هنر و تجربه: «ایستاده در غبار» ساخته محمدحسین مهدویان برنده جایزه بهترین فیلم از جشنواره فجر از اردیبهشت ماه همزمان با اکران عمومی قرار است در گروه هنر و تجربه نیرو اکران شود. این اولین بار است که فیلمی هم در اکران عمومی و هم در اکران هنر و تجربه روی پرده می رود. امیرحسین علم‌الهدی دبیر شورای سیاست‌گذاری این گروه، در این‌باره به سایت آی‌سینما گفت: «از این پس هر فیلمی که شاخصه‌های هنری و تجربی داشته باشد، می‌تواند همزمان با اکران عمومی، در هنر و تجربه نیز روی‌ پرده رود.»

با توجه به این‌که محمد حسین مهدویان کارگردان «ایستاده در غبار»، اکران فیلمش در گروه هنروتجربه همزمان با اکران عمومی (گروه آزاد)، را پیشنهاد امیرحسین علم‌الهدی عنوان کرده بود، آی‌سینما از دبیر شورای سیاست‌گذاری این گروه پرسیده چه اتفاقی باعث این پیشنهاد شده است «این اتفاق جزو اهداف ما بوده است. در فراخوانی هم که در سال ۹۳ منتشر کرده بودیم، این موضوع را اعلام کرده‌ایم که اکران برخی فیلم‌ها در این گروه، در کنار اکران عمومی‌شان بلامانع است. البته در یک سال و نیم گذشته سعی کرده‌ایم اکران فیلم‌های هنری و تجربی به روال ثابت برسد.»

به نظر می‌رسد این اتفاق در گروه «هنر و تجربه» ادامه دار خواهد بود که ادامه صحبت‌های علم‌الهدی نیز این موضوع را تایید می‌کند: «انشاالله در سال ۱۳۹۵ و از این پس، نه تنها «ایستاده در غبار» بلکه فیلم‌های دیگری نیز به این صورت اکران خواهد شد. یادمان باشد که سینمای هنروتجربه قرار است مکمل جریان اصلی باشد و ما هر کمکی که بتوانیم در این‌باره خواهیم کرد.»

به گفته او، این روند می‌تواند به فیلم‌هایی با ویژگی‌های تجربی و هنری فرصت رسیدن به دست مخاطبان را بدهد: «با توجه به این‌که فیلم‌ها در اکران عمومی مدت زمانی کمی روی پرده هستند، ما با اکران در کنار جریان اصلی می‌توانیم کمک کنیم فیلم‌ها توسط علاقه‌مندان دیده شوند و تا کنون هم این کار را برای فیلم‌هایی با مخاطب محدودتر انجام داده‌ایم. امیدواریم فیلم شریف «ایستاده در غبار» نیز در معرض دید طیف وسیعی از مخاطبان برسد.»

با توجه به این‌که «ایستاده در غبار» در کنار اکران عمومی در «هنروتجربه» نیز حضور دارد، از علم‌الهدی درباره فروش احتمالی آن سوال می‌کنیم، که پاسخ می‌دهد: «به هر حال نگاه ما نگاه فروش نیست. البته اگر موفقیت اقتصادی برای هر کدام از فیلم‌ها پیش بیاید و به این ترتیب امکان دیده شدن آن‌ها بیشتر فراهم شود، حتما ما هم خوشحال خواهیم شد.»

در ادامه، علم‌الهدی با توجه به فیلم‌های جشنواره سی و چهارم، در پاسخ به این‌که کدام فیلم‌ها می‌توانند هم‌زمان با اکران عمومی در هنروتجربه نیز روی پرده روند، می‌گوید: «هر فیلمی که دارای شاخصه‌های هنری و تجربی باشد و در اکران عام نیز حضور داشته باشد، می‌تواند در این گروه نیز به نمایش درآید.» به گفته او، شورای سیاست‌گذاری درباره حضور فیلم‌های متقاضی تصمیم خواهد گرفت.