هنروتجربه: در پانزدهمین روز از فرودین ۱۳۹۵ و آغاز به فعالیت رسمی مطبوعات کشور، رکوردشکنی فروش سینماها در نوروز و فروش ۱۶ میلیاردی آن، همچنان سرخط خبرهای فرهنگی و هنری است. همچنین پیام نوروزی حجت‌الله ایوبی، رییس سازمان سینمایی بازتاب‌های بسیاری در خبرگزاری‌ها، سایت‌ها و مطبوعات کشور داشته است. ایوبی در این پیام برای عباس کیارستمی، کارگردان بزرگ سینما ایران آرزوی سلامتی کرد. «در این فضای پر از شادی و امید دعا می‌کنیم برای بهبودی کامل جام جهان‌نمای فرهنگ و تمدن ایرانی، گلشنی از رازهای آسمانی و زمینی، بوستانی از سخن و گلستانی از تصویرهای زیبایی انسانی. یک جهان صبوری و مهربانی: عباس کیارستمی.»

در روزنامه اعتماد گفت‌وگویی با سهیلا گلستانی بازیگر و کارگردان فیلم «دو» که اکنون در گروه هنروتجربه در حال اکران است، منتشر شد. گلستانی در مصاحبه‌اش پیرامون مخاطبان فیلمش توضیح داد:« چقدر برای مخاطب عام چنین آثاری به شکل مناسب عرضه شده است که بتوانیم به صورت آماری بگوییم مخاطب آن را نمی‌پسندد. چه اندازه این سینما را عرضه کرده‌ایم چه در شکل مدیوم تلویزیون که عمومی‌تر است و چه در سینما؟ آیا مخاطب را با آن آشنا کرده‌ایم؟ یا اینکه در سینمای خودمان همیشه به عنوان سینمای مهجوری به آن پرداختیم که مخصوص طیف خاصی از آدم‌ها است؟ از ابتدا این‌گونه تعریفش کرده‌ایم. مانند کالایی که فقط در یک فروشگاه عرضه می‌شود و هیچ شعبه دیگری در هیچ جای دیگر ندارد. خیلی بدیهی است که مخاطب آن کمتر است و حتی برخی مخاطبان نسبت به آن کالایی که عرضه می‌شود ممکن است جبهه‌گیری هم داشته باشند چون خیلی در مقابل دیدشان نبوده است. به‌نظرم برای مثال همین گروه هنروتجربه فارغ از همه اشکالاتی که در طول زمان برطرف می‌شود فضایی ایجاد می‌کند که چنین آثاری را ‌ببینیم. هرچند مخاطب عام شاید در طیف گسترده هنوز مخاطب این گروه سینمایی نباشند و شاید هیچ‌وقت هم به شکل گسترده مخاطبش نشود. اما اگر هر روز یک نفر هم به مخاطبان آن اضافه شود بازهم گامی به جلو است. مخاطب وقتی با چنین آثاری مواجه می‌شود، راحت‌تر آن را می‌پذیرد وقتی مخاطب عادی‌تر و بی‌واسطه‌تر با فیلم برخورد کند راحت‌تر آن اثر را می‌پذیرد. نمی‌خواهم بگویم سلیقه همه آن‌ها این سینما بوده است. اما شکل روایت در این سینما برایشان جالب بوده است.»

گلستانی راجع به اکران فیلمش در گروه هنر و تجربه گفت:« به هر حال قرار بود فیلم اکران عادی داشته باشد. اما به صلاحدید تهیه‌کننده با توجه به شکل و شمایل فیلم ترجیح دادند در این گروه سینمایی اکران شود و معتقد بودند در گروه سینمایی هنروتجربه فیلم می‌تواند مخاطب‌های بهتری داشته باشد؛ چراکه مخاطب با یک پشتوانه تفکر به دیدن این دست از فیلم‌ها می‌آید. نمی‌خواهم ابراز ناراحتی کنم. برای من به عنوان فیلم‌ساز جایی برای اکران مناسب است که فیلم من بهتر دیده شود. قطعا مناسبات مالی و اقتصادی یک فیلم هم خیلی مهم است. حالا خوشبختانه تهیه‌کننده‌ای را در این کار داریم که نگاه او به مخاطب و برخورد مخاطب در اولویت است. اکران سلسله مراتبی است که نه من به عنوان یک تک فیلم‌ساز و نه افراد دیگر نمی‌توانیم وارد این جریان بشویم. به یک برنامه‌ریزی طولانی مدت و قایل شدن به سلیقه‌های مختلف در سینما نیاز است. فقط می‌توانم امیدوار باشم چنین شکل و شمایلی در اکران گروه «هنر و تجربه» یا از این دست فعالیت‌ها بتواند مخاطبان را مجاب کند که سینمای ما می‌تواند یک سینمایی از مجموع رنگ‌ها با سلیقه‌های مختلف باشد. فیلم‌ها باید برای طیف‌های مختلف ساخته شود.»

حسین کندری کارگردان فیلم «اینجا کسی نمی‌میرد» که در جشنواره سی‌وچهارم در بخش هنر و تجربه به نمایش درآمد، در روزنامه امتیاز از اکران فیلمش در پاییز سال جاری خبر داد. کندری که قصد دارد با فیلمش حضورهای جهانی را تجربه کند، برای شرکت در جشنواره فیلم کن اقدام کرده و منتظر جواب است. از بازیگران این فیلم می‌توان به هومن سیدی، رضا بهبودی، بهار کاتوزی و… اشاره کرد.

خبرگزاری مهر نیز خبر از نگارش فیلم‌نامه تازه هادی محقق، کارگردان فیلم «ممیرو» داده است. محقق در گفت‌وگو با مهر گفت:« در حال نگارش یک فیلمنامه هستم که مربوط به حوزه کودک و نوجوان است و به لحاظ محتوایی به فیلم های قبلی ام شباهت دارد. فکر می‌کنم نگارش آن تا دو یا سه ماه دیگر به پایان برسد و احتمالا برادرم تهیه‌کنندگی آن را بر عهده بگیرد.»