هنروتجربه: شادمهر راستین مدیر باشگاه هواداران سی‌و‌چهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره فیلم فجر جزییات برنامه‌های باشگاه هواداران را اعلام کرد.

راستین مهم‌ترین ویژگی و وجه تمایز این دوره از جشنواره را جذب مخاطب تخصصی برشمرد و گفت:« مهم‌ترین وجه تمایز این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر با ادوار قبلی چه در بخش ملی و چه در بخش بین‌المللی در جذب مخاطب تخصصی است. مخاطب سینمایی، افرادی که سینما موضوع اصلی حرفه، پژوهش و … آنهاست. ما در این دوره قشری را به عنوان مخاطب جشنواره هدف گذاری کرده‌ایم. به دنبال جذب مخاطب ناشناس یا مخاطب عام نیستیم که از راه بلیت فروشی یا تبلیغات شهری بخشی را وارد جشنواره کنیم و ترغیبشان کنیم فیلم ببینند.»
این فیلم‌نامه نویس ادامه داد:« هدف ما جذب مخاطبی است که سینما برای او مهم است، اعضای صنوف خانه سینما، سینماگران، استادان دانشگاه، پژوهشگران و دانشجویانی که درباره سینما مطالعه دارند، آن‌هایی که نگاه جدی و تخصصی به سینما دارند و آگاهانه انتخاب می‌کنند به دیدن فیلم ها بیایند. باشگاه هواداران به همین دلیل و با نگاه به هدف اصلی جشنواره در جذب مخاطب تخصصی به راه افتاده، از طریق عضوگیری از این باشگاه علاقه‌مندانی که ذکر شد می‌توانند به تماشای فیلم‌ها بیایند، از کارگاه‌ها استفاده کنند، وارد بازار شوند و در جریان جشنواره جهانی فیلم فجر باشند.برای مخاطبی که ما در نظر داریم و خوشبختانه تا به حال ثبت نام کرده‌اند سینما موضوع تحصیل و تحقیق است، این مخاطب تحصیل‌کرده است. یا در زمینه سینما یا علوم مربوط به آن.مثلا در زمینه سینما و  علوم اجتماعی، سینما و قوم نگاری، سینما و زبان‌شناسی تحصیل می‌کند و مطالعات میان رشته‌ای دارد. در این دوره هدف اصلی جذب این گروه و استفاده از قابلیت آن‌ها برای برگزاری دوره‌های بعدی است.»
مدیر «باشگاه هواداران» درباره تبلیغات و معرفی این باشگاه افزود:« ما برای جذب این گروه نیازی به تبلیغات شهری با هزینه گزاف نداشتیم. برای کاری که ما نیاز داشتیم، برنامه تبلیغی و ترویجی لازم بود. در حوزه‌های فرهنگی و آموزشی شروع به آگاهی‌دهی و جذب مخاطب کردیم. در سینماها، دانشکده‌ها، خانه هنرمندان، تئاتر شهر، آموزشگاه‌های هنری، فرهنگ‌سراها و مکان‌هایی از این دست کارمان را آغاز کردیم و سعی کردیم قشری که مد نظر داریم، درباره جشنواره جهانی فیلم فجر و برنامه‌هایش مطلع کنیم.»
شادمهر راستین ضمن اشاره به تخفیف  ۷۰ درصدی برای اعضای باشگاه هواداران براین نکته تاکید کرد که از اطلاعات بانک هواداران برای بررسی نحوه استقبال از فیلم‌ها و بررسی کیفیت استقبال از برنامه‌های جشنواره جهانی فیلم فجر استفاده می‌شود.
او در بخش دیگری از صحبت‌هایش به استقبال دبیر جشنواره از باشگاه هواداران اشاره کرد:«خوشبختانه آقای میرکریمی دبیر محترم جشنواره در باشگاه ثبت نام کردند و از همه اعضای خانه سینما و اعضای ستاد برگزاری جشنواره خواستند در باشگاه نام‌نویسی و از برنامه های آن مطلع شوند. حتی از این طریق برای دریافت بلیت جشنواره اقدام کنند. امیدواریم با این روش برنامه ریزی برای استفاده از فیلم‌ها، کارگاه‌ها و رویدادهای جشنواره آسان و تاثیرگذاری بر مخاطب هدف گذاری شده بیشتر شود.»
شادمهر راستین در ارتباط با تعداد مخاطبان باشگاه هواداران پیش‌بینی کرد:« طبق کارهای مقدماتی که انجام دادیم فکر می‌کنیم حدود ۵۰۰۰ نفر در باشگاه هواداران داشته باشیم. این در گام اول برای جشنواره جهانی فیلم فجر رقم امیدوارکننده‌ای است. ما این افراد را بعد از جشنواره رها نمی‌کنیم، در طول سال در جلسات نمایش فیلم ها، تحلیل ها و کارگاه‌ها از آن‌ها دعوت کرده و همراه‌شان هستیم. ما یک چشم انداز برای اعضای باشگاه هواداران داریم. این چشم انداز ایجاد پاتوقی برای سینمادوستانی است که نگاه تخصصی به سینما دارند، تنها مخاطب سینمای ایران یا فیلم‌های روز سینمای آمریکا نیستند و مایلند فیلم‌هایی را ببینند که زمینه هنری یا فنی قوی‌تری دارند یا تحت‌تاثیر سینمای ایران ساخته شده‌اند.» طبق گفته مدیر باشگاه هواداران، متقاضیان تا ۲۵ فروردین برای ثبت نام در باشگاه مهلت دارند.

سی‌وچهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر به دبیری رضا میرکریمی از اول تا ششم اردیبهشت ماه امسال در پردیس سینمایی چارسو برگزار می‌شود.