلمبرداری شده است. 
مجموعه «گنجینه» ساعت۲۱  روز چهارشنبه ۱۸ فروردین از شبکه مستند سیما پخش می شود. تکرار این قسمت پنجشنبه ۱۹ فروردین ساعت ۹ صبح خواهد بود.