هنروتجربه: با گذشت روزها از پی یکدیگر و نزدیک شدن به زمان برگزاری سی‌وچهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر، امروز (۱۸ فروردین) بازتاب‌هایی از خبرهای گوناگون مربوط به این جشنواره را در مطبوعات کشور می‌بینیم، همچنین با روند رو به بهبود وضعیت جسمانی عباس کیارستمی، این خبر در رسانه‌ها منتشر شد. در همین راستا روزنامه شرق به مناسبت این اتفاق «جشن‌نامه‌ای» را منتشر کرده است که در آن واکنش سینماگران مختلفی چون مسعود کیمیایی، آیدین آغداشلو، سیف‌الله صمدیان و کیانوش عیاری نسبت به بهبودی حال عباس کیارستمی منتشر شده است. در ادامه به خبرهای مرتبط به سینمای هنر و تجربه پرداخته‌ایم.

در روزنامه جهان اقتصاد گزارشی از عملکرد گروه هنر و تجربه در سال ۹۴ منتشر شده است. در این گزارش آمده است:«سینمای هنروتجربه با شعار توجه به ابعاد هنری سینما و فارغ شدن از بعد تجارت در سینما کار خود را با اکران فیلم های مستقل و هنری آغاز  و به تدریج توجه فراوان اهالی فرهنگ و رسانه‌ها را به خود جلب کرد. در روز های ابتدای سال جدید هم سینمای هنروتجربه با اکران دو فیلم جشنواره ای خود، «چهارشنبه» و «نیم‌رخ ها» اکران نوروزی خود را رقم زد. درباره وضعیت فروش فیلم‌های گروه هنروتجربه و میزان رضایت مسئولان این گروه از گیشه سینماهای اکران کننده امیرحسین علم الهدی دبیر شورای سیاست گذاری سینمای هنروتجربه ضمن اشاره به اینکه فروش فیلم‌های هنروتجربه افت چندانی در روزهای عید نداشته است گفت:« در دو هفته اول عمدتا سینمارو ها به دنبال زنگ تفریح و پر کردن اوقات فراغت هستند.» وی ادامه داد:« رسالت اول سینمای هنر و تجربه امکان نمایش دادن فیلم‌های هنری و تجربی است و اگر فیلمی هم به فروش اقتصادی نرسد، ما خیلی خودمان را سرزنش نمی‌کنیم چون الویت یک تا ده سینمای هنروتجربه فضاسازی برای نمایش فیلم‌های هنری است حتی با چهار نفر یا پنج نفر در یک سالن.» سینمای نوپا و جوان هنروتجربه طی یک سال و نیم فعالیت خود سهم اندکی از صندلی‌های  سالن‌های سینمایی کل کشور را در اختیار داشته است. با این حال به گفته علم الهدی ضریب بهره‌برداری این سینما در سال گذشته با اختلاف زیادی بیشتر از سینمای بدنه بوده است. امیرحسین علم الهدی ضمن اشاره به این نکته که در سطح جهان نیز سینما های مستقل سینماهای کیفی اند افزود:« از نظر اقتصادی اگر فیلمی در سینمای هنروتجربه بتواند برگشت سرمایه داشته باشد و فروش خوبی داشته باشد قطعا ما استقبال می کنیم. ولی یادمان باشد، ما از ۱۴۰ هزار صندلی‌ای که در اختیار سینمای ایران است، فقط ۷۰۰ صندلی در اختیار داریم. در این ۷۰۰ صندلی اگر قرار باشد ما با ۱۴۰ هزار صندلی رقابت کنیم، این یک آدرس اشتباهی است که قطعا ما این آدرس اشتباه را به مردم نخواهیم داد.» وی ادامه داد: «سینمای هنروتجربه سینمای اقلیت است.»

خبرگزاری مهر نیز به گفت‌وگو با معین کریم‌الدینی، کارگردان مستند «آتلان» پرداخته است. کریم‌الدینی در گفت‌وگویش اشاره کرد:« به نظر من گروه «هنر و تجربه» بستر خوبی برای اکران آثار مستند فراهم کرده و زود است که مستند بخواهد از این گروه جدا شود. برای اینکه فیلم‌های مستند شرایط بهتری برای نمایش داشته باشند در حال حاضر بهترین چاره ممکن برنامه ریزی دقیق تر برای ساعت و روز نمایش مستندها در گروه «هنروتجربه» است. در حال حاضر در این گروه سینمایی جدول اکران مستندها ریتم مشخص ندارد و به خاطر پراکندگی در برنامه نمایش، مخاطبان قابل توجه این گونه سینمایی موفق نمی شوند مستند مورد علاقه شان را تماشا کنند. با یک سری اصلاحات در برنامه ریزی می‌توان کاری کرد که آثار مستند در شکل و شمایل بهتری اکران شوند. الان زمان آن نیست که اکران مستند از «هنر و تجربه» جدا شود چون در این صورت مخاطبان همان چند شهرستانی که از این طریق تماشای مستند در سینما را تجربه می کنند فرصت را از دست می دهند. برای رسیدن به این منظور برنامه ریزی بلندمدت لازم است. ما هنوز ابتدای راه هستیم و باید قبل از هر اتفاقی فرهنگ تماشای مستند در سینما را رایج‌تر کنیم. مخاطبانی که مستند را روی پرده می‌بینند و از این تجربه لذت می‌برند هنوز تعداد کمی دارند و جا دارد که تعدادشان از این هم بیشتر شود. ما نسبت به سه سال پیش رشد قابل توجهی در جذب مخاطب داشتیم و گذر زمان این مهم را چند برابر خواهد کرد.»

در روزنامه سینما نقدی به قلم محمدرضا مقدسیان بر فیلم «چهارشنبه» به کارگردانی سروش محمدزاده منتشر شده است. «چهارشنبه» به لحاظ تماتیک در زمره آثاری قرار می‌گیرد که بنا دارند از عوارض و عواقب شوم فرو غلتیدن در مسیر خشم و انتقام سخن بگویند و مخاطب را با عوارض تراژیک این رویکرد روبه‌رو کند. موتور محرک داستان در این فیلم کشمکش و چالش جدی پسر کوچک‌تر خانواده با خود، خانواده و محیط بیرونی است. در لایه اولیه داستان پسر کوچک خانوداه با هدف گرفتن انتقام از قاتل پدر، تلاش و تکاپو می‌کند. «چهارشنبه» داستان تلاش کردن برای نرسیدن! و از دست دادن! است. داستان هرچه بیشتر تکاپو کردن و بیشتر از دست رفتن است.»

در روزنامه آفتاب به اکران فیلم «ایستاده در غبار» به کارگردانی محمدحسین مهدویان از اول اردیبهشت در گروه هنر و تجربه اشاره شده است. همچنین روزنامه‌ شرق و خبرگزاری‌های ایسکانیوز و میزان به راه‌یابی مستند «آتلان» به کارگردانی معین کریم‌الدینی به جشنواره تیبورون آمریکا پرداخته است.