هنروتجربه: معاون پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اهداف و برنامه‌های دوره جدید کانون فیلم «سینماحقیقت» را اعلام کرد.

 علیرضا قاسم‌خان معاون پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی پیرامون اهداف برگزاری دوره‌ جدید کانون فیلم «سینماحقیقت» در سال ۹۵ توضیح داد:« مدت‌ زیادی‌ است که بحث اکران و پخش آثار مستند مطرح می‌شود و اظهارنظرهای متفاوتی در این زمینه وجود دارد. به اعتقاد من فیلم مستند باید اکران دائمی داشته باشد و مرکز گسترش به عنوان حامی سینمای مستند، وظیفه نمایش مستمر فیلم‌های مستند را بر عهده دارد.»
او در ادامه به ویژگی‌های نمایش مستمر آثار مستند اشاره کرد:« محل ثابت برای نمایش آثار مستند، امکان برنامه‌ریزی را برای مخاطبان و علاقه‌مندان فراهم می‌آورد. ضمن اینکه فیلم‌ساز مستند در مواجهه با مخاطب می‌آموزد که باید در گفت‌و‌گویی دو سویه مشارکت کند. این هم‌نفسی با تماشاگر، درک و آگاهی بیشتر مستندساز نسبت به شرایط اجتماعی و پیرامونی را به همراه دارد‌.»
قاسم‌خان، گسترش معنای نقد در سینمای مستند را یکی دیگر از ویژگی‌های نمایش مستمر آثار دانست و یادآور شد:« ما در نقاط دیگر جهان نیز شاهد هستیم که آثار مستند با قواعد مشخص و مختص به خود، مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد نه با قواعد سینمای داستانی. این ویژگی باید توسط نقادان به سینمای ما معرفی شود که این موضوع از دیگر اهداف برگزاری نشست‌های فیلم مستند در این کانون فیلم تلقی می‌شود.»
معاون پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هم‌چنین از حضور یک کارشناس مرتبط با موضوع فیلم‌‌ها در دوره جدید نشست‌های کانون فیلم «سینماحقیقت» خبر داد: «به طور مثال اگر یک فیلم موضوعی روانشناختی را مطرح کند، ما در جلسه از یک کارشناس حوزه روانشناسی دعوت می‌کنیم تا در کنار کارگردان و منتقد جلسه حضور داشته باشد. به این ترتیب امکان بررسی ابعاد بیشتر یک فیلم مستند فراهم می‌شود.»

فعالیت‌ «کانون فیلم سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از یکشنبه ۲۲ فروردین آغاز می‌شود.