هنر و تجربه:فیلم «هنری» با ساخته شدن «ونسان مهربان» (Loving Vincent) معنای جدیدی پیدا کرده است؛ فیلم انیمیشنی که از تقریباً ۵۷ هزار نقاشی رنگ روغن به سبک ونسان ون گوگ ساخته شده است.

این فیلم سرگذشت شخصی و هنری ون گوگ را حیاتی دوباره بخشیده است. بیش از صد نقاش دست به ترسیم گفت‌وگوهایی ساختگی با شخصیت‌های آثار او زده‌اند. نتیجه هم فیلمی شده است متشکل از دوازده نقاشی رنگ روغن در ثانیه.کمپانی تولیدکننده‌ی فیلم، بریک‌تورو پروداکشنز واقع در لهستان،پایگاه‌های مختص کار انیمیشن را در فضای داخلی استودیویش ابداع کردتا به فرایند تولید کمک کرده باشد. هیو ولچمن که تهیه‌کننده اسکاری و یکی از دو کارگردان فیلم است به‌درستی فرایند تولید فیلم را «نقاشی استاپ‌موشن» نامیده است.

ونسان مهربان (3)

عوامل فیلم در بعضی صحنه‌ها از بازیگران به صورت طبیعی و زنده فیلم گرفته‌اند و در نهایت فریم به فریم آن را روی کرباس پیاده کرده‌اند.تنها کار مشابهی که پیش از این با مهارت کامل انجام شده است، اقتباس بیست‌دقیقه‌ای درخشان از «پیرمرد و دریا» توسط الکساندر پتروف است که در نهایت تندیس طلایی اسکار را هم برای او به ارمغان آورد؛ فیلمی که پتروف با نقاشی‌های رنگ روغن پاستل روی شیشه خلق کرده است.

دوروتا کوبیلا دیگر کارگردان فیلم است و آیدان ترنر، سیرشا رونن و هلن مک‌کروری به عنوان بازیگر در این فیلم مشارکت داشته‌اند.

ونسان مهربان (1)